IKAR CZIKAR CZ

Eldenka (Josef Farkas)7.3.2016
 

5
 počet hodnocení: 3
přečtené 1497, Komentáře 2

 

Eldenka

                                                    Eldenka

Když ho přivezli do eldenky  věděl, že je na konečné. To je to, o čem mnohokrát mluvil, až to příjde a budu nemohoucí, radši umřu. Nechtěl, aby se o něj musel někdo starat. Ale sakra kdo mohl předvídat, že po mrtvici mu bude fungovat jen ten mozek.

    Letní den zacinkal zpěvem skřivana. Chlapi vyšli na louku u lesa, kde byla tráva připravená na kosení. Svlékli se do půl těla, opřeli kosy o násady a letním ránem se ozval kovový dialog brousku a kosy.

Ten zvuk miloval. Doprovázel jeho kroky při každé návštěvě. Zakódovaný do smutečních trub skandinávie, Jaččích rohů Asie  či dechovkových smutečních maršů Evropy. Ale pro něj, pro něj to byl vždy zvuk kosy.  

    Sestra Marie odkryla deku, už se zase posral, měnila jeho plínu a byla naštvaná. Nemluvil, ležel bez pohybu a tak rád, tak moc rád by byl doma anebo mrtvý. Oči upíral do stropu. To nechtěl.

    Svisss... svisss... svisss... pokračovali krok za krokem. Za nimi zůstavala řada mrtvé trávy. Po zádech a tváři stékal pot. Slunce pomalu stoupalo po nebi a vzduch čím blíž k poledni, tím víc houstnul.

    I tu práci miloval. Už dávno zapomněl, kdo ho tou funkcí pověřil, byl pyšný na svou profesionální dokonalost. Byl pyšný na ten stoprocentní bezchybný výkon... sviss... svisss... svisss... a není co řešit.

    Ani se už  nepokoušeli o rehabilitaci. Nebylo totiž co rehabilitovat. Jeho mozek neovládal žádný ze svalů. Neposlouchal jeho příkazy, ač se snažil po dobrém či po zlém. V duchu nazýval svůj mozek zavirovaným impotentem. Jediná vlastnost, která fungovala stoprocentně, byla schopnost analýzy. Bohužel.

    Slunce došlo k vrcholu. Byl čas na oběd. Každý ze sekáčů rozbalil jídlo a zalezli do stínu. Mouchy sbíraly drobečky a zapíjely potem na zádech lidí. Když se některý ze sekáčů ohnal a trefil, rozmačkané zapadly do trávy, která ve stínu voněla vlhkou hlínou.

    Sestra zvedla polohovatelnou postel, aby ho mohla nakrmit. Kaše v misce se tvářila zdravě, ale chutnala jako stolice po špenátu. Snažil se jí polykat, moc to nešlo. Zcepenělým koutkem úst vytékala do strniště na bradě a tam pomalu zasychala. Netrpělivě mu utřela ústa, ani nemusela dávat najevo, jak moc jí to nebaví. Jeho mozek analyzoval čím byla cítit. Byla to vůně po milování.

    Zvykl si na různá jména míst, kam je odváděl. Řeka Stix, Valhalla, ráj, peklo, říše mrtvých. Nerozlišoval názvy, způsoby ať smrti nebo pohřbu. Bylo jedno jestli přivedl muže, ženu nebo dítě, dostal zaplaceno vždy za kus. Hleděl na svět zvědavě a zároveň pobaveně, špičkou kosiště se rýpal v zubech.

    Nejstarší ze sekáčů se dlouze napil, utřel si mokrá ústa: „Tak chlapi, jdem na to." Pomalu se jeden podruhém zvedali  a postavili se do své řady. Slunce mířilo na západ a vzduch se tetelil horkem. Svisss... svissss... svisss... další řady trávy ztrácely právo na život.

    Postavil se do středu nemocničního pokoje a zadíval se do jeho očí. Ani ho nepřekvapilo, že muž na lůžku ho vidí. Často se mu to stávalo. Někteří lidé v této etapě již byli jednou nohou na druhé straně a jejich vnímání se změnilo. Hleděl do jeho panenek a promítal si celý jeho život. Viděl již nespočet minulých životů, znal ty stále se opakující příběhy. Ač si každý z nositelů myslel, že ten jeho životní příběh je originální a jedinečný, jen on věděl, že není.

    Sestra Marie zaslechla podivný zvonivý zvuk z pokoje toho nového ležáka. Otevřela dveře... svisss... svisss... naklonila se nad lůžko. Široce otevřené oči se nepohnuly. Zavolala sanitáře a s pocitem ulehčení vešla do doktorského pokoje.

 

Kapitola 1-1 z 1
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Michal Molavský 15.3.2016
 

Super text ;-)

J.Farkas16.3.2016
 

Děkuji, od autora zvlášť potěší.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec
Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •