IKAR CZIKAR CZ

Centurion, Asasín, Návrat, Duha, Stín, Let balónem, Mlha, Banka, Maličká, Tančírna, Nebreč..., Matčin manžel, Náš hodný pan farář, Gargamel, Lom, Řidič a Markétka, Hvězdný prach, Azrael. Gangster a básník, Vánoční trhy, Domina, Druhá šance, Tombola, Sjezd (Josef Farkas)13.4.2016
 

4
 počet hodnocení: 3
přečtené 23967, Komentáře 5

 

Centurion

                                           Centurion

      „Mesiáš," pohrdlivě se ušklíbl. Dlouhým lokem spláchnul pachuť toho slova z patra. Postavil džbánek na stůl. Fabius věděl, že záleží pouze na něm blaho či strádání toho kluka z Nazaretu. Tady v Jeruzalémských katakombách je on bohem. Za pár dní bude Pesach a snad do té doby Pontius Pilát rozhodne. Otevřenými vraty proudilo do chodby katakomb prudké odpolední slunce. Provoz na Jeruzalémských ulicích v tom horku polevil. „Nezbývá, než nakrmit zvěř," zabručel starý centurion desátého manipulu Hastatů. Uchopil džbán vody a koš s pečivem a vydal se k celám. Obcházel jednotlivé vězně a rozdával chléb.
     Seděl na balíku plesnivé slámy. Rozbitá záda stále krvácela. Malé háčky na konci řemínků knuty si ukously svůj kus masa. Vzpomínal na dobu svého narození v judském městě Betlémě. Měl pocit, že uběhla stovka let. A přitom to bylo krátce před smrtí Heroda Velikého. Před třiatřiceti léty. Třicet let žil a stavěl lodě v galillejském Nazaretu. Co mu chybělo. Co ho hnalo, aby poslední tři roky procházel izraelská města a hlásal slovo boží. Zpočátku byl překvapen, kolik měl posluchačů. Posléze bral vše jako samozřejmost. A tou by měla přeci pravda být.
    „Vykupiteli, jídlo,"  setník přejel dřevěnou holí po kovové mříži. Podal mu nádobu s vodou a skývu chleba. Chvíli postával a hleděl na vězně.
„Co tě to chlapče napadlo, protivit se mocným,"  přejel si dlaní bílou bradu, „tys nebyl na vojně, co? Pohleď na mne. Já byl na vojně celý život a výsledek je evidentní. Ty jsi za mřížemi a já před nimi."
Fabius se zatvářil ustaraně: „Vojna hochu, vojna by měla být povinná. Tak jako je důležité, aby v každé Kohortě byli vojáci ženatí. Ty z boje neutečou. Mají doma rodiny."
Přemýšlel, co na něm lidé vidí. Nic zajímavého na něm nebylo. Potrhané hadry, vychrtlá postava, neholené strniště. Zvedl hořící louč a posvítil mu do tváře. Ale jeho oči… jeho oči jsou plné ohně, podivil se. Takový pohled měli gladiátoři před vstupem do arény. Hlavně ti, co měli šanci a vůli zvítězit. Tenhle tesař nezvítězí. Bude  rozhodnuto. Možná už zítra v poledne bude ukřižován na Golgotě. To zase bude slávy. Ostatně jako každý měsíc, když se řešilo, jak vyklidit věznice. Pamatoval časy, kdy se popravovalo i deset, dvacet zločinců. Zítra jenom pět.
    Prohlížel si zadumaně starého vojáka. Rozuměl jeho argumentům. Věděl, že nic jiného v životě nepoznal. Jenom válčení, pochody a zase čekání na boj. Nad ničím moc nedumat. Nad ničím se nezamýšlet. Na to jsou jiní. Ti, kteří rozhodují. Poslouchal jeho filipiku o pořádku. Ještě nebyl rozhodnutý, jestli má vysvětlovat rozdíl mezi pořádkem a slepou poslušností. Podobné názory měli zpočátku i jeho nejbližší učedníci. Kolik času trávil se Šimonem, Petrem, Janem.
Marie Magdalská mu často říkala: „Nech je být, oni to nechápou."
Vždy se jenom shovívavě usmíval: „Dej jim čas, oni pochopí."
A dnes ví, že ať se stane cokoliv, oni půjdou dál.
     Chtěl odejít zpátky ke vchodu a dát si lok vína.
„Každý člověk je boží dítě, každého má Bůh stejně rád. Proč, ač z jednoho božího hnízda, by měl být jeden povýšen a druhý ponížen,"  promluvil vězeň tichým hlasem. „U Bellony,"  zaklel Fabius, „protože to tak musí být." 
„A proč jsou chrámy boží plné lichvářů, nevěstek a kuplířů," pokračoval ten kluk z Gallileje, „má snad boží chrám stejnou váhu jako nevěstinec? A obsah slov též nabádá k prostopášnosti a k myšlence, že vše se dá koupit."  Vězeň se dlouze napil a pohlédl na Fabia.
     „Řeči, řeči, řeči. Je vidět, žes nebyl na vojně. Tvrdá vojenská řehole by z tebe takové myšlenky vymlátila,"  přejel holí podrážděně  mříže jeho kobky. Odcházel si dát svůj lok vína s pocitem, že se neměl ptát toho, co ho nazývají Mesiášem.
     Bylo rozhodnuto. Když ho přibíjeli na kříž, nevnímal bolest. S povděkem myslel na ubručeného centuriona, který mu před cestou dal vypít pohár vlažného vína. „Jen to vypij hochu. Je v něm dávka opia velká jako egyptský bob," zašeptal. Když ho přibíjeli na kříž, necítil bolest. Fabiovo  gesto ho utvrdilo v přesvědčení, že milosrdenství není mrtvé.
     Fabius, starý centurion desátého manipulu Hastatů, si rozdělal oheň. Mezi jeho povinnosti patřilo, noc po exekuci hlídat popraviště, aby bylo zamezeno příbuzným sundat zločince z kříže. Trochu se ochladilo. Tmou se ozývalo sténání umírajících. V mihotavém světle ohně  se naposledy zahleděl do obličeje toho chlapce z Nazaretu. Jeho tvář byla plná tančících stínů. Sedl si k ohni a v hlavě mu zněla jeho slova. Po chvíli se centurion natáhl na záda a roztáhl ruce. Vypadalo to, jakoby si chtěl vyzkoušet, jaké to ukřižování vlastně je. Před jeho zrakem se rozprostřela noční obloha plná hvězd.
     

Kapitola 1-1 z 24
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Lud2k Olšový20.10.2016
 

Stín
se mi líbí. Hodně dobré.

Luděk Olšový18.10.2016
 

Celkem nechápu systém zobrazování reakcí k jednotlivým povídkám.
Reakce na p. Centurion.
Povídce chybí zvýraznění závěru. Starý voják si lehl na zem a hleděl na hvězdy. Fajn - co dál? Schází jedna nosná myšlenka shrnutá v krátké větičce.
Faktografie - opravdu nevím o tom, že by římští vojáci užívali obušky.
Před větou "Bylo rozhodnuto." bych alespoň vynechal řádek. Naznačil bych tak uplynutí delší doby od rozhovoru k popravy.

Luděk Olšový18.10.2016
 

Autorovi.
Napsat jméno hlavního hrdiny až v druhé půli příběhu je docela faux pass, nemůžu si pomoci.
Jinak námět solidní, strašidelný lom příliš profláknutý. Celou povídku přepsat. Aspoň dvakrát. Teď to vidím akorát jako dobrý základ k další práci.

H. S. 23.4.2016
 

Neskutečný nadhled, znalostní základ, ta mentální ohebnost a schopnost vykreslit tak vzdálenou dobu tak uvěřitelně, to vše dává příběhu kouzlo jedinečnosti. Mým rozhodovacím procesům nahrává realističnost povídky. Její emoční hloubka mě utvrdila. Podle mě je to jedno z Tvých nejlepších děl. Poslední dobou tvoříš opravdu poklady...

Luděk Olšový18.10.2016
 

Na těch pár řádků s množstvím chyb docela přehnané hodnocení.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec
Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •