IKAR CZIKAR CZ

Nakladatelství pro talentované čtenáře Celkový počet komentářů: 0
 

Markéta Dočekalová neřídí jen literární agenturu MÁM TALENT, ale před časem založila i stejnojmenné nakladatelství. V roce 2016 pod hlavičkou tohoto nakladatelství vyšlo doplněné aktualizované vydání oblíbené učebnice TVŮRČÍ PSANÍ PRO KAŽDÉHO (1). Na podzim 2017 pak vyšel veselý ilustrovaný rádce pro děti s názvem VYPRÁVĚJ PŘÍBĚHY! Publikace

O PSANÍ... je třetím titulem nakladatelství. Zajímalo mě, co dalšího nakladatelství chystá, a proto jsem se sešla na jedno "rychlé kafe" s jeho ředitelkou a zakladatelkou.

 

Co tedy chystáte, paní Markéto?

Jsme maličké nakladatelství, které chce být úzce odborně zaměřeným nakladatelstvím. Zatím nás zajímá vše, co se týká literatury, psaní a češtiny.

 

Znamená to, že budete vydávat i publikace, na kterých se autorsky nebudete nijak podílet?

Určitě to je v plánu, i když na většině publikací zřejmě nějaký autorský podíl budu mít vždy, i kdyby to mělo být jen v roli klasického nakladatelského redaktora. Přece jen chci mít určitou kontrolu nad tím, co vydávám ve svém nakladatelství.

 

Co rozhodlo, že jako první vydáte doplněné aktualizované vydání své úspěšné učebnice Tvůrčí psaní pro každého?

Vlastně čtenáři. Již delší dobu byla tato učebnice na trhu vyprodána a neustále mi psali další zájemci, jestli nevím, kdy bude knížka opět na trhu. Původní nakladatel ji už znovu vydat nechtěl, protože byla vydána už mnohokrát a knížka se mu zdála zastaralá a okoukaná. Pak původnímu nakladateli skončila licence a já se rozhodla ujmout vydání této úspěšné knihy. Výrazně jsem učebnici doplnila a rozšířila a po zkušenosti, že ji čtenáři berou do ruky často a z paperbackového vydání jim už létají stránky, rozhodla jsem se knize dát exkluzivní kvalitu - tedy pevnou a nití šitou vazbu. Vznikla nádherná kniha vážicí víc jak půl kila! Mám z ní ohromnou radost. Myslím, že se skutečně povedla po všech stránkách.

 

Je o knihu zájem?

O tuto učebnici byl vždycky velký zájem, ale těší mě, že se potvrdilo, že si čtenáři rádi koupí kvalitně udělanou knihu, a to dokonce i tehdy, kdy to původní a relativně tenké paperbackové vydání ještě stále mají ve své knihovně. Po osmnácti měsících od vydání knížky jsme dělali už první dotisk, protože se zcela vyprodala.

 

Jako druhý titul jste vydala ilustrovaného rádce pro děti Vyprávěj příběhy! Jak vás to napadlo?

Nejsem asi moc originální, protože to opět bylo na popud lidí. Psali mi rodiče, že mají doma dítě, které píše své první příběhy a na trhu není knížka, který by mu pomohla, jak na to. Už před časem jsem slíbila, že pro děti, které začínají dělat své první krůčky na poli literatury, něco napíšu. Tak jsem splnila slovo.

 

Byla to hodně nová zkušenost?

Nové to bylo zejména v tom, že kniha je ilustrovaná a já jsem nikdy před tím neprodukovala dětskou ilustrovanou knížku. Učila jsem se za chodu a bylo to pro mne velmi zajímavé. Spolupráce s ilustrátorkou Naďou Moyzesovou byla pohodová a podle reakcí a zájmu dětí usuzuji, že přinesla dobré ovoce.

 

Pro jak staré děti jste knihu zamýšlela?

Přibližně pro děti od čtvrté do šesté sedmé třídy, ale klidně mohou být i mladší, pokud s nimi knihu například čte někdo dospělý.

 

V kurzech ale děti zatím neučíte, nebo ano?

V tuhle chvíli ne, ale v minulosti jsem vedla různé kroužky mladých autorů, spisovatelů, reportérů apod. To jsem dělala mnoho let, takže práce s dětmi pro mne není něco až tak hodně nového.

 

No a tím jsme se dostali k poslednímu počinu, k publikaci O PSANÍ... Chci vědět víc! Prý máte velké plány s touto řadou?

Plány mám, snad to všechno vyjde. Ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky by měly vznikat zajímavé publikace z různých oblastí tvůrčího psaní. Podílet by se na jejich vzniku měli přímo pedagogové této školy.

 

Co si pod tím máme představit? Můžete uvést příklady?

Konkurence nespí, takže nechci prozrazovat zbytečně mnoho. Ale jako příklad mohu uvést třeba to, že by bylo hezké vydat jeden díl O PSANÍ... například o tom, jak se píší rozhlasové hry. Ale nemusí to vždycky být jen výukový text. První díl jsou rozhovory s úspěšnými spisovateli a i v tom bych ráda pokračovala. Současných šikovných a úspěšných spisovatelů a spisovatelek je mnoho, ale pro čtenáře je často složité se o nich vůbec dozvědět. Chci přispět k tomu, že se současná česká literatura trochu více zviditelní našim čtenářům. Jsem v šoku, když slyším, jak mnozí lidé říkají, že dnes žádní spisovatelé nejsou... Jsou, ale často nejsou vidět.

 

Proč nejsou vidět?

Protože být vidět stojí peníze a ty většinou nakladatelé nechtějí investovat. Když je neinvestují, pak stojí zviditelnění moře času a usilovné práce. To zase autoři často nemají. Je to složité.

 

Do jaké míry se chcete na řadě O PSANÍ... sama autorsky podílet?

Určitě chci, mám už v tuto chvíli několik nápadů na další díly. Současně budou psát i další autoři a já budu fungovat jako takový dramaturg, aby knížky v celé řadě byly ve stejném duchu, aby to byly zajímavé populárně naučné knihy, nechci žádnou intelektuálštinu, které nebudou čtenáři rozumět. Chci chytré knížky, které se budou dobře číst, kterým bude rozumět úplně každý bez ohledu na vzdělání, ale současně to nesmí inženýra nebo doktora filozofie urazit. Tak já vidím dobře napsanou učebnici nebo populárně naučnou knihu.

 

Kdysi mi jedna známá řekla, že ta vaše učebnice tvůrčího psaní se čte jako detektivka, že jí to fakt baví.

Ano, to je má představa, jak by to mělo vypadat. Takže jestli tohle ta vaše známá řekla, tak je to pro mne ta nejlepší odměna.

 

Když počítám, nakladatelství vzniklo v roce 2016, v roce vzniku vydalo jednu knihu, v dalším roce opět jednu knihu a letos to vypadá na jednu, možná dvě nebo tři knížky? Není to málo dělat jednu, dvě nebo tři knihy ročně?

Je. Ale snažím se dělat to tak, že každá vydaná kniha musí vydělat peníze na ty ostatní knížky. Jde to pomalu, to je nevýhoda. Ale na druhou stranu určitě upřednostňuji kvalitu před kvantitou. Dává nám to čas poctivě připravit další knížky.

 

Co druhý díl Tvůrčí paní pro každého? Neptají se už po něm čtenáři?

Ptají. O letošních letních prázdninách na něm začnu tvrdě pracovat. Vznikne opět doplněné aktualizované vydání. Už teď je jasné, že to bude pěkně tlustá kniha. Zřejmě totiž do dvojky dám nejen psaní novely a románu, jako tomu bylo původně, ale zřejmě tam zařadím i základy scenáristiky, protože ta je velmi minoritním oborem a samostatně se špatně prodává.

 

Takže opět víc než půl kila?

No, to rozhodně. Tohle bude skutečně bichle. Ale opět v krásné pevné vazbě a šitá nití.

 

To nebude levné.

Nebude. Ale mně to také bude chvíli trvat, než to celé dám do kopy.

 

Takže kdy by tak mohla tato kniha být na trhu?

Těžko říct. Zatím na její vydání ani nemáme peníze, takže využiji čas k práci, abych knihu připravila. No a pevně věřím, že až bude hotová a připravená k tisku, tak už na její vydání nakladatelství peníze mít bude. Myslím, že rok na to určitě budu potřebovat. Tak jestli půjde vše dobře, mohla by jít na předvánoční trh 2019.

 

V zahraničí také vychází neskutečné množství knížek o psaní. Vy jich máte plnou knihovnu, když se tak dívám. Nějaké publikace přeložené třeba z angličtiny neplánujete?

Ano, mám těch knih opravdu hodně, protože chci neustále být v obraze, co vychází. Jen to v poslední době už nestíhám číst tak, jak bych chtěla. Samozřejmě, že by se mi líbilo vydávat i překlady, zejména těch knih, které považuji za špičkové a na českém trhu tahle pestrost schází. Zase nás to ale vrací k penězům. Nejdříve si na to musí nakladatelství vydělat aby mohlo něco takového dělat. Nebo musí vydělat literární agentura a pak může nakladatelství, jako svou dceřinnou společnost, finančně podpořit. Tam ale zatím bohužel ještě nejsme.

 

Potřebovali byste sponzora.

Investora, řekla bych spíš. Ale takhle jsme zase samostatní a nezávislí, což má také vysokou hodnotu.

 

Kde mohou čtenáři knihy vašeho nakladatelství zakoupit?

Naše knížky jsou v běžné distribuci, takže by to neměl být problém kdekoliv v knihkupectví nebo na internetu v e-shopech. Máme také vlastní e-shop na adrese www.marketa-docekalova.cz a tam je možné knihy zakoupit i s mým věnováním. Navíc na titul O PSANÍ... teď nabízíme slevu 20% všem registrovaným autorům www.mamtalent.cz.

 

Díky za rozhovor a přeji hodně úspěchů při vydávání nových knížek!

 

Autor rozhovoru: Iva Kovářová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Komentáře

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: