IKAR CZIKAR CZ

Pohádková kuchařka (Miroslav Strnad)18.5.2013
 

0
 počet hodnocení: 0
přečtené 9016, Komentáře 4

 

Pampeliškový med Makové panenky

Toho krásného květnového rána se Maková panenka dočkala. „Jůůů, to je krása! Podívej se, Emanueli, těch sluníček, co tu rozkvetlají,“ povídá mu. Vesele si prozpěvuje a v tanci, lehounkém jako vánek, přeskakuje ze žlutého květu na květ. Louka je poseta tisíci a tisíci květů pampelišek. Září a splývají v jeden celek. Vše vypadá, jako by sluníčko opustilo nebe a odpočívá na Amálčině louce.
Motýl Emanuel, trochu rozmrzele pozoruje její radostné poskakování a závidí jí dobrou náladu. Panenka si všimla, že s Emanuelem není vše v pořádku. Přitančila ve své makové sukni. „Co je dnes s tebou? Proč také netančíš? Vždyť je tak krásně!“
Emanuel se ještě nemůže vzpamatovat po chladné zimě: „mám kašel a je mi pořád zima, asi budu nemocný,“ otírá si mokrý sosáček.
Maková panenka si však ví rady a povídá: „Emanueli, nebuď smutný. Vše napravíme. Uvařím ti pampeliškový med. Však se podívej, co jich tu je poseto.“ A dala se hned do práce.
Medu, jak říkala, uvaří na rok dopředu. A to, aby byla zásoba. Při sběru pampelišek se hodně naběhá, ale už má všechno pohromadě. Tak a můžeu začít vařit.
"Pampeliškové hlavičky důkladně operu a dám do hrnce do kterého se vejdou 4 litry vody. K hlavičkám naliji 2 litry vody. Přidám na kolečka nakrájené, čistě omyté citróny bez jadýrek a vařím 15 minut. Hrnec odstavím a nechám pampelišky vyluhovat až do příštího dne."
Emanuel se už nemůže medíčku dočkat. Má připravenou lžičku a pořád nervózně poletuje kolem Makové panenky. A dočká se?
Panenka obsah hrnce přecedí přes čisté plátno ještě do většího hrnce. Přidá 2 kilogramy cukru a za častého míchání vaří ještě asi hodinu a půl. Poté se už pampeliškový med začíná „táhnout“ jako pravý medíček. A má hotovo.
S Emanuelovou pomocí slije med do sklenic a převáže celofánem. Panečku, dalo to práce, ale vyplatilo se. Medíček je hotový a Emanuel se brzy uzdraví. Však už shání tu svou milovanou lžičku. A už ji má. Maková panenka mu s ní obřadně nabírá med a podává mu ji. „Táák, hezky užívej po lžičkách a s kašlíčkem je ámen!“
Druhý den už oba spolu v písních a tanci krouží nad sluníčkovou pasekou. Emanuel už nekucká, má dobrou náladu, a tak to má přeci být.

Recept:
2 litry vody
2 citróny
2 kilogramy cukru krystal
400 hlaviček pampelišek 

Kapitola 1-1 z 10
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Mária Závodská10.9.2017
 

Veľmi milé :) A sú to zaujímavé recepty.

A.Šochová24.1.2015
 

Ovšem zrovna Maková panenka je postavička, vázaná na rostlinku a květ máku, který se s pampeliškami poněkud míjí. Vlastně jde o jdno léto. Jinak je to nápad zajímavý. (A recept používám jednodušší ;-) )

Jana11.6.2014
 

Máte-li zájem o vydání, zašlete rukopis na nakladatelsvisantini@seznam.cz

K25.10.2013
 

Super nápad-propojit pohádky s recepty :). Namísto Recept - bych dala nějaký zajímavější název, třeba Recept od Makové panenky nebo Recept na pampeliškový med. Slovo Recept lze také nahradit jiným. Například: Jak uvaříte pampeliškový med?

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Miroslav Strnad

O mně

Je mi 57 let. Mám středoškolské vzdělání,bydlím na vesnici. Píši pro děti i dospělé. Kromě několika příspěvků pohádek (ve velmi zkrácených verzí) do časopisu Pastelka, jsem doposud nikde s úspěchem nepublikoval.

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •