IKAR CZIKAR CZ

Marta a werwolfové, Joachim Vanek, Sliby..., Loupeživý rytíř, Ta pravá, Kradači, kradači, Bohyně, Podzim, H(l)ad (Josef Farkas)20.3.2016
 

5
 počet hodnocení: 3
přečtené 5528, Komentáře 1

 

Ta pravá

                                               Ta pravá 04:20. Červený digitál na protější zdi oznamoval, že ještě není čas vstávat. Otevřeným oknem se ložnice snažila nasát chladnější vzduch z ulice. Marně. Teplotní remíza ho donutila vstát a jít se napít.Chvíli stál opřený o parapet. Zaparkovaná auta, ticho a absence jakéhokoliv pohybu na ulici působila až přízračně. Scéna z béčkovýho hororu, čekal, kdy se připotácí první zombíci.Místo nich se objevil uprostřed vozovky zajíc. Na čerňáku, v noci uprostřed ulice zajíc?Zadní, přední, hop, hop… přihupkal přímo středem a zastavil se pod jeho oknem. Sedl si na zadek, měsíc opřený o vztyčené slechy.Vychutnával si překvapené ticho zaparkovaných aut. Ta troufalost, … to je Krakonošovo!Velkoměstské civilizační štronzo okamžiku si ušák vychutnával jako celebrita z Marsu.Potom střihl velkýma ušima, změnil jejich stín na asfaltu a pohlédl do okna ložnice. Oči zvířete a člověka se krátce střetly.Pak dopadl na všechny čtyři, zadní, přední, hop, hop a bílá chlupatá skvrna pod ocáskem se ztratila z dohledu.Uléhal s podivným tlakem na hrudi. Co to znamená? Co mu chce Universum a Neznámo naznačit?Čekal na svítání a nemohl usnout. Jakmile se o to pokusil, musel čelit náporu poskakujících zajíců, vztyčených slechů a kutálejících se skleněnek zvířecích očí.Slunce vygumovalo digitální záznam na stěně ložnice.Sešli se v kuchyni u snídaně. Pozdravili se a stereotypně si každý hleděl svého. Jako každou hodinu, každý den, každý měsíc za posledních pár let.Už si přestal dávat otázku, proč spolu vlastně jsou. Pochopil, že volá do tmy, kde chybí ozvěna.Dva životy v jednom bytě. Jediné společné bylo placení nájmu.Na děti bylo pozdě… vlastně na všechno už bylo pozdě. Ani se nesnažili najít si někoho jiného.Léta hledal důvody, proč jsou stále spolu. Bylo jasné, že i ona si dává podobné otázky.Ona, kdy jí přestal říkat jménem? A kdy se ho přestala dotýkat?Na všechno, co bolí člověk rád zapomíná.Krátce po vánocích se probudil a nemohl vstát. Nohy jako z gumy a pokoj plný zoufalství z nemohoucnosti.Najednou pochopil, jak moc mu chybí její přítomnost u snídaně.Dříve toužil po změně a teď je tady. Ale to nebyla ta pravá. A která je ta pravá?Když po delší době nakoukla do pokoje pochopil, že i on jí chyběl.Po návratu z nemocnice bylo jasné, že budou do konce života už ve třech. On, ona a invalidní vozík.Byl rád, že na něj čekala. Celou dobu se bál, aby ho neopustila. Snad poprvé v životě.Bylo to od něj asi sobecké. Teď už neměla ani jeden důvod s ním zůstávat.Když se ráno usadil do vozíku a dojel do kuchyně, kvitoval s povděkem jak chytře nechala upravit byt.Seděla u stolu a čekala na něj. Snídaně voněla a ona se na něj usmála. Vypadala, jakoby mu chtěla něco říct. Pak si to rozmyslela, pohladila ho po tváři a popřála dobrou chuť.Zadní, přední, hop, hop… doprostřed kuchyně přihupkal zajíc. Sedl na zadek.Štronzo okamžiku si ušák vychutnával jako celebrita z Marsu... Oči zvířete a člověka se krátce střetly. 


hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Dostálová Lenka8.12.2016
 

Dobrý den,

povídka je opravdu krátká, takže toho není mnoho, co hodnotit, ale rozhodně je dobře napsaná. Žádné sáhodlouhé popisy, které do takovýchto povídek nepatří, žádné zbytečnosti. Libí se mi, že je složená ze dvou zdánlivě nesouvisejících příběhů, které však společně tvoří celek.
Nevím sice, jaké je její pravé poselství, zda nevyhnutelnost osudu, karma, varování, že nejen před kulkou je třeba mít se na pozoru, či snad skrytá averze vůči ženám, nebo vše dohromady, ale to nevyvrací fakt, že mě zaujala.
Našla jsem pár chybek, které trochu kazily dojem, ale nebylo jich mnoho.

Lenka

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec
Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •