IKAR CZIKAR CZ

MÁJOVÁ SOUTĚŽ: Máj, lásky čas (Marek Řezanka)18.5.2011
 

2
 počet hodnocení: 4
přečtené 2140, Komentáře 2

 

Máj, lásky čas

Pátý měsíc v roce má zřejmě řada lidí v České republice spojený s jedním ustáleným tvrzením a jednou pranostikou: Máj, lásky čas a Studený máj, v stodole ráj. Hledat zde nějaké spojení by bylo úsměvné, leda, že by někdo zavtipkoval, že za studených květnových nocí může právě stodola být tím pravým místem pro zahřátí ve dvou.
Starší generace má květen neodmyslitelně spojený s prvomájovými průvody, kde šlo hlavně o to být viděn a započten, než o spontánní lásku vážící se k svátku práce. Málokomu z davů valících se stádně ulicemi leželi v hlavě dělníci, kteří v roce 1896 stávkovali za prosazení osmihodinové pracovní doby bez ztráty peněz.
Pro Českou republiku má konkrétně 1. květen punc dalších třech významnějších událostí. V roce 1953 zahájila z budovy Měšťanské besedy vysílání Československá televize, o dva roky později byl s velkou pompou odhalen na Letné monumentální pomník Stalinovi, který v paměti lidí zůstal dojemně zapsán jako „fronta na maso“. Hlavním motivem tu nebyla láska k diktátorovi, ale strach a podlézavost zabalené do řady osobních tragedií, jako například sebevraždy autora velkolepého díla, jež bylo o pár let později od svého slavnostního odhalení do mrtě rozmetáno.
Prvního května 2004 vstoupila Česká republika do Evropské Unie, patrně více z rozumu než z romantické vášnivé lásky. Přidala se tak k projektu, jenž měl zabránit další světové válce, jejíž skončení si připomínáme rovněž v měsíci rozkvetlých sakur a magnólií, a to jak postáním u pomníčků padlých z 5. května, tak uctěním padlých na obou protihitlerovských frontách 8. a 9. května, kdy se doufalo, že nová hrůza světového konfliktu už nikdy nesmí být realitou.
S pádem železné opony se však svornost Unie začala otřásat, tím více, čím více nových členů bylo zapotřebí přijmout. S pádem opony padly i mnohé iluze romantických představ a platonických lásek. Jeviště, které diváci spatřili, bylo značně omšelé a mnozí z herců vypadávali z role. Navíc začali až podezřele často předvádět čínské hry, kde se nehraje ani na náznak sociálních práv a demokratických hodnot už vůbec. Zato se rozvíjí jednání o maximalizaci zisku firem s co nejlevnějšími náklady na pracovní sílu s posvěcením státu. Ti, kteří již sotva tak tak poplatí ze svých příjmů vše, co mají, rozhodně netleskají.
Ne, není to láska, co vykvétá z pupenů dění počátku 21. století. Jde o podivnou třaskavou směs rozčarování, strachu, bezradnosti a agresivity. Stávající zdravotnický, vzdělávací a penzijní systém narážejí na systémové limity a pro širší vrstvy lidí přestávají být funkčními. Lidem dochází humor i trpělivost ve formulování relevantních argumentů. Roste podrážděnost a vzájemné neporozumění. Celkový chmurný podtón dramatu nevytrhne ani fraška, jež by v ČR z května mohla udělat měsíc tajných nahrávek: „Kristýnin zval na pásce hlas, kde Bártovi zaváněl háj…“
Do smíchu mi hlavně není z toho, jak parlamentní politická strana miluje své bližní a upevňuje demokracii razantním odmítnutím hloupých rasistických předsudků:
„Víte, co je největší prdel? Oni opravdu demokrati nemají v Čechách stranu, se kterou by kámošili. V tom je ten vtip. Že by Vévéčka se mohly stát partnerem Demokratů v rámci politického spektra. To je ta hlavní věc, kterou bysme mohli barterovat.“
„Obama je takovej ten, víš ten…“
„Ten tmavší.“
„Co bys s ním nejel tramvají… Ne, já si dělám srandu.“
Srandu, ze které mě trochu mrazí. Argument, že věty byly vypuštěny nekontrolovaně, natož v podroušeném stavu, pro mě není přesvědčivým. Řídím se parafrází známého výroku: Řekni mi, co meleš v opilosti, a já ti povím, kým jsi. Nakonec, ve vínu je pravda – i v tom těžkém francouzském.
Lásku aby pohledal. Možná to tak skepticky vidím proto, že letos přišly v květnu mrazy a hodně listnatých stromů spálily. Ale co, řada z nich se již opět zelená, a i když nebudou plody, hlavně, že žijí. Je přece máj, je lásky čas…

Kapitola 1-1 z 1
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

MÁM TALENT hodnotí9.6.2011
 

Marku, je zajímavé, kam jste svou práci zařadil - na literární server a ještě k tomu do soutěže! Mezi lásku opěvujícími literárními opusy naprosto vyčnívá. Líbí se mi jasně formulovaný názor, vzpomínka, tak akorát do novin na komentářovou stranu - jsem ráda, že máj dokážete zpracovat opravdu netradičně. Ale jako bych to všechno četla každý den v novinách... Společenská frustrace, nenápadná politická narážka... Ale máte pravdu, že hodně zapomínáme, že právě takovéto novinářské žánry bývaly pro každého spisovatele denním chlebem... tak proč je nezařadit i sem...

Marek9.6.2011
 

Díky za zastavení. řekl jsem si, že schválně nebudu spojovat květen s láskou, ta by měla kvést stále - a spíš se zamyslím nad květnovými mrazy i s paralelou na společnost, na její rozčarování, růst agrese bez lásky a pochopení toho druhého, na její zmatenost.
Asi se v novinách podobné věci píší, ale myslím si, že i na literárním serveru mají své místo a opodstatnění. Mějte se pěkně.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Marek Řezanka

O mně

Narozen 15.5. 1980, vystudoval demografii a sociologii na UK v Praze, věnuje se psaní básní a písňových textů (více viz: www.muamarek.cz).
Publikuje na serverech Písmák.cz (Muamarek) a Mezera.org (danmark).
Dosud mu vyšla sbírka Otisky (2009, Plot), v malém nákladu pak Výkřik smutku (2010, Mezera) a Kyselý popel (2011, Mezera). Mezi jeho koníčky patří focení:
http://muamarek.rajce.idnes.cz/
psaní, příroda, lyžování, ad.

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •