IKAR CZIKAR CZ

Jaroslav Kříž: Mé literární začátky
 

Nejsem autor bestsellerů, to budiž řečeno hned na počátku jako varování.

Vydal jsem osm knih a další je v tisku, ale mí čtenáři se počítají nejvýš na tisíce, ne víc. Rád bych si myslel, že ti, kteří moje knihy čtou, nejdou jen za zábavou, ale zkušenost mě poučila, že si každý čte svou vlastní knihu: vidí v ní, co jeho zajímá a v čem nachází obraz vlastních pocitů a zkušeností.

Najít, kdy něco začalo, je těžké – vždycky je ještě něco předtím. Mám pocit, že jsem odjakživa něco psal, ale spíš pro sebe či pro mé přátele.

Mé původní povolání byla a je věda, psaní tu původně bylo spíš k vyvážení jejího přísného a trochu studeného myšlení. Potom se stalo, že jsem o tu vědu na mnoho let přišel díky politické perzekuci. Začal jsem dělat všechno možné: psát filosofii a malovat a taky tvořit povídky.

Jenomže psát jen pro sebe, to nějak nejde: každý rukopis je něco jako dopis, který by měl někdo číst. Jenomže v oné době 70. a 80. let jsem tu měl všechny dveře zavřené – a tak, to možná mnohé překvapí, jsem začal psát povídky anglicky. Pár jsem jich propašoval přes Jugoslávii, byly pak vysílány BBC a jedna z nich, v překladu Pozdní Jaro, byla pak vyhodnocena jako nejlepší povídka zahraničního autora za pět let.

Zdálo by se, že tím byl můj obrat k literatuře už zpečetěn, jenomže náhle přišla Sametová revoluce, já jsem se vrátil k svému povolání vědce a snaha dostat se zpět na patřičnou úroveň si vzala všechnu moji energii.

Pro ty, kteří se domnívají, že lze s něčím začínat jen v mládí, bude možná zajímavé, že můj druhý literární začátek byl zhruba v šedesáti letech.

Napřed jsem trošku splatil dluh, který jsem cítil vůči řadě krásných knih světové literatury, které obohatily mou zkušenost, a napsal jsem knihu 24 esejů Postavy a světy, která by se mohla hodit každému, kdo chce s nějakým vážným psaním začínat. Nakladatel sice neprodané výtisky vtipně poslal do sběru, lze si tu knihu ale stáhnout z mé webové stránky, v šuplíku Eseje.

Potom jsem začal znovu s povídkami a posléze s mou první delší knihou Doteky ve tmě, která vyšla v Ikaru a měla slušný úspěch...

Bylo to těžké na počátku? Ne víc, než teď. Musíte mít ovšem příběh, v něm postavy, které nešustí papírem, musíte umět vložit právě jenom tolik detailů, aby se toho čtenářova fantazie zachytila.

Ale to všechno jde, jakmile vám příběh pod rukama začne žít a vy ho držíte na volné uzdě, aby kamsi neutekl, ale taky neumřel. Na rozdíl od mnohých svých kolegů si ale myslím, že taky musíte mít, co říct – nemyslím traktát moudrých myšlenek, ale nějaký význam, který z vašeho příběhu, z jeho hloubky, vyzařuje. A to je vlastně nejtěžší. Stále hledám, o co mi hlavně jde.

Rád bych vyjádřil lidskou zkušenost v její plnosti od běžných prožitků až k hloubce nebo výšce, která všednost přesahuje. Zkouším to tak i onak, ale nikdy nejsem zcela spokojený – a pořád doufám, že to příště bude lepší.

Takže moje literární začátky jsou vlastně pořád právě teď.

              

 

Jaroslav Kříž (* 1939)

 

  • Vystudoval VŠCHT v Praze, pracoval v Ústavu makromolekulární chemie ČSAV, v roce 1973 byl odtud vyhozen za politické aktivity během Pražského jara a poté.
  • V době 1973 – 1990, kdy pracoval v průmyslovém výzkumu, se začal věnovat filosofii, psychologii a literatuře.
  • Publikoval řadu filosofických esejů a studií v Samizdatu, později v Kritickém sborníku, Estetice, Tvaru aj.
  • Psal také povídky, česky a anglicky, které vydával pod pseudonymem časopisecky. Povídka Late Spring byla BC v roce 1982 vyhodnocena jako nejlepší povídka zahraničního autora za pět let.
  • V roce 1990 se vrátil do Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd České republiky, kde pracuje dosud.
  • Knižní publikační činnost v oblasti filosofie a beletrie zahájil v roce 2000.
  • Vydané knihy: Postavy a světy (eseje, Práh, 2002), Doteky ve tmě (Ikar, 2004), Kruhy na vodě (Paseka, 2004), Sestra Mneme (Ikar, 2007), Čas lásky, čas trpkosti (Akcent, 2010), Život na úvěr (Pistorius a Olšanská, 2010), Aleš Krejča (monografie malíře, Maxima, 2011), Ztracená v noci (Akcent, 2011), Hotel/Posel/Loď (Pistorius a Olšanská, v tisku).
  • Dosud nevydané romány: Churavý čas, Zákony kontrastu, Hranice přizpůsobení.
  • Nevydané povídky, eseje, publicistika, filosofie na: http://osudy.czweb.org

 


 


Návštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: