IKAR CZIKAR CZ

Druhá planéta (Adhara)17.9.2015
 

3
 počet hodnocení: 8
přečtené 26140, Komentáře 73

 

Oznam o stiahnutí románu


Román bol stiahnutý zo serveru, pretože som podpísala zmluvu o jeho vydaní s vydavateľstvom Artis Omnis. Ďakujem tunajším čitateľom za priazeň a verím, že koniec príbehu vo vydanej verzii nesklame.

 

Stránka Druhej planéty

Kapitola 1-1 z 1
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

dva mraky5.8.2016
 

Plíživé šílenství 2 :-) tahle kapitola šlape skvěle. (přece jen mám slabost pro akčnější pasáže)
Je pěkné, že se tam podařilo vpašovat pocit zúženého vědomí u Theakstona

Adhara8.8.2016
 

Vďaka. A akcia sa ešte vystupňuje. :-)

dva mraky30.7.2016
 

Dost dobrá mezihra :-) plíživé šílenství

Sem si to neuvědomil, ale když jsem psal v předchozím postu o poslední kapitole, myslel jsem 45.

dva mraky26.7.2016
 

No, myslím, že se mi ta beznaděj konečně začíná dostávat pod kůži.
Klidně by se dalo i přitlačit.

Adhara27.7.2016
 

K tomu pritlačeniu – no ja neviem... kedysi som pri betareadingu iného diela o drámach v kozme dostala výčitku, že tí astronauti sa mi tam správali príliš zmäkčilo, že v skutočnosti sú to tvrdí ľudia, žiadni plačkovia. Snáď len Glenn a Theakston by mohli mať výnimku ako nie príliš podrobne preverení špecialisti.

dva mraky30.7.2016
 

Kdo říká, že se mají zhroutit a plakat? Jenže na straně druhé, z celého dosavadního děje nijak nevyplývá, že by to měli být studení čumáci dokonale připravení dívat se smrti do tváře.(zvláště pokud si tam ještě propašuješ podzápletku s chlapíkem co obchází vstupní kretéria) Takže když jsou v situaci, která je ohrožuje na životě a oni nemají řešení, podle mě se to na nich podepíše. Nebudou hysterčit ani se hroutit, budou dělat co umí, ale moc v pohodě by být neměli. Což já tam začínám cítit až v poslední kapitole. Ale jak vždycky píši, je to jen názor jednoho...

Adhara2.8.2016
 

Áno, veď o tom prepašovanom členovi (členoch) posádky píšem aj v predošlom komentári.

Zamýšľam sa nad tým, ako tam ten nepokoj umiestniť, no je to ťažké – zvlášť keď som bola presvedčená, že tam už nejaké prvky mám (Edove spotené ruky, keď odpájal stimulátor, a podobne).

dva mraky3.8.2016
 

Přesně tak, takže se v zásadě shodneme, že to nebudou dokonale chladnokrevné typy. Jistě jsou to profesionálové, ale ne supermani. Stejně tak se ale shodneme i na tom, že z toho jak jsou popsaní, vyplývá spíš, že nebudou hysterčit leda by přibylo ještě něco, tak pak se třeba někdo sesype.

Co se týká vyjádření dramatičnosti situace a jejího vnímání členy posádky - nedokážu to úplně jasně formulovat. Spíš jsem psal jak to na mě působí, než že bych dokázal vypíchnout konkrétní části textu.

Ale rámcově: Ty obavy lidí kteří se sešli kolem Mika mají dvě hlavní složky - jednak se bojí, že ublíží Mikovi a jednak se bojí o své vlastní osudy. Přičemž to druhé já jsem tam dost necítil. To že se Edovi třesou ruce a že se dohadují, je při experimentu na parťákovi přirozené. Takže v mých očích to druhé nějak nedostalo příležitost. Respektive rozjelo se to až pak.

Tím bych to asi uzavřel, protože je to jednak můj osobní pohled a jednak už nedokáži dál upřesnit proč mi zrovna takhle pasáž přišla jaksi sterilní.

dva mraky21.7.2016
 

wow! To je dokonalý materiál na hodně emotivní pasáž. Která bude asi následovat.

Stran věcné stránky je to pořád ve vleku toho nedotaženého konceptu. Ten stroj naprosto nutně nějak interaguje s mozkem uspávaného, musí do něj vidět - jinak by nepoznal že se nebudí, ne? Tím celé ta operace s odpojováním kabelů vypadá trochu jako bych rozebíral doma rozvodní skříň... se vším respektem.
Jinak to s tím popisem poškození mozku "elektrickým zkratem" je dost klišoidní, nezaujme. Jsi biolog, ne? Katatonie, apalický syndrom... je několik stavů ve kterých by mohl ten člověk skončit lze to popsat s náznakem vědeckosti a současně si z těch chytrých textů můžeš půjčit dostatek popisů, abys to prodala, až by běhal mráz po zádech.
Opět to uvádím spíš jako podnět pro příští psaní.

Adhara22.7.2016
 

Máš naozaj talent predvídať dej. :-)

Myslela som, že fakt, že spánkový stimulátor monitoruje mozog spiaceho, je taká samozrejmá skutočnosť, že nepotrebuje zdôrazniť v texte – napokon, tiež si to logicky odvodil.

Ten elektrický skrat pribudol práve na návrh predošlého readera. Síce mi to ako klišé nepripadá (pretože ani s ničím ako spánkové stimulátory som sa v literatúre nestretla), ale keď už som ten problém začala rozoberať, môžem ho skúšať rozoberať aj inak. Len si o mozgu a spánku budem musieť niečo viac prečítať, lebo toto sú už veci vzdialené od toho, čo sa učí na všeobecnej biológii (nevraviac o tom, že celá moja vysoká škola je už dosť vzdialená minulosť).

dva mraky23.7.2016
 

Myslel jsem to trochu jinak. Stimulátor sleduje činnost mozku nějakým velice sofistikovaným bezkontaktním způsobem a nutně tedy něco "ví" o tom, co se děje. Zatímco oni chodí kolem dávají na něho ekg placky. To jest proti pokročilosti toho stimulátoru technologie jak za krále Klacka. A jejich plán je, že to vlastně vypnou jen trochu nestandardním způsobem - naděje na úspěch je vlastně hrozně mizerná, pokud zvážíme vlastnosti toho přístroje.

Jenže oni to takhle dělají, protože dost dobře nemají jinou možnost - hrozí jim, že všichni umřou tak či onak. Tohle zoufalství se tam nepovedlo náležitě vložit. Není to z toho cítit.

Jiná varianta by byla dát jim hodně kontroly a vědomostí, to znamená, že by třeba na ten stimulátor napojili počítač a skrze něho by to řešili sofistikovanějším a především zajímavějším způsobem než "urveme tenhle kablík" vyžadovalo by to vědomosti o neurobiologii, ale posunula bys to víc do SF a hlavně do jiné polohy. Oni by pak byli připravení, měli bytelný plán, jak z toho parťáka vytáhnout se slušnou pravděpodobností, takže by byli celkem v pohodě během pokusu. A o to větší by pak bylo jejich zdrcení, když by o Mikeho přišli.

Co se zkratu týká, tak je to taková běžná představa - někde se tam něco přetíží, probije a je po tom. Jako způsob jak se do toho nezamotat aniž by člověk musel prostudovat pár tluských knih, proč ne. Ale principiálně to vlastně ani nenaznačuje, co se jako mělo v té hlavě stát.
Nervová buňka je sice takový průběžně dobíjený kondenzátor, je nabitá ale vybíjení, "vyzkratování" je v podstatě principem jejího provozu. Takže nevím - snad ztráta stability membrán? Nebo tak silná elektrická aktivita, že se bunky vyčerpají a to je zničí?

Adhara24.7.2016
 

Pôvodne som mala pripravený oveľa dlhší komentár, napokon som ho skrátila v duchu myšlienky, že spisovateľ sa má vyjadrovať stručne a výstižne. :-) Áno, to, čo píšeš, je taký rozpor. Už aj mne samotnej napadlo, že keď stimulátor monitoruje mozog, prečo to monitorovanie nemôže mať výstup a musia tam vláčiť ešte EKG. Ovšem, keď som premýšľala, ako to vysvetliť a zachovať pritom v čo najväčšej miere konanie postáv, dostala som sa postupne k ohrozeniu zámeru vyznenia celého románu.

Aby som to vysvetlila: ja mám rada realistické sci-fi založené na skutočnosti. Nechcem sa ako čitateľ klopať po čele nad nelogickosťou alebo absurdnou zázračnosťou technológií a odporovaniu známym faktom. Ale zase mám napísané romány tvrdo sa držiace reality s množstvom podrobných vysvetľovaní a potom (vlastne predtým, lebo boli staršie) romány málinko uletené. Druhá planéta je z tých uletenejších. No nechcem, aby ulietal príliš, a aby bolo pre čitateľov, schopných prijať za svoje, že technológie už umožnili ľudskej posádke pobyt na povrchu Venuše, vynašli sme umelú gravitáciu a podobne, aj to ostatné rovnako stráviteľné. Kvantitatívneho kumulovania informácií by som sa preto radšej zdržala a hľadala nejakú eleganciu, ktorá pár slovami vyvolá u čitateľov aspoň takú akceptáciu, ako bola akceptácia doterajších nápadov.

Celkový dojem, akým má román pôsobiť, sa pokúšam ozrejmiť tu: adhara.sk/?page_id=2510

dva mraky26.7.2016
 

Nemám principiálně vůbec nic proti rozporu top tech stimulátor x low tech EKG. To co se mi tady nelíbí, je použití a zasazení do kontextu.

Jednak nevysvětlené mi to tam hodně razí. Přitom onen rozpor se dá vysvětlit snadno - třeba je takový systém drahý, nebo náročný na obsluhu, nebo nikoho nikdy nenapadlo, že by něco takového bylo na stanici potřeba + při konstrukci stimulátorů je zvláštní důraz na to, aby se v nich nikdo nerýpal, apod. Jde o jedinou věc, zajistit, abych já, když to čtu nedostal možnost položit otázku: proč nad tím proboha bádají takhle předpotopně? A jako čtenář se spokojím v podstatě s jakýmkoli banálním vysvětlením, já vlastně potřebuju od vypravěče a postav jen ujistit: "ano, víme, že je to paradox"

A především jsi mohla tu atmosféru během pokusu o dost zhutnit, a toho se dalo dosáhnout právě tím, že používají ze svého pohledu předpotopní postup a moc dobře to ví. Je to akt bezradnosti a nouze. Strach, konflikt, zoufalství... pokud se to tam povede uvěřitelně dostat, odpustí ti čtenář aj to, že nejsi silná v neurofyziologii :-)

dva mraky20.7.2016
 

tak ještě chvilka napínáni :-)

dva mraky11.7.2016
 

Tak teď se přiznám, že nechápu. Stimulátor by měl přece mít plně řízený cyklus, takže když doběhl, stimulátor by už měl být neaktivní. Jaké odpojování od stimulátoru?

Adhara11.7.2016
 

Predstavovala som si to tak, že stimulátor sa vypína, až keď sám zdeteguje, že človek sa prebral. Ak prebudenie zlyhá, z bezpečnostných dôvodov ho drží ďalej v spánku, nakoľko prosté vypnutie v nevhodnej chvíli je smrteľné.

dva mraky12.7.2016
 

Tahle konstrukce je výrazně antiintuitivní, všechny čtenáři známé prostředky pro vyvolání spánku jsou takové, že to prostě nastartují a jak odezní, tak odezní i ten spánek. Nemluvě o tom, že interakce mezi stimulátorem a mozkem musí být neuvěřitelně složité (jak ta mašina vlastně pozná, že se člověk nebudí? Když ho současně dál uspává) a dále musí být známo, že selhání stimulátoru během spánku je v díky tomu v podstatě fatální záležitost.
Nic z toho není problém, ale bohužel je potřeba čtenáře nějak poučit.

Adhara16.7.2016
 

Rozmýšľam, ako zapracovať ďalšie vysvetľovanie, keď už aj doteraz sa zopár čitateľov sťažovalo na (pre nich) nudné opisy a výklady...

dva mraky19.7.2016
 

Tak stejně jsi říkala, že už žádný upgrade nechystáš, ber to jen jako zkušenost. Osobně si myslím, že by se to mělo zapracovat do chvil kdy spekulují nad tím, proč se nevzbudili. Do dialogů a bez hlubšího vysvětlování, čtenář potřebuje znát jen praktické vlastnosti - pokud proces buzení neprobíhá normálně, stimulátor buzení přeruší a dále udržuje spánek, dokud to nevyjde normálně.

Adhara21.7.2016
 

Veľký upgrade nechystám, ale zapracovaniu maličkostí, ktoré pomôžu vylepšiť dojem, sa nebránim. S tým dialógom to nie je zlý nápad, možno to skúsim.

Zhodou okolností som práve vložila časť, kde sa o funkciách stimulátorov píše podrobnejšie – to tiež vzniklo na podnet istého betačitateľa, ktorému zase nešlo do hlavy, prečo by malo náhle prerušenie spánku človeka zabiť.

dva mraky21.7.2016
 

Tyhle věci jsou náročná část řemesla. Někdy autorovi popisy toho jak věci fungují žeru jako velkou zábavu. A jindy přelétám odstavce očima s útrpným očekáváním, kdy už se konečně vrátí k ději.
Shrnu to tak, pro příběh je zásadní, aby čtenář věděl: stimulovaný spánek je nepřirozený a složitý stav, kde má náhlé ukončení svá rizika. Tečka. Pokud se autorovi podaří celý ten proces poutavě vylíčit je to příjemný bonus.(veselé historky z používání, vývoje a různých poruch pomohou)- Ale dlouhé vysvětlování bez přidané hodnoty text akorát pokazí. Autor musí na čtenáře tak trochu ušít boudu, aby mu jeho dogmátka spolknul a moc se v tom nerýpal.

dva mraky6.7.2016
 

Tak, Glenna snad nakonec nepotopí :-)
Zdá se že míříš k pointě...

dva mraky28.6.2016
 

No uvidíme, jak se s tím poperou. :-) ač vlastně nijak věc nedramatizuješ, pouhé zhasnutí světel na kosmické instalaci, působí docela zlověstně

Adhara29.6.2016
 

Už se perou. :-)

dva mraky29.6.2016
 

Nevim, to jsou to opravdu takoví nelidové, že Glenna nepokryjou?

Adhara29.6.2016
 

Opäť predbiehaš udalosti. :-)

dva mraky30.6.2016
 

:-))) jsem prostě zvědavý, jestli to pro něho nakonec udělají, to bude každý

dva mraky20.6.2016
 

Díky za další, přiznám se, že jsem malinko zmaten, ale to bude asi tím, že pointy jsou až dál. :-)

Adhara21.6.2016
 

Za málo. Áno, teraz sa to stále len zamotáva, väčšina vecí sa vysvetlí až v poslednom z piatich veľkých celkov – no zo dve malé záhady by sa mali vyriešiť už čoskoro.

dva mraky22.6.2016
 

Mám čas :-)

dva mraky18.6.2016
 

Osobně myslím, že by některá z postav měla položit otázku: Nespali jsme bez pomoci stimulátoru? Jsou to chytří zkušení lidé, měli by víc spekulovat, tvořit teorie. Zdá se mi jejich přístup k téhle věci trochu leklý.
Ale další pěkná možnost je, že se s nimi něco stalo, něco proč dál nebádají nad tajemstvím, něco co vede Eda k lehkomyslnosti. Nechám se překvapit.

Adhara20.6.2016
 

Pozor, spoiler!
Predbiehaš pointy. :-) Zvláštne, na ten prístup postáv ma zatiaľ nikto neupozornil... považovala som pre ne za také prirodzené, že spať sa dá len za pomoci stimulátorov, že som nepovažovala za potrebné rozširovať okruh podozrení.
No a týmto som vlastne naznačila, ako je to s tou druhou možnosťou... na stanicu síce pôsobia rôzne... vplyvy, ale nedá sa im zase pripisovať úplne všetko. :-) Scénka so spanikáreným Theakstonom mala trochu iný význam, ale viac už prezrádzať nebudem...

dva mraky20.6.2016
 

Vůbec nic neprozrazuj, jen píšu, co mě napadá během čtení, za normálních okolností bych prostě otočil pár stránek a hned věděl na čem jsem. Jinak s tím okruhem podezření mi to připadá strašně na ráně, možná je to jen za mě, a samozřejmě oni už se stimulátory žijí mnoho let, tak už budou malounko zaslepení, ale zase jsou to vědci.

Severína14.6.2016
 

Ahoj, Adhara.
Poznám tvoju tvorbu zo slovenského MT. Teraz som začala čítať tvoj román, ktorý máš tu. A musím povedať, že už veľmi dlho som nečítala tak dobre napísaný amatérsky román. Nič ma nezastavilo, žiadna nezmyselná veta, alebo veta, ktorá by dej brzdila. Je vidieť, že už máš niečo odpísané a že ti vyšli romány. Prečítala som veľa prác, nie len na tomto portály, ale aj na Slovenskom a ostatných, ktoré sú na internete aktívne. V každom diele ma niečo rušilo. Lebo ja čítam veľmi pozorne, pomaly a dôkladne a všímam si všetko. Gramatiku, tvorenie viet, reálnosť deja. Aké slová autor používa a pod.
Zatiaľ chválim a idem čítať zameškané kapitoly.

Adhara15.6.2016
 

Ďakujem za komentár. Cením si ho o to viac, že je od sčítaného človeka. :-) A som tiež rada, že aj sem sa dostávajú slovenskí čitatelia.

dva mraky5.6.2016
 

Je to dobré, daří se vytvářet v čtenáři hned několik zajímavých očekávání. Pak přijde to hlavní - mít to adekvátně vypointované ;-)

Adhara8.6.2016
 

Vďaka, dúfam, že to tie očakávania naplní. :-)

dva mraky22.5.2016
 

Theakston je trochu vyhořelý chlapík, ale zase pracovitý. Díky za další díly.

Adhara24.5.2016
 

Ďakujem. Takže hor sa do pridávania dielov z tretieho veľkého celku...

dva mraky12.5.2016
 

Tak tohle mi nedělej :-D
Jinak díky za naprosto klasickou výzkumnickou pasáž.

dva mraky7.5.2016
 

Opět dočteno :-)a opět těším na další. Dneska s kritickou poznámkou(tuším, že už to ale nikdy upravovat nebudeš) nicméně pro budoucí psaní. Koncept theta záření je poněkud problematický, základy fyziky zná řada lidí a tím se zužuje manévrovací prostor pro fabulace, lidé mají raději, když se to v SF s jejich představou světa tluče spíše méně. V předchozím textu to byla podstata theta záření tak nějak zamlžena a to si myslím byl dobrý nápad. Připomínat ho v dalším ději je třeba. Připomínat ho tak, že dokázali poznat adaptaci na theta záření ze zkamenělin vyžaduje mít vymyšlené, jak se to pozná, protože to vyhlíží už trochu za hranou.

Adhara8.5.2016
 

Vďaka za názor. Nechcem tu obhajovať niečo, čo nebolo v texte vypovedané, ani théta žiarenie samotné, lebo si dobre uvedomujem, že jedno i druhé je blbosť (prvé z hľadiska fungovania textu, druhé z fyzikálneho). No v texte stálo, že tú adaptáciu na théta žiarenie chcú zistiť zo zachovalých DNA v jantári či niečom podobnom, nie v odtlačku v kameni (jantár fungoval aj v Jurskom parku :-)). A v niektorých skorších častiach zase bolo naznačené, ako théta žiarenie ničí organizmy a prečo ich nezničí úplne všetky (pôsobením na väzby medzi DNA a proteíny, kde je nesmierne množstvo variácií). Áno, dobre si uvedomujem, že tá teória stojí na hlinených nohách a ešte viac na nich stojí théta žiarenie samotné – radšej som ani neskúšala premýšľať, čo to vlastne je, lebo do elektromagnetického spektra sa nemá kam vopchať (možno nejaké exotické skoro nedetekovateľné častice? Niečo ako neutrína?). Dnes už celkovo ani nepíšem až takto divoké sci-fi s toľkými a takými silnými prehreškami voči fyzike – ale nepíšem ich hlavne z vlastného presvedčenia, lebo sťažnosti na vedeckú presnosť bývajú u čitateľov až medzi úplne poslednými. :-) Takže áno, škrípe to (a nielen to), ale z hľadiska mojej tvorby je to relikt – a napodiv pre mnohých stále funkčný.

dva mraky12.5.2016
 

Já dobře vím, že víš, že ten koncept je jen fantasie. Jen upozorňuji na to, že je vždy dobré přemýšlet jak to nejlépe prodat. A to vedením pozornosti čtenáře, tím že se nesnažíš vysvětlit, věci, které přesvědčivě vysvětlit nedokážeš a neuvádíš věci, které se příliš tlučou se vzděláním cílové skupiny. Pokud se tam podíváš on řadí myšlenky v sekvenci: našli jsme zkameněliny, skoro stejné jako na Zemi ale jiné, adaptované na theta záření Venuše. A čtenář už přemýšlí jak to sakra z těch zkamenělin poznal.
Zatímco daleko lepší by bylo: našli jsme zkameněliny, sice podobné, ale s odlišnostmi od čehokoli pozemského a v takové vrstvě že musely být místní, musely být adaptované na theta záření Venuše. Daleko přirozenější(fakticky, né stylisticky) a tajemné záření bylo opět připomenuto.

Byla to jen taková poznámka na okraj, prostě příliš fantaskní a málo propracované věci je lépe "schovávat" před rozumovou analýzou, protože jinak ztratí svůj lesk a tajemno.

Teď jdu číst další.

Adhara18.5.2016
 

Ja asi rozumiem – veci, v ktorých sa nevyznám (a v ktorých sa eventuálne nevyzná nikto, ako napr. v théta žiarení :-)) treba narafičiť tak, aby čitateľ nemal dôvod sa nad nimi zamýšľať. Aj to však je náročné umenie, viesť pozornosť čitateľa žiaducim smerom a to tak, aby z toho nesršalo na kilometer, že ani autor nevie, o čom píše.

dva mraky2.5.2016
 

Na zatuhlé šrouby je ideální plynová pájka a mrazící sprej. A když není tak obyčejná brzdovka.

Adhara3.5.2016
 

Škoda, že som to nevedela v osemnástich. A vlastne ani doteraz. :-)

dva mraky28.4.2016
 

Tentokrát jsem měl kratší pauzu, opět dočteno a stále se líbí.

Adhara3.5.2016
 

Vďaka, snáď bude tento trend pokračovať. :-)

dva mraky24.4.2016
 

Vidím že život na stanici není úplná legrace

Adhara27.4.2016
 

A bude hůř. :-)

dva mraky5.4.2016
 

Príma. Odlehčení a hned nahození záhady. Přesně tak se to má dělat. :-)

Adhara8.4.2016
 

Ďakujem.

dva mraky24.3.2016
 

nepouštět vodu? Teď budu zase celý napjatý proč :-). Jsem měl trochu pauzu.

Adhara27.3.2016
 

Dúfam, že nebudeš sklamaný. :-) Ja som mala zase menšiu pauzu v pridávaní, ale už som zase online.

dva mraky13.3.2016
 

Díky za další :-))

Adhara14.3.2016
 

Potešenie je na mojej strane. Je fajn mať aspoň jedného stabilného čitateľa.

dva mraky16.3.2016
 

Vzájemná radost je ideální stav :-). Opět jsem dorazil na poslední řádek.

dva mraky3.3.2016
 

Aha, ono už to asi chvíli visí... :-) Díky :-)

Adhara3.3.2016
 

A odo dnes toho tu už visí viac. :-) Za málo.

dva mraky5.3.2016
 

:-) a už čekám na další. :-)

dva mraky3.11.2015
 

Zdravím, přečetl jsem se zájmem. Beru to tak trochu jako poctu starším věcem. Zatahalo mě za nos pár technických věcí. Mateřská loď se na oběžné dráze bude na výsadek připravovat, bude sledovat počasí, skenovat povrch a tak. Zhoršuje to uvěřitelnost pointy s chybějícím městem. Let v atmosféře který vyžaduje okamžité reakce(a máš to tam, že mají plné ruce práce) těžko půjde zvládnout s tříminutovým zpožděním. A nakonec, nelze nechat pilota, aby se divil, že nějaký displej je výškoměr!!
Jinak se těším na pokračování.

Adhara3.11.2015
 

Ďakujem za komentár. Tú poctu starým veciam si vykladám tak, že si postrehol ten štýl v duchu starých sci-fi, čo bolo presne mojím zámerom. Kritiku beriem, všetko, čo si spomenul, sú naozaj nelogickosti (akurát pri tom výškomeri by sa možno dalo polemizovať, že to bol len taký záblesk myšlienky, inak samozrejme vie, kde má aký displej – no je možné, že špičkoví astronauti si nemôžu dovoliť ani ten záblesk). Ale tento román som písala, keď som mala osemnásť. Dnes by som ho napísala inak... alebo vôbec.

dva mraky3.11.2015
 

Ano, má to v sobě tu atmosféru jakou měli Lemovi atronauti, nebo třeba Planeta nachových mračen.
Jinak, ano uznávám, že jsem nikdy nepřistával s planetárním modulem. Ale věc se má tak, že takový stroj není jako auto, narozdíl od něho se vede podle převážně podle přístrojů. A pilot pokud to chce zvládnout, je na ně plně soustředěný, přesně ví, co kde je. Z jeho hlediska je takové hnutí mysli absurdní, je to trénovaný profesionál vybraný ze spousty lidí. Tohle si bude myslet tak možná, když by byl silně vyčerpaný, nebo kdyby to třeba byla jeho vnitřní fantazie, jen tak pro srandu. Jinak respektuji že je to prostě starší experiment, který sem dáváš spíš pro zábavu, nebo se ho chystáš vylepšovat.

Adhara4.11.2015
 

Ehm, aby som bola úprimná, v tomto som práve s vylepšovaním skončila. Opravila som pôvodnú štylistiku (ale len natoľko, aby sa zachoval štýl), gramatiku a niektoré ľahko opraviteľné dejové problémy. A dávam to sem v slabej ale predsa určitej nádeji, že by to raz mohlo vyjsť aj knižne. V tejto alebo v tomuto veľmi blízkej podobe. Napriek priťahovaniu za vlasy a pár vedeckým a logickým nezmyslom (ale úprimne, ktorá sci-fi ich nemá?) si totiž myslím, že hlavné myšlienky a nápady tejto knihy majú potenciál zaujať.

dva mraky4.11.2015
 

Vždycky záleží na tom, v čem je pes zakopán, ono čtenáře lze poutavým dějem přesvědčit, aby prostě přešel problémy s kosmickou technikou a fyzikou. O něco hůř to už jde u chování lidí a vývoje děje. Však uvidíme, jsme teprv na začátku.

Michal Vlas17.10.2015
 

Dneska jsem se dokopal k tomu, abych si přečetl další příspěvek, řekněme od kolegů spisovatelů a spisovatelek, takže jsem si vybral váš příspěvek. Příběh je skvělý a poutavý. Ze začátku jsem nevěděl co si o tom myslet, ale každou přečtenou stránkou to bylo zajímavější a poutavější. Vesmírné cestování, záhady na venuši, prostě skvělé. Je vidět, že máte talent a těším se na pokračování příběhu. :)

Adhara17.10.2015
 

Ďakujem. Vážim si pochvalu o to viac, že začiatočné časti – čo sú všetky dosiaľ zverejnené – tohto príbehu považujem za ich najväčšiu slabinu. Viem, že je to problém, lebo začiatok by mal byť najpútavejší, ale neviem ho zostaviť inak: obsahuje veľa epizód súvisiacich len voľne, veľa postáv, ktoré sa ďalej už nevyskytnú, veľa technických údajov. Neskôr sa však príbeh ustáli na sledovanie jednej dejovej línie a stabilnej skupiny postáv.

Emko22.9.2015
 

Ahoj Adhara,
prečo už nepublikuješ na svk mt?
Možno vieš, že holdujem iným žánrom, ale tento príspevok ma bavil. Nemusím opakovať, že dar písať si dostala vrchovato. Čítavé, pútavé. Čo viac dodať?
Nech sa ti darí.

Adhara23.9.2015
 

Ahoj,
Vďaka za poklony. Po nich som ešte zvedavejšia, kto a prečo mi dal v hodnotení tú jednu hviezdičku. :-) Bola by som naozaj rada, keby to dotyčný zdôvodnil.
Ale späť k Tvojej otázke – nuž, na „domácom“ portáli nepublikujem, lebo to tam nemá žiadnu perspektívu. Zamietli mi tam už dva rukopisy so zdôvodnením, podľa ktorého nemám u nich šancu ani v princípe. Navyše ten portál nemá podľa mňa perspektívu už pre nikoho, veď kedy cezeň naposledy vyšla kniha? Ani Literárna cena už nebýva. Tu knihy stále vychádzajú, čiže šanca aspoň v princípe je. A za pokus nič nedám.

Libor Langer19.9.2015
 

Čtivé a zajímavé. Jde vidět, že se psaním máte bohaté zkušenosti, i podle Vašeho profilu. A používáte pěkné slovní obraty. Jedná se o úryvek z nějakého románu? :)
Čtete také fantasy? Pokud ano, uvítal bych Váš názor na mou povídku, kterou jsem tady uveřejnil - Ve šlépějích svobody, v rubrice povídky, pokud si na to najdete čas :)

Adhara19.9.2015
 

Ďakujem. Váš komentár ma príjemne prekvapil, obzvlášť preto, že ide iba o začiatok románu, zatiaľ prakticky bez deja, a navyše je taký technický. Ďalej to už bude iné.
Fantasy čítam a rada sa na vašu poviedku pozriem, len vás musím upozorniť, že som dosť kritická čitateľka – ale to k všetkým, čiže si to netreba brať nejako osobne. :-)

Libor Langer19.9.2015
 

Super. Určitě uvítám kritiku, je potřebná a upřímná :) Tak to bych si určitě přečetl další kapitoly, až budou na světě :)

Adhara20.9.2015
 

Tie kapitoly sú na svete už skoro desať rokov, ale až teraz sa dostávajú na verejnosť. :-)

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Adhara

Avatar6.JPG
O mně

Vlastným menom Jana Plauchová (nar. 1987). Vyštudovaná molekulárna biologička, teraz pracovníčka hvezdárne a planetária, ľaváčka s oboma rukami pravými, literárna diabetička (neznášam "sladké" knihy), milovníčka astronómie a kozmonautiky. Od čias puberty sa zaoberám písaním hlavne vedeckej fantastiky. Vkladám sem jednak staršie práce napísané v časoch štúdia na strednej škole, jednak novšiu tvorbu.

V sekcii Grafika nájdete stvárnenia niektorých mojich literárnych postáv (nie iba tých z textov na týchto stránkach).

Vydané romány:

- Nula kelvinov (Q111, 2012) Tristodesať kelvinov je jeho voľným pokračovaním.

- Večnosť omylov (Artis Omnis, 2014)

- Úvod do teórie chaosu (Artis Omnis, 2016)


Píšem o tom, o čom chcem čítať a nikto ma nepresvedčí, aby som písala opak.

Moje nej
Profily na iných serveroch

Osobná webstránka
Slovenský Mám Talent
Grafika

Odporúčam

Jak se prezentovat na literárním serveru

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •