IKAR CZIKAR CZ

Dědictví (Martin Mifek)14.3.2015
 

4
 počet hodnocení: 2
přečtené 3976, Komentáře 4

 

Dědictví

 

Sáhl jsem po ponožce a zkoumavě si prohlížel svůj palec, který proklouzl dírou. Našel jsem dva a půl páru a tato se jevila nejlépe. „Ještě dnes, holka, musíš.“ Pronesl jsem jejím směrem a natáhl si ji na nohu. Odhodil jsem peřinu na ještě teplou starou matraci položenou na holé zemi a konečně uviděl zbytek pizzy, kterou jsem si večer dopřál. Hladově jsem se zakousl a roztouženě se podíval směrem k prostému lůžku pod popraskanou starou zdí. Vlhkost a plíseň jdou vždy ruku v ruce. Už několik let nemám na opravu, ale Heleně to nevadí. Nikdy jí to nevadilo. Večer dorazí a já se nemůžu dočkat. Všechno ji řeknu, už se těším. Dnes je den, který mi změní život…

 

Jak tak na sebe koukám, nejen ponožky, ale i kabát, boty i kalhoty by si zasloužili výměnu. Hlavně já bych si to zasloužil. Přesto v této čtvrti tak nějak zapadám do průměru, když s děravými botami kráčím mezi odpadky. Nikdo neřeší, že dnes nejdu do práce. Hodně lidí tu totiž dnes nejde do práce a jen tak bloumá po ulicích a kouká po věcech, kteří už ostatní nepotřebují.  Ale já mám dnes dovolenou – připadám si zase jednou jako spokojený pracující, který má důvod si vzít volno. Ten, který nemá svůj plat spočítaný tak akorát na nájem jednopokojového bytu v plesnivém činžáku, jídlo, opravdu nutné oblečení a třikrát měsíčně na laciné víno pro večer s Helenou. Malý obchoďák, kde dělám detektiva (ve skutečnosti je mým úkolem odrazovat černým sakem s odznakem bezpečnostní agentury váhavé zloděje) holt dneska nikdo nebude střežit. Nevadí. Kradlo se tam vždycky, a krást se bude. To je úděl periferie každého většího města.

 

„Všechno proběhlo dobře.“ Pronesl muž v obleku a významně poklepal středně drahým perem o desku stolu. Když jsem v této právnické kanceláři stál před měsícem, téměř mě její majitel nevpustil dovnitř. Vstoupil jsem až po třetím odsouhlasení jeho hodinové sazby.

„Dědictví je ověřeno“ pokračoval muž a povolil si kravatu. „Za částku sníženou o můj honorář jsem pořídil objekt, který jste si přál. Vše je na příslušných institucích zařízeno a zde jsou dokumenty, potvrzující jejich souhlas, sepsanou smlouvu a vámi nabyté vlastnictví.“ Po desce stolu posunul směrem ke mně naditý šanon. „A zde jsou zbylé prostředky z dědictví po vašem vzdáleném strýci.“ S těmi slovy vysázel na stůl přesně pět dolarů a třicet pět centů. Zítra si koupím nové ponožky, pomyslel jsem si a podepsal doklad o převzetí.

 

Helena dorazila jako obvykle se zpožděním, vypadala unaveně, ale šťastně. Hned v zádveří si všimla vylepeného plakátu a vyzývavě se před ním zastavila. „Co sis to sem pověsil? To vypadá jako nějaká zkurvená planeta. Ty děláš do vesmíru?“

„To je RA 1966. Planetka, koupil jsem ji pro nás.“ Řekl jsem hrdě a přes Helenina ramena sledoval mlžný opar okolo načervenalé koule. „Nejlepší je investovat do nemovitostí, říkali v rádiu.“ Než jsem ten večer usnul s chrápající Helenou v náručí (na proleželé matraci pod praskající stěnou plesnivého činžáku), říkal jsem si, že se už těším zítra do práce. Navleču si děravé ponožky a budu chytat zloděje. Dovolená je dovolená, ale práce je práce.

Kapitola 1-1 z 1
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Klára Weishäupelová8.6.2015
 

Dobrý den Martine,
Vaše povídka se mi moc líbila. Taková ranní jednohubka pro lepší náladu. Děkuji.
A kdeže se dá taková planetka zakoupit? Jsem na mateřské, takže se mi také hromadí přebytečné peníze, které bych ráda smysluplně investovala :-).

Martin8.6.2015
 

Dobrý den, moc děkuji za hodnocení. Je dobré dostávat jakékoli zpětné vazby, pokud je pochvalná, je to ještě lepší :). Přeji vše nej.

Klára Weishäupelová8.6.2015
 

Nelze než souhlasit :-). Tak ať Vám to stále krásně píše!

KayTee26.3.2015
 

V úvodu mám problém s větou začínající: Odhodil jsem peřinu... Připadá mi trochu zmatečná, pořád si říkám jak co kam vlastně odhodil. Příběh je hezký, ze života, tito lidé mezi námi opravdu jsou a možná jsou svým způsobem i šťastní. Na stylu mi něco vadí, ale nedokážu přesně specifikovat co. Je to celé takové trochu kostrbaté a lítá tam pár čárek. Přímou řeč bych doporučila dávat vždy na nový řádek, bude to pak přehlednější.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec
Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  

  •