IKAR CZIKAR CZ

Kozí rozhledy Celkový počet komentářů: 2
 

 

Kozí rozhledy

 

V říjnu loňského roku jsme měli už tradiční sraz maturantů – tentokrát po 45 letech. Ne, opravdu nechci vzdychat, jak to utíká, jde mi o něco jiného. Samozřejmě se vzpomínalo na školní roky a protože nás osud rozesel po Čechách i Moravě (a jednu spolužačku zavál až k německo-holandským hranicím), roky přibývají (někteří už dokonce mezi nás přijít nikdy nemohou) a vídáme se jen jednou za pět let, přišel kdosi s nápadem, že bychom si mohli založit internetovou stránku a „povídat“ si jejím prostřednictvím vlastně pořád. I babičky a dědečkové mohou přece jít s dobou.

A tak se i stalo, jedna babička je opravdu šikovná „webistka“. Na stránce se postupně objevovaly nejen psané příspěvky, ale také fotografie z let, kdy jsme se připravovali ke zkoušce dospělosti a já si vzpomněl, že kdesi mám dílo, které mi vyneslo vážné pokárání od soudruha ředitele – ročenku Kozích rozhledů. Tak jsem se trochu oklikou dostal k tomu, o co mi vlastně jde, ačkoliv to patrně ještě chvíli nepochopíte.


Nepamatuji se, kdy jsem začal psát (myslím literární pokusy), ale už v deváté třídě jsem sepsal o svých spolužácích slušný pamflet nazvaný podle jedné spolužačky Cirkus Vojnarka (ztracený) a pak na střední všeobecně vzdělávací škole, jak se tehdy říkalo gymnáziu, začal v posledním ročníku každý týden (!) vydávat Kozí rozhledy a později se stejnou periodicitou také opoziční Sviňský krok. Oba třídní „plátky“ do sebe samozřejmě tvrdě šily, postupně si každý vytvořil svůj okruh občasných přispěvatelů (četli je všichni, občas, bohužel, i profesoři, což byl vždy menší nebo větší průšvih) a před maturitou jsem sestavil z vybraných příspěvků doplněných o další texty onu Ročenku Kozích rozhledů. Třídní noviny se ztratily při stěhování, ale ročenka zůstala. A já jí teď opět po několika desetiletích našel, otevřel a...

Ač má i s vlepenými ilustracemi skoro 350 stránek, přečetl jsem ji pomalu jedním dechem. A byl překvapený, jak výborné (či možná krásně pitomoučké) nápady jsem tehdy měl. A taky začal litovat, že se toho nezachovalo víc. Vždyť mnohé věci (anebo většina?) by mě už dnes určitě nenapadly, protože romantické a pošetilé představy o světě, lidech, lásce či o sobě už čas a zkušenosti nenávratně poničily či alespoň odvály do říše zapomnění. A co bylo asi nejhezčí, jako bych to znovu všechno prožíval. I to, co už se dávno vytratilo z paměti. Sice s nadhledem, ale přesto to byl hezký návrat. Nevím, kolik z těch „krásných pitomin“ kdy využiju, ale mám je, mohu se k nim vracet a promýšlet je třeba v nových souvislostech. A protože pobavily i po téměř půl století, mají asi opravdu potenciál pobavit.


A teď konečně to, proč jsem ten dost osobní příběh vyprávěl – možná se vám leccos z toho, co napíšete, bude zdát hloupé nebo nepodařené, možná vám to i někdo potvrdí, ale nezbavujte se toho. S papírem můžete vyhodit do koše nebo z disku vymazat i nápad, který třeba po letech či dokonce desetiletích budete vidět úplně jinak a který se může stát výbornou inspirací, jež by k vám taky možná už jinak nikdy nemusela přijít. A nedá se navíc vyloučit, že právě ona bude ta pravá a úplně nejlepší.

 

Jiří Bílek, spisovatelKomentáře

Anka26.3.2012
 

Někdy mám chuť vyhodit některé zápisky. Ale stačí najít starší diář a číst si v něm poznámky a člověk se vrátí do minulosti a znovu prožije již prožité.
Vzpomínám si, že jsem si asi ve třetí třídě psala zamilované dopisy se svým spolužákem. Když náš \"vztah\" skončil, všechny dopisy jsem vyhodila. Dodnes mě to strašně mrzí, moc by mě zajímalo, co v nich bylo napsáno. Od té doby jsem nevyhodila jediný dopis, mám jich tři krabice, kdysi se hodně psalo. Měla jsem ještě zvyk psát dopisy kamarádkám pře kopírák, abych si jej mohla založit. Zážitky z prázdnin z dob středoškolských let jsou mnohdy zajímavé.

Monika Dvořáková1.2.2012
 

Na gymplu jsem si psala deník a ještě ho mám schovanej... (jak by řekl Čochtan)a rozhodně jsem nikdy neměla v úmyslu ho zahodit a taky už mi ve skříni žloutne hezkých pár let. To co píšete, mi v mojí utkvělé představě, že některých archiválií by se člověk neměl zbavovat, jen utvrdilo:-))

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: