IKAR CZIKAR CZ

Víla Hortenzinka a její přátelé (Yvona Bednarová)26.11.2013
 

5
 počet hodnocení: 8
přečtené 12661, Komentáře 30

 

KAPITOLA 28 CO SVĚŘILA JEŠTĚRKA ZEMINKA SAMUELOVI

     Mlok Samuel s vílou Hortenzinkou si vesele povídali a kráčeli směrem ke třem panáčkům a dvěma panenkám.

     Na dolní terase pod záhonem s růžemi, kde mezi trsy fialek přebývala malá Violka, ležely připraveny oranžově svítící lampionky. Konvalinka s Violkou právě zkoušely, jak je ponesou. Byl na ně legrační pohled, jak tam tak tancovaly a důležitě se tvářily. Nad hlavičkami jim v mírném vánku povívaly oranžové květy mochyně.
„ Tak ukažte, co jste vymysleli a vyrobili. Pánové, pochlubte se svým dílem. Jsem moc zvědavý,“ řekl Samuel a již se hnal k lampionům, vyrovnaným v trávě hezky vedle sebe.

     Chvíli si je prohlížel ze všech stran a pochvalně pokyvoval hlavou. Pak se podíval na tančící panenky s lampionky nad hlavami a zasmál se: „ Lampionky vám moc sluší, moje květinkové panenky. Jste tak roztomilé, jak s nimi tancujete. Šetřete si ale síly na večer, ať se moc neunavíte. Bůh ví, co všechno nás čeká. Měli bychom se před průvodem pořádně posilnit.“

     Pak se otočil k panáčkům a pěl slova chvály nad jejich nápady a šikovností.
Panáček Ostružinda však řekl: „ Samueli, musím to uvést na pravou míru. Největší pochvalu zaslouží určitě Silvián. To on všechno vymyslel a my jen pracovali pod jeho dohledem.“
     Na to Silvián ale odvětil: „ Ostružinda je zbytečně skromný. Nápady sice byly moje, to je pravda. Kdybych měl ale sám dělat všechny ty lampiony, ještě bych nebyl hotov. Musím vás oba naopak pochválit tady přede všemi, protože jste nejen šikovní a hezky zruční, ale i rychlí. I vy tedy určitě zasloužíte svůj díl pochvaly. V tom má Samuel pravdu."

Tak se tam tak dohadovali, kdo zaslouží větší podíl pochvaly, když se mezi nimi objevila hnědá ještěrka.
     Zeminka se přitočila k Samuelovi a něco mu důvěrně pošeptala. Ten se chvíli zamyslel a pak tiše Zemince řekl:

„ Jsi hodná, Zeminko, že jsi mi to přišla povědět. Já to tušil, že to s ještěrkou Pyšnilkou Krásnoočko nebude jednoduché. Takže na výlet večer se jí s námi zachtělo. Budu o tom ještě uvažovat. Po tom, co jsi se mi ale upřímně svěřila, si myslím, že Pyšnilce Krásnoočko neuškodí, když ještě chvíli nebude vědět, na čem je."

     Zamyšlený Samuel věděl, že musí udělat zase jedno nepříjemné rozhodnutí ve svém dlouhém životě. Všichni na zahradě spoléhají na jeho správný úsudek a spravedlivé rozhodnutí. Nesmí je zklamat. To hodně zavazovalo.

„ Přátelé, nyní bych všem doporučoval dobrou večeři a krátký odpočinek před večerním dobrodružstvím. Navrhuji sejít se zde na tomto místě a s koncem slunce západu si uděláme dobrodružnou výpravu,“ doporučoval Samuel a chystal se odejít.
V té chvíli se ozval panáček Silvián: „ Samueli, rád bych věděl, kam s lampiony půjdeme? Budeme tady na zahradě?“
     Než však stačil Samuel odpovědět, ozval se panáček Malinda: „ Ale to snad ne! To by byla pěkná nuda! Vždyť to tady již znám jako své boty. Co si vyjít s průvodem za hranice naší zahrady? Světlo mít budeme a bude nás hodně. Kdo je pro a kdo proti? Můžeme demokraticky hlasovat, což znamená, že každý z nás má jeden hlas. Jděte se zeptat i slepýšů, cvrčka a hlavně ropuchy Růži. Nejvíc jsem zvědavý, co na to řekne Růža se svým pověstným dobrodružným duchem.“
     Panáčkové a panenky se sebrali a začali obcházet všechny účastníky budoucího průvodu.

     Samuel se šel posilnit večeří a krátkým odpočinkem. Po večeři si nahlas povídal jako vždy sám pro sebe:

„ Mládí jedno nerozumné. Chtějí dobrodružství za každou cenu. Chtějí poznat, jak to vypadá za našimi vrátky. Vůbec ale nemyslí na nebezpečí, které tam číhá div ne na každém kroku. To jsem sám zvědav, co na to řekne Růža. Jenže co ji znám, mívá i ona zvláštní nápady. Ten její dobrodružný duch se jí jednou může pořádně vymstít.“

     Zelenomodrá ještěrka Pyšnilka Krásnoočko si nad schody, které vedly z dolní terasy, počíhala na hnědou ještěrku Zeminku. S úlisným úsměvem a přesladkým hlasem se jí zeptala, zda již mluvila s mlokem Samuelem a jak to dopadlo.

Může se k nim večer přidat a jít s nimi v lampionovém průvodu? Do poslední chvíle byla přesvědčená, že jí lest vyjde. Vlastně o svém vítězství vůbec nepochybovala. O to víc překvapená a zklamaná byla, když se dozvěděla, že se starý mlok teprve rozmýšlí. Měla proti sobě silného soupeře. Starý Sam jí zkrátka asi už nevěřil a žádné naděje si ohledně ní již nedělal. Že by jí prokoukl? 
V té chvíli jí došlo, že je její výlet vážně ohrožen. Možná se dá ale ještě něco udělat, aby s nimi večer mohla jít. Nechtěla se jen tak lehce vzdát. Urychleně se rozloučila a celá rozladěná se vzdálila. Možná jsem tu Zeminku podcenila. Je možné, že by se za mě u Samuela nepřimluvila? Nakonec si odběhla sehnat něco dobrého k snědku, aby se uklidnila.

Zatím stále doufala, že vše nakonec dopadne v její prospěch.

 

hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Katka26.3.2015
 

Dobry den pani Yvonko vase kniha se mi moc libi a hlavne moji 6 lete dceri.Je velmi ctiva a zajimava.Tesime se na Vase další pekne knihy.Jen tak dal :)

A.Klíč18.11.2014
 

Paní Yvon, moc děkuji za čtení vaší knížky o zvířátkách a všem krásném v přírodě. Měl bych zájem vaší knihu zakoupit pro vnoučata protože je velice osvěžující a čistá. Přesně pro dětskou duši. Přeji vám mnoho úspěchů v psaní a těším se na další vaše pohádky.

Yva19.11.2014
 

Milý pane Klíči, Vaše hodnocení mé první knížky pro děti mě velmi potěšilo. Vážím si každého komentáře, který tu pod svými knížkami naleznu. Ty úspěchy a hlavně štěstí bych potřebovala konkrétně co se budoucího vydavatele týče . . . Ale snad se jednou zadaří a knížka se ocitne i na pultech knihkupectví. Vaše autorka

Vlasta R.15.11.2014
 

Paní Yvo po přečtení pár kapitol Vám musím položit otázku,kde je možné knihu zakoupit? Moc bych si jí přála pro své vnučky, protože si myslím že něha a vztah k rostlinkám a vůbec přírodě, je dobré dětem vštěpovat od mala.A jak jinak, než takhle krásně dětem srozumitelnou něžnou pohádkovou formou, jako to vy podáváte ve své knize....děkuji*

Yva16.11.2014
 

Milá Vlasto, knížku zatím zakoupit nikde nelze. Bohužel. Snad se mi povede najít nakladatele, který by riskl vydat v dnešní době knížku mně jakožto začínající autorce. Chci Vám též poděkovat za krásnou reakci na mou knížku - Vaše slova jsou pro mě jako balzám. Moc děkuji za Vaše ocenění mé práce.

S.Sieglová15.11.2014
 

Milá Yvon, čím více kapitol jsem si přečetla, tím více si myslím, že takto nádherná a s citem napsaná knížka už dlouho na trhu chybí. Já bych ji dokonce doporučila školán jako mimočítankovou četbu. Rozvíjí totiž nejen poetické vyjadřování, cit, fantazii, ale i znalosti o přírodě. Přeji brzké vydání. Sama si ji ráda pro vnoučata koupím.

Yva16.11.2014
 

Milá paní Sieglová, Vaše odezva na mou knížku mě velmi potěšila. Nejvíce mě potěšila ovšem Vaše poznámka, že taková knížka už dlouho chybí na trhu s knížkami. To mám opravdu radost! Já také doufám, že knížka co nevidět vyjde. Držte mi prosím palce a radši i pěsti. Vaše autorka

Lili T.23.6.2014
 

Ahoj Yvo.
Celí příběh se mi moc líbil. Tvoje obrázky jsou moc povedené... Nejvíce se mi líbí Konvalinka. Ale pěkné jsou všechny. A ty fotky tomu dodávají krásnou atmosféru... Mohla by si kromě spisovatelky být i fotograf. Zajímalo by mě, jestli se dá příběh koupit třeba i v knihkupectví. Ráda bych si jí přečetla jako knížku. Celá knížka je taková mírumilovná a zároveň napínavá. Dávam ti velkou jedničku.

Tak AHOJ Lil.

Yva24.6.2014
 

Ahoj Lili, jsem moc ráda, že se ti mé obrázky líbí : - ) Hodně mě potěšil tvůj názor ohledně mých fotografií. Bohužel se příběh v knihkupectví zatím koupit nedá. Momentálně jsem oslovila knihkupectví a nyní čekám, jestli se nějak vysloví. Pokud budu mít trochu štěstí, tak snad knížka vyjde a určitě to sem napíšu. Za tu velkou 1 moc děkuji : - )Dle tvého psaní trochu váhám - netuším, kolik ti asi tak může být let? Napíšeš mi to? Docela ráda bych to věděla : - )

Lili30.6.2014
 

Ahoj, za necelí týden mi bude 11. :)

Yva30.6.2014
 

Ahoj Lili, tak jsem se tedy nemýlila - měla jsem totiž pocit, že mi ten poslední komentář píše holčička : - ). Děkuji tedy moc za tvou odpověď. Měj se krásně o prázdninách a přeji ti mnoho hezkých zážitků. . . a také krásných knížek ke čtení : - )

Agáta Trojanová20.6.2014
 

Milá Yvo,
Váš příběh se nám moc líbil, mé děti byly nadšené i z obrázků. Mohu se zeptat, vyjde Vaše knížka i knižně? Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů v další tvorbě.

Yva21.6.2014
 

Milá Agáto, vaše zhodnocení mého příběhu pro děti mi udělalo opravdu velkou radost - děkuji. . . V současné době čekám na reakci nakladatelství, zda by se jim knížka hodila do edičního plánu. V hlavě, ale i na papíře mám již rozepsaný 2.díl pokračování příběhů, kde budou i nová další zvířátka i nové postavičky. Fotím na chatě jako divá : - )a číhám na nejrůznější zvířata. Zatím docela úspěšně : - )

Eva4.5.2014
 

Dobrý den Yvo, Váš příběh o lásce, přátelství, zvířátkách a přírodě se líbil nejen mým dvěma dětem, ale musím se přiznat, že mladší dceři jsem ho četla se zaujetím a dokonce jsem se na pokračování sama těšila. Úžasné jsou fotografie opravdových zvířat. Rádi bychom si přečetli knižní verzi Vaší pohádky a její případné pokračování. Moc Vám celá rodina fandíme a těšíme se se na další pokračování. Eva s rodinou

Yva4.5.2014
 

Milá Evo, Vaše zhodnocení mé knížky i mých fotografií mě velmi potěšilo : - ). Jsem ráda, že se příběh líbí nejen dětem, ale i dospělým. Já pevně doufám, že knížka opravdu vyjde a budou si ji moct lidé koupit v knihkupectvích. Další pokračování příběhů víly Hortenzinky se již rodí v mé hlavě : - )Mějte se s dětmi i s celou rodinou moc krásně. Po tak krásném hodnocení se mi bude psát ještě lépe. To je pro každého autora velká vzpruha!

kytarista.cz mirek mašek27.4.2014
 

Paní Yvono. Myslím si ,že v dnešní době kdy každé dítě má přehrávač na CD a raději děti poslouchají, než čtou při cestách, by bylo dobré vydat vaší kouzelnou pohádku na CD. Rovněž nevidomí a staří lidé,by měly možnost poslechnout si krásnou a z citem napsanou pohádku. Tato myšlenka mě napadla v souvislosti z cestou autem na dovolenou, víkend na chalupu, atd. Věřím, že by o CD byl zájem i ze stran knihoven.

Yva27.4.2014
 

Milý Mirku, tou \"kouzelnou pohádkou\" jste mě velmi potěšil (nějak tomu jakoby stále nemohu uvěřit) . . . : - )Opravdu jsem nad tím již vážně uvažovala, že by bylo krásné namluvit knížku na CD, aby ji mohly děti poslouchat třeba před spaním, když rodiče zrovna nemají čas . . . Ti nevidomí a staří lidé mě zatím nenapadli, ale máte velmi dobrý nápad a za ten Vám patří velký dík : - )Teď jde o to, jakým způsobem uvést nápad do reality . . . Celou knížku mám zatím namluvenu \"CVIČNĚ NA DIKTAFON\", kde jsem se občas postavičky snažila namlouvat každou jiným hlasem. Byla to zábava, ale též i velmi náročné. Občas docházelo i ke kuriózním přebreptům - když jsem např. zcela vážně řekla: \"Ještě že tam PŘED LÉTY VYROSTLA TA HOUBA.\" Tomu jsem se pak musela hodně smát : - )

Eva Baštová25.4.2014
 

Dobrý den, Yvo, napsala jste báječnou pohádku. Myslím, že je naprosto správně určena dětem od 6 do 10 let, přesně takto staré děti učím na 1. stupni základní školy a jsem přesvědčena, že by Vaše poutavě vyprávěné příběhy děti jednak bavily a jednak jim i nabídly spoustu užitečných a zajímavých informací.Vždyť přirozené, zábavné a nenásilné vštěpování nových poznatků dětem je tolik žádoucí a potřebné! Vaši knížku o Hortenzince a jejích kamarádech bych sama uvítala v naší školní knihovně,pěkných pohádek není nikdy dost. A rozhodně bych ji doporučila všem rodičům ke společnému čtení s většími dětmi nebo předčítání těm menším, kterým by se také povídání líbilo. Velmi oceňuji i krásné ilustrace a příjemné fotografie. Přeji Vám, Yvo, hodně štěstí v další tvorbě a nám, čtenářům, dětským i dospělým, mnoho milých chvil s Vašimi pohádkami, nejen o víle..

Yva26.4.2014
 

Dobrý den, Evo, tou \"báječnou pohádkou\" jste mi udělala neskutečnou radost!!! Velké potěšení jste mi způsobila i tím, že se Vám líbily i mé ilustrace a fotky : - ) Vaše nádherné ocenění mé knížky mě úplně zahřálo u srdce : - )! I tou školní knihovnou u vás ve škole jste mě velmi potěšila. Já jen pevně doufám, že se mi knížku podaří vydat a rodiče s dětmi ji budou moct nalézt na pultech knihkupectví. Vám přeji, aby Vás děti na 1.stupni ZŠ nezlobily : - . Udělala jste mi krásné sobotní ráno : - ). Díky moc.

hana krmíčková25.4.2014
 

Knížku jsme si přečetli a moc se nám líbila.

Yva26.4.2014
 

Děkuji, za vaše kladné hodnocení mé knížky.

Miroslav Mašek Sedlčany25.4.2014
 

Paní Yvono. Četl jsem Vaší pohádku s vnučkami Veronikou a Martinou Maškovou,11 roků. Vnučkám i mě,se Vaše dílo líbilo a vnučky se při čtení se zájmem nahlas evidentně bavily. Je to napsané s velkým citem pro dětskou duši. Myslíme, že Vaše knížka se bude líbit nejen dětem, ale i dospělým kteří mají poetickou duši. Já sám dětem chodím s kamarádem hrát a zpívat jejich písničky do školy v Sedlčanech a vím,co dětská duše v dnešní přetechnizované době potřebuje. Jsem si jist, že Vaše dílo bude mít úspěch.

Yva25.4.2014
 

Mirku, děkuji Vám z celé duše za krásné hodnocení mé knížky a moc mě potěšilo, že se má knížka líbila oběma Vašim vnučkám : - )Vidím, že se též věnujete dětem a jak sám píšete, víte, co dětská dušička v dnešní složité a uhoněné době potřebuje . . . Přeji Vám též mnoho úspěchů a pevně doufám, že moje knížka vyjde i knižně.

S.Sieglová25.4.2014
 

Milá Yvo,
Váš příběh o víle Hortenzince se mi velmi líbí. Používáte krásný poetický jazyk a příběhy jsou nejen milé a zajímavé, ale i poučné. Myslím, že děti je třeba vést od útlého mládí k lásce k přírodě, vzájemné pomoci a lásce mezi sebou. Moc vám fandím.

Yva25.4.2014
 

Milá Stáňo, ani nevíte, jak velkou radost jste mi udělala! Jsem si dobře vědoma, že dnešní rodiny nemají asi v tom dnešním shonu tolik potřebného času na své děti, jako jsme měli my, a tak se snažím dětem vysvětlit nové pojmy na příkladech, abych trochu ulehčila práci jejich rodičům : - ). Děkuji moc za Vaše laskavé zhodnocení mého několika měsíčního úsilí . . .

Oľga Kohútiková7.1.2014
 

Milá Yva.
A zase je tu čosi, čo máme spoločné.
Moja mama bola Češka a otec Slovák. Ja som bola každé prázdniny v Čechách a mám na to nádherné spomienky, a preto k Čechom veľmi blízko.
Tak isto mám veľké deti, /dokonca mám už dospelú vnučku/ a som rada, že mám \"už čas\" (nie vždy, lebo mám veľa aktivít) na to, čo ma baví - písať a kresliť.
A do tretice, tiež chcem svojím písaním dať deťom čosi viac, ako sú peniaze, či majetky - chcem im vštepiť hodnoty, ktoré sa nedajú vyvážiť nijakým drahokamom na svete. Pri výchove sa na to zabúda, jednak pre málo času a jednak niektoré dnešné mamy nevedia, aké hodnoty sú v živote najcennejšie, lebo ich od svojich rodičov nedostali. Ja som stará škola a je mi z toho často smutno, že výchova sa uberá kamsi do záhuby dobrých mravov a citov.
Nechcem tu polemizovať, len som rada, že je ešte niekto, komu záleží na ľudstve po nás.

Petra tu pekne píše a tiež som si čosi vzala od nej do pamäte. Tvorba pre deti je ozaj ťažká a zodpovedná. Dieťa je vnímavý, úprimný, pozorný, citlivý, ale aj zraniteľný čitateľ. Vie otvorene na rovinu povedať, či sa dielo páči a či nie, a to bez akýchkoľvek špekulácií. Mám rada detských kritikov.
Prajem Vám veľa pekných myšlienok a kníh, ktoré si deti zamilujú. O.K.

Petra Stehlíková6.1.2014
 

Dobrý den Yvo,
já bych to viděla na předškolní věk. Nevím, zda-li mé rady budou k užitku, protože sama bych je potřebovala. Nicméně co tak vím, tak psaní pohádek nebo příběhu pro předškolní věk se považuje za jeden z nejtěžších žánrů, protože slovní zásoba dětí v tomto věku je hodně omezená. Doporučila bych se držet jen lehkých, základnách výrazů a hlavně osekat věty. Vyvarovat se věcem, kterým děti nerozumí, protože pak opadá jejich zájem. Např. lidé uzavřeli též přívod vody... to by tam podle mě vůbec být nemělo. věty max. o 5 slovech. Zkuste si příběh číst nahlas, líp se to vychytává. A možná i délka by potřebovala zredukovat. Udržet pozornost dítěte v tomhle věku je prakticky nemožné. Yvo, jsou to jen mé postřehy, držet se jich samozřejmě nemusíte. oni Vám určitě potom v agentuře poradí. Tam to pročte nějaký profík a řekne Vám. Jinak samozřejmě pokračujte.

Yva6.1.2014
 

Milá Petro,děkuji za rady. Já si totiž celou dobu nejsem jistá, do jaké kategorie zde patřím - možná je to pro děti spíš od těch 6 let. Zatím totiž mou knížku čtou dvě 10 leté holčičky v mém okolí a těm se to líbí. Původně jsem myslela cílovou skupinu tak od těch 5 let do max 10let. Větu ohledně zavření vody odstraním- již jsem o tom také uvažovala. Moc děkuji za názor a za Váš čas : - ).

Oľga Kohútiková4.1.2014
 

Milý Yva,
aj ja mám rada kvetinky, ktoré si fotografujem, tiež píšem pre deti a snažím sa kresliť do kníh vlastné ilustrácie. Máme toho veľa spoločného. Oslovila ma Tvoja tvorba, lebo mám v pláne napísať knihu v mene nášho psíka a doplniť vlastnými fotografiami.
Tvoja rozprávka sa mi páči a myslím, že je vhodná pre deti od útleho veku, kedy rodičia začínajú deťom vštepovať všetko dobré krásne a učiť milovať knihy. Nie som odborník, iba laik. Odborné posúdenie prenechám odborníkom. Hodnotím ako čitateľ.
Moja tvorba ma baví a napĺňa a pomáha mi zabudnúť na realitu života. Je to môj svet a mám radosť, ak moje dielko poteší čitateľa.
Prajem Ti ešte veľa nápadov (sú skvelé)do poviedok,príbehov, kde učíš deti dobru, aby si vedeli vážiť iné hodnoty ako sú majetky.
Ďakujem za krásne čítanie. Nech sa darí. O.K.

A pridávam plný počet *

Yva6.1.2014
 

Milá Olinko,konečně se sem dostávám. Moc děkuji za krásné hodnocení mého příběhu pro děti : - ). Tvá slova mi udělala radost! Máme toho opravdu dost společného - já jsem pro změnu jezdila za starou mamou a otcom do Bratislavy,protože maminka je Slovenka : - ).Čítať i vraveť viem po slovensky, písať už je horšie. I já díky svému psaní unikám tak trochu z reality. Navíc se snažím najít novou náplň a smysl života. Děti mám již velké. Ráda bych dětem otvírala svými knížkami (v hlavě mám i druhý díl)ten opravdový svět - svět těch pravých hodnot v životě, jako je přátelství aj a navíc jim vysvětlila i některé výrazy, např.mimikry,nefér chování aj. Snad se mi to podaří. Jinak o Tvé tvorbě dobře vím a moc se mi také líbí.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Yvona Bednarová

O mně

Milí čtenáři,
všechny moje knížky najdete již dnes na mém novém blogu - www.hortenzinka.cz. Můj mail - Yvona.Bednarova@seznam.cz

Budu se na vás všechny moc těšit. Vy, kterým jsem tímto svým krokem způsobila nějaké potíže, mě prosím omluvte. Vedly mě k tomu vážné důvody. Vaše autorka Yva


 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  

  •