IKAR CZIKAR CZ

Vladimír Šlechta: Jak jsem začínal
 

Po plyšovém převratu v roce 1989 se společnost bouřlivě proměňovala. Měl jsem tenkrát intenzivní pocit, že bych měl se svým životem něco udělat, konkrétně že bych měl začít podnikat. Jenže jsem měl dvě předškolní děti a manželku na mateřské, žili jsme z jediného platu, z toho mého. Těžko jsem se mohl pustit do takového dobrodružství, jakým je podnikání.

Tehdy začal vycházet časopis Ikarie a zprostředkoval nové možnosti: literární workshop, soutěž O nejlepší fantasy a Cenu Karla Čapka. V roce 1991 (na základě výzvy právě v Ikarii) jsem na psacím stroji značky CONSUL nadatloval pětačtyřicetistránkovou novelu Den cesty od dračí země. A už jsem byl chycený. Psaní je totiž, zvlášť v začátcích, hodně návykové.

Psaní se mi stalo i jakousi náhražkou za skutečné podnikání. Doufal jsem, že se prosadím jako autor a finančně zabezpečím rodinu. Rovnou vám řeknu, že psaní není nijak lukrativní činnost, a než se dostanete k honorářům, které stojí za řeč, trvá to víc než deset let.

Na úplném začátku devadesátých let jsem vychrlil asi pětadvacet textů. Ať jsem je posílal, kam jsem chtěl, výsledkem byla prakticky nula. Nikdo o ně nestál, odmítavých dopisů jsem měl celý štos. Pak už jsem ani nepočítal s tím, že bych něco publikoval, psal jsem především pro sebe, protože mě to bavilo. Napsal jsem tenkrát texty, které mi připadají „zajímavé“ i po létech, například Chráněnou cestu nebo Zahradu duchů.

V roce 1995 jsem s psaním v podstatě skončil. Začal jsem dělat profesní kariéru, nastoupil jsem do jedné rozvíjející se firmy jako vedoucí projekce. V té době mi však začaly vycházet povídky v časopisech a sbornících. Vycházelo jich docela dost a měly slušný ohlas. Takže jsem občas napsal povídku a poslal ji do Ikarie, kde ji (většinou bez připomínek) otiskli.

V roce 1996 jsem se po racionální úvaze rozhodl, že napíšu knížku. Už jsem ji měl v podstatě hotovou, naklepanou na psacím stroji. Říkal jsem si: co ztratím, když ji dokončím? Stejně nemám po večerech co dělat. Pořídil jsem si svůj první počítač, na kterém jsem hrál hry a dělal různé kšeftíky. Ve volném čase jsem do textového editoru opisoval příběh, který jsem napsal před léty. Tak vznikl román Ostří ozvěny. Nabídl jsem ho nakladatelství Golem a byl přijat.

V létě roku 1997, za jednoho deštivého víkendu, jsem se hrozně nudil, a tak jsem do počítače začal přepisovat jiné strojopisy. Tak vznikl Projekt berserkr. Oba romány vyšly u různých nakladatelství v polovině roku 1999. Jak vidíte, trvá i několik let, než je přijatý text publikovaný.

V době, kdy obě knížky vyšly, jsem právě přišel o zaměstnání. Když jsem držel Projekt berserkr v ruce, cítil jsem ohromné zklamání. Říkal jsem sám sobě: „Je ti skoro čtyřicet, máš na krku dvě děti a jsi bez práce. Necháš se teď živit manželkou? Měl ses snažit, abys vydělal opravdové peníze, ale místo toho jsi vyplýtval čas na psaní nějaké knížky. Jsi v hajzlu, brácho.“

Pak jsem začal podnikat, postavil jsem se na vlastní nohy a dopracoval se i k oněm „opravdovým penězům“. Taky jsem napsal spoustu dalších knížek. Pokaždé, když nějaká vyjde, cítím ozvěnu toho zklamání z léta roku 1999...

Je to zvláštní, ale je to tak.

 

 

 

 

Vladimír Šlechta (* 1960)

 

  • Narodil se roku 1960 v Liberci, většinu života prožil v Českých Budějovicích.
  • Absolvoval Stavebni fakultu ČVUT, obor vodní stavby. V současnosti podniká v oboru projektování vodohospodářských zařízení.
  • Debutoval v roce 1993 v časopise Ikarie krátkou povídkou Legendární zbraň. V roce 1999 vyšly první jeho dva romány: Projekt Bersekr a Ostří ozvěny.
  • Od té doby vyrostl v jednu z největších hvězd české fantasy, získal řadu ocenění, zvítězil v literárních soutěžích a vydal velkou řadu románů - část z nich patří do „oggerdovského“ cyklu, kde se příběhy odehrávají v daleké a nepříliš lákavé budoucnosti; čistou fantasy je potom série „Krvavé pohraničí“ čítající několik knih a velkou řadu povídek roztroušených v antologiích i časopisech
  • Ve svých knihách dovedně kombinuje prvky dobrodružné science-fiction a fantasy.
     

Návštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: