IKAR CZIKAR CZ

Jak psát jména podniků v různých pádech? Celkový počet komentářů: 2
 

DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, jak psát jména podniků v různých pádech. Nejde mi o skloňování, ale o velká písmena. Často jsou názvy restaurací, barů apod. složeny ze dvou slov - předložky a podstatného jména. Potom by měl název vypadat např. takto: "U Tukana", tedy obě písmena velká. Ale co když chci napsat větu: "Všichni už seděli u (U) Tukana"? Je to v tomto případě součást názvu (tedy velké U), nebo je to jen předložka (a tudíž malé u)? Mé postavy mají tento podnik v podvědomí pouze jako Tukana, takže říkají obraty jako: Jdeme k Tukanovi apod. a ne jdeme do hospody U Tukana...
Snad jsem dokázala srozumitelně vyjádřit, na co se chci zeptat. Díky moc za odpověď! (Léňa) 

 

ODPOVĚĎ:

 

Pokud se v textu bude objevovat celý název, tedy např. na rohu stál hostinec U Tukana, sešli jsme se v hostinci U Tukana, píšeme velké U a velké T - toto se řídí podle současných pravidel a obojí velká písmena jsou součástí názvu. Pokud ovšem bude autor psát v beletrii, že se přátelé sešli u Tukana, jdou k Tukanovi, právě přišli od Tukana, nejedná se u předložky o součást názvu, ale o běžnou předložku. Bylo by ostatně divné psát, že "Marta a Petr se sešli U Tukana a pak k Tukanovi ještě dorazil Matěj..."


Název hostinec U Tukana nemusí vždy obsahovat slovo "hostinec". Pak rozhoduje kontext.

 

Např.:

"Myslím, že tam je hostinec U Tučňáka..."

"Ne, U Tukana."...

 

Odpověď připravila:

Mgr. Dana Flídrová

 Komentáře

Léňa23.4.2012
 

Díky moc za zodpovězení dotazu, narazila jsem na tento problém nedávno při psaní a tak mi to vrtalo hlavou, až jsem musela napsat do zdejší poradny :). Nechtělo se mi pak celou knihu procházet a opravovat, až bych zjistila, že to mám všude špatně. Takže děkuji!

Tayger21.4.2012
 

Zdravím, a co takhle následující tvar?

u U Tukana

Vím, že je to kostrbaté, ale lze to tak napsat, nebo se to vylučuje?

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: