IKAR CZIKAR CZ

Pátý živel (Aneta Bernatíková)3.3.2011
 

3
 počet hodnocení: 1
přečtené 3132, Komentáře 2

 

Pátý živel

 Úvaha...

Srdce je orgán, díky kterému žijeme. Přesto k němu dokážeme upnout každou drobnost, která nás naplní neuvěřitelnou energií. A proč? Jednoduše cítíme, jak tluče. Cítíme, že žijeme, cítíme, že jsme. Díky tomu si můžeme připadat šťastní nebo neskutečně zranitelní. Jediná myšlenka či událost dokáže tuto energii vyvolat. Koluje v žilách, pociťujeme ji po celém těle. Pronikne z nitra až na samotnou kůži. Naše tělo je náhle jako sopka, která se probudí ze svého běžného stavu a náhle začne jeho vznícená hmota, rozlévajíc se od samotného jícnu až po jeho konečné možnosti, tuhnout. Náhle si můžeme uvědomit, že nás ovládají všechny živly. I přesto, že jsme součástí pevné země pod nohama, oblije nás zpočátku mírný pot vyvolaný horkým proudem krve a chloupky po těle vzrostou, jakoby nás pohladil studený vítr. Cit je kvetoucí poupě s trny na jeho pevném stonku, které se dokážou taktéž zabodnout a ranit. Je odrazem oroseného zákoutí květů v našich očích. Je to žár emocí, je to naše duše. A právě duše je tím dalším živlem, který nás ovládá. Obdivuhodná energie cloumaje s námi po celý život. 

 

Úvod

Když člověk dospěje, nachází se mezi dvěmi různými rozcestími. A čím blíže se k němu dostává, tím více mu začne docházet, jak jej minulost ovlivnila…
Dokáže v paměti najít vzpomínky, které nebyly odkázány v zapomnění. Ať už je to střípek z dávných minut, kdy ležel v náručí svého staršího bratra, který jej krmil mlékem z láhve, díval se mu do očí a viděl jeho mladičkou tvář a jeho úsměv na rtech. Nebo jeho první polibek na vysněném místě či včerejší událost, která ho natolik pohltila, že nejspíš na ni nikdy nezapomene. Střípek za střípkem a náhle 
se stává sám světem v malém.
Takovýmto světem je i ona… Liliana.
Krásná mladá žena s dlouhými čokoládovými vlasy a hnědýma očima s nádechem pryskyřice, jež se na slunci promění téměř snad ve smaragd. Má je krásné. Její otec žije na takovém místě, kde se země může vychloubat svou bohatou a okouzlující flórou. Tisíc barev a milion chutí. Stejně taková je i Liliana. Tajemná svou duší i charakterem. Avšak svou tělesnou krásou ji poznamenala její matka Miriam, se kterou žije v Evropě spolu s jejím starším bratrem Alexem. Ale není až tak důležité odkud pochází, byť co ji potkalo.
Liliana od samotného počátku vyrůstala v harmonické rodině, tudíž jí matčina něha a oddanost rodiny nikdy nescházela. Otec ji poměrně často navštěvuje, takže je smířená s tím, že životy jejích rodičů jsou takřka rozděleny. Ale úžasné je to, že za svůj život se může Liliana na chvíli ocitnout v docela jiném světě, který je velmi kouzelný a jeho vrátka směřují k jiným životním hodnotám než ve víru velkoměst. Ale o tom budu ještě hodně vyprávět… 
Když bylo Alexovi pět let, jeho otec zemřel při tragické nehodě při závalu ledové stěny v alpských horách za účelem vědeckého výzkumu. V té době byl Alex jedinou útěchou a největší oporou pro jeho matku, která svého milovaného manžela navždy ztratila. Pracuje jako spisovatelka a překladatelka jedné úspěšné nakladatelské společnosti, která se zajímá zejména o časopisy a knihy o přírodě. Trvalo asi rok, než se oba z tak těžké ztráty povznesli a vrátili se k plnohodnotnému životu. Alex začal chodit do školy a Miriam brzy dostala zajímavou pracovní příležitost. Ředitel firmy si ji zavolal do kanceláře a bylo mu potěšením vysvětlit jí, že její práce za poslední léta byla skvělá a že má na víc. Dostala nabídku odcestovat služebně do Číny, kde by několik měsíců pracovala na velmi zajímavém projektu a napsala tak o něm svou další úspěšnou knihu. Pro Miriam to byla výzva, ale musela ji vzít k uvážení. Přece jenom Alex sotva začal chodit do školy a vzít jej s sebou by nebylo vhodné. Vzhledem k tomu, že měla ještě čas na rozmyšlenou, napadlo jí přimluvit se u své matky, která žije v Anglii. Ta danou situaci pochopila a nabídla své dceři, že se o Alexe postará. V ten moment vyhrkly Miriam slzy do očí a uvědomila si, že tato cesta jí bude stát nejen chvilkové odloučení od Alexe, ale taky jí to může změnit celý život. Na takovou příležitost čekala deset let. To je cena za to všechno, co ve svém životě zatím dokázala, co jí vůbec potkalo. 
A právě tady začne její příběh… Příběh Liliany a jejího pátého živlu.
 

hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

MÁM TALENT hodnotí3.5.2011
 

Anet - vložte prosím další pokračování Vašeho příběhu, podle úvodu by se text mohl vyvíjet slibně. Jen k dosavadní práci pár poznámek: s jazykem se snažíte pracovat hezky, avšak občas vznikají trošku krkolomné věty - \"... otec zemřel při tragické nehodě při závalu ledové stěny v alpských horách za účelem vědeckého výzkumu.\" Při pečlivém přečtení této věty vychází najevo nonsens této konstrukce. Zkuste se také při další práci více opřít o přímou řeč, která dělá příběh zajímavější, zkuste se od vyprávění přesunout přímo k akci, text bude mít větší literární náboj.

Autorka3.5.2011
 

Děkuji za váš komentář a upozornění. Píšu samozřejmě jak se jen dá a přímou řeč využívám také. Snad se bude nastávající část líbit.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Aneta Bernatíková

O mně

Je mi 21 let a v současné době studuji VŠ, obor Management v sociální sféře. Již jako desetiletá jsem napsala svou první knížku a ve 13 letech jsem začala psát básně o lásce a lidských osudech. Dodnes jsem čekala na nejvhodnější chvíli, abych se pustila do tvorby částečně autobiografického románu, který Vás může oslovit.

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •