IKAR CZIKAR CZ

Finlandia - Strážci Polárních plání (Ludmila Kopecká)13.10.2011
 

4
 počet hodnocení: 3
přečtené 21148, Komentáře 6

 

Finlandia - Strážci Polárních plání - Prolog

Prolog :

Co znamená jedna jediná sněhová vločka? Jako jediná možná jen velmi málo, ale celek má tu moc rozhodovat o životě a smrti, stále mu v hlavě probíhala ta slova, která mu řekl náčelník vesnice, než se vydal se svými druhy na tuto výpravu. Na jednu stranu se proklínal za to, že se k těmto chlapcům, kteří mnohdy byli starší a zkušenější než on sám, přidal, ale na druhou stranu mu zbyla ještě ta hrstka hrdosti.
Snažil se dívat před sebe, na záda svého učitele, který jel vpředu, na černém, statném koni, který měl u sedla přivázané čtyři konopné provazy- vodítka pro další koně, aby se ve sněhové bouři neztratil jeden druhému. Zbyly už jen čtyři. On a ještě tři chlapci, kteří jeli po jeho pravé ruce.
Vítr kvílel, nesl s sebou plnou náruč sněhových vloček, létaly mu do tváře, kterou už téměř necítil, kožešina, která jeho líce překrývala už dávno ztratila svou funkci, dlaně, kterými svíral otěže svého koně měl promrzlé a oči ho pálily.
Viděl svého učitele mluvit. Přes burácející vítr mu nerozumněl jediné slovo. Ohlédnul se na chlapce, kteří jeli vedle něj. Byli taktéž promrzlý, ale zachovávali si určitou hrdost a snažili se, ukazovat se učiteli v co nejlepším světle.
Náhle muž vepředu zastavil. Před nimi se objevila modrá polární zář- brána za Polární kruh. Krajina za touto září byla jejich cílem. Tady sídlili Strážci polárních plání.
Neměl zastavovat. Grošák, na kterém jel měl problémy. Už od doby, kdy vjeli do těchto sněhových závějí. Začal pohazovat hlavou, tiše ržát bolestí a zvedal střídavě nohy, aby jim ulevil od mrazu, který neměl slitování, ani se starým koněm. Plavovlasý chlapec, který na něm seděl poznal, že je zle. Když se grošák začal spouštět na kolena, rychle seskočil ze sedla do sněhu, kde se zabořil až do půli stehen. Volal na svého učitele, prosil o pomoc, ale věděl, že neuspěje. Tady existovalo pravidlo, že kdo se opozdí, zahyne. Rychle uvolnil koni uzdu, aby ho vraník netáhnul ve sněhu za sebou. Zůstal s ním, nemohl ho tam nechat jen tak pojít ve sněhu, samotného. Ač byl promrzlý na kost, stáhnul si svůj plášť z vlčích kůží a překryl jím koni hlavu, kterou si uložil do klína a skrčil se k ní, aby ji chránil. Nemohl tady zůstat dlouho, ale co mohl dělat s koněm, který se nezvedne. Jeho cíl byl tak blízko, že už couvnout nemohl...

Kapitola 1-1 z 30
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Dostálová Lenka18.6.2015
 

Dobrý den, Lído,

musím říct, že Tvůj příběh je skutečně něčím jiný. Asi to bude tou správnou směsicí originálního nápadu, fantazie a odvahy, s níž se pouštíš i do kontroverznějšího tématu. Máš dobrý nápad a podle mě v tobě i dřímá talent, avšak bude to chtít ještě hodně práce. Budeš muset psát a psát a psát, vypilovat tak styl a poté se pustit do přepisu svého příběhu. Je to běh na dlouhou trať, ale věřím, že s trochou trpělivosti a píle dokážeš dorazit až do cíle.

A teď něco konkrétnějšího, ať víš, na co se třeba zaměřit. V první řadě je to pravopis. Není to sice taková pohroma jako u některých jiných příběhů zde na portále, ale pořád je to značnou překážkou jak pro čtenáře, tak do budoucna i pro Tebe, kdyby ses rozhodla zkusit štěstí v některém nakladatelství. S tím souvisejí i občasné chyby v interpunkci u přímých vět.
Dále mi není vždy jasné, o kom je zrovna řeč. Chybí mi popis a kolikrát musím přečíst několik vět, než se dovtípím. Celkově mi v některých situacích chybí popisy navzdory tomu, jak krásně si dokážeš hrát se slovy a popisovat místa. Také by vůbec neuškodilo přidat více přímé řeči. Například, proč je Tuomasova historie s Kalervem vysvětlená jakoby „vypravěčem“, když bys to mohla využít při nějakém setkání Eina a Tuomase a rozvést to? Kdyby Tuomas tu historku vyprávěl svému příteli, dostala by mnohem větší význam, mohla bys zvýraznit city, které u toho cítil. To samé platí i u popisu Kalervova plánu útoku. V první řadě jsi tím čtenáře připravila o překvapení, když ví, co se chystá, a v druhé řadě jsi to opět mohla převést do živější přímé řeči.
Celkově mi přijde všechno honem honem odbyté a uspěchané a tím i bitva na zamrzlém jezeře ztrácí na napínavosti stejně jako část, kde se pod Tuomasem prolomí led. Jako oponent k uspěchanosti naopak vystupují věci, které mi přijdou pro příběh zbytečné a scestné. Sice příběh není dokončený, ale prozatím mi přijde Einovo setkání s draky zbytečné. Pokud ovšem nemají sehrát důležitou roli v konečné zápletce.

V každém případě Ti držím palce a těším se na dokončení příběhu!
Lenka D.

Hanka Hindráková26.10.2011
 

Dobrý den, přečetla jsem zatím prolog a první kapitolu. Normálně sci-fi vůbec nečtu, ale u Vás mě upoutal banner, tak jsem se rozhodla kousek si přečíst. Je to zajímavý text, téma mě baví. Jestli mohu doporučit, zkrátila bych ty dlouhé věty a přidala bych více přímé řeči.

Psaní už se také věnuji od prvního ročníku střední školy. Tenkrát mě to hrozně bavilo, napsala jsem příběh a poslala ho do jednoho nakladatelství. Odpověď byla bohužel záporná a mě to od psaní na dlouhých devět let odradilo. Takže nebuďte jako já a a určitě se nenechte odradit, protože já těch promarněných devět let lituji.

Liem Hill31.10.2011
 

Těch Vašich promarněných devět let mě opravdu mrzí. Ale asi bych nebyla jiná, kdyby mě někdo odmítnul s dílem. Je to zklamání a člověk si myslí, že už to nikdy nemusí vyjít.
Ale je hlavní věřit si a nevzdávat se. Jen se mnou je to jiné. Každý, kdo četl mojí Finlandii říkal, že je to úžasně čtivé a vychvaloval mě do nebe... ale já si i přesto nevěřím... A to trvá už tak dlouho...
Příjde mi, že na to každý jiný má, ale já ne...

Hanka Hindráková25.10.2011
 

Dobrý den, k textu jsem se ještě nedostala, ale máte moc pěkný banner.

Jan Liška19.10.2011
 

Nejdříve bych asi měl vysvětlit, proč jsem si k hodnocení vybral Váš text. bylo to z jednoho prostého důvodu - jsme na tom stejně. I já začal pořádně psát až na střední a bál jsem se o tom někomu povědět, protože by na mě koukali jako na nenormálního. Pravdou ale je, že tihle lidé, obdivují Vaší fantazii a schopnost vytvořit příběh. jen to nedávají najevo, takže se určitě nevzdávejte a pište dál bez ohledu na to, co říkají Vaši spolužáci.

To, že je vaše dílo jiné, je znát už z prvních řádků. Ale rozhodně to není špatná vlastnost, ba naopak. pokud příběh křičí do světa: \"Jsem jiný!\" je to jen dobře. Kopií úspěšných příběhů tady už bylo až moc.

V textu občas chybí nějaká ta čárka, u národností máte malá písmena, ale tyhle chybičky se dají snadno najít a opravit.

Příběh samotný mě zaujal, ale více se k němu zatím vyjadřovat nebudu, protože teprve začíná. Chtěl jsem napsat komentář, protože moc dobře vím, jaký to je pocit, když někam uložíte svoje dílo a vůbec nikdo ho neokomentuje. Nedá Vám najevo, jak na tom jste a ta nejistota je na tom to nejhorší :-)

Těším se na další kapitoly.

Liem Hill31.10.2011
 

Děkuju za chválu, ale ještě nekřičím, ještě se nedostal dál... :) ale snad Vás nezklamu...

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec



Návštěvník

 

Profil autora

Ludmila Kopecká

O mně

Zdravím, jsem studentka maturitního ročníku a ne každý ví o mé lásce, kterou je psaní. Zkouším psát už od třinácti let, kdy mými začátky byly fanouškovské fikce. Postupem mého věku se začala moje fantazie probouzet a já začala vymýšlet vlastní příběhy, vlastní postavy a vlastní světy.
Nikdy se mi ještě nikdy nepodařilo nic vydat, zdálo se mi, že má díla nejsou pro to vhodná. Ve škole mám navíc dost práce, je těžké věnovat se zároveň i psaní. Ale doufám, že bych tady mohla uspět. U svých děl si myslím, že jsou jiná a možná proto jsem se bála je někomu dávat přečíst.
Psaní mě baví a chtěla bych se mu věnovat i nadále. A pokud by byla příležitost, stát se jednou spisovatelkou.

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  

  •