IKAR CZIKAR CZ

Marta a werwolfové, Joachim Vanek, Sliby..., Loupeživý rytíř, Ta pravá, Kradači, kradači, Bohyně, Podzim, H(l)ad (Josef Farkas)20.3.2016
 

5
 počet hodnocení: 3
přečtené 5497, Komentáře 1

 

Bohyně

                                                 Bohyně

Ťuk ťuk… ťuk ťuk, vnímání života začíná tímhle zvukem. Matčino srdce je jediným spojením s vnějším životem.Jeho život začal nevinným setkáním. Do té doby se okolní svět halil do mlhy a ticha. Jako ve snu dochodil školu a prožíval všechno, co ostatní děti. Když jí potkal, pochopil plný význam slova prožívat. Bylo mu jasné, že vše před ní proživořil.Když ho poprvé objala, připadal si jako elektrický spotřebič, připojený k síti. Cítil energii, která prolétla mozkovými synapsemi a všechny receptory v těle si uvědomily svoji funkci.Do té chvíle byl okolní svět v prenatálním stavu v děloze boha těsně před narozením. Teď pochopil, že Bůh není muž, ale Bohyně.

Stal se svědkem okamžiku porodu.Bohyně ulehla na veliký vesmírný kavalec, nohy ohnuté v kolenou opřené o Velký a Malý vůz a ve velikých bolestech porodila nový svět.Porodní báby alternativních božstev čerstvě narozený život omyly v několika katastrofách a povodních a možná úmyslně nakazily infekcí předsudků a touhou po moci.Naučila ho chápat, že sex není jenom číslovka, ale i hra u které se vyplatí umět násobilku. A ona počítat uměla. To mu dokazovala každým číslem.Uměla počítat i s neznámou. Tyto početní úkony byly nad jeho chápání, a proto se nezajímal o řešení.Když se narodilo první dítě, život a povinnosti ho dočista spolkly.Potom druhé a třetí a on neměl čas řešit, proč ona chodí domu pozdě večer. Snažil se jí pomoci připravenou večeří, uklizenou domácností a chůzí po špičkách.Byl pyšný na svoji ženu, když se k ní ve společnosti obracely zraky mužů a dělal, že neslyší uštěpačné poznámky žen. Závist je zlá.Měl doma Bohyni… krásnou a pracovitou. Život měl cenu.To úterý odvezl děti do školy a při cestě do práce, zavolal ženě do obchodu.Pravidelně popřál hezký den a zapsal si mimořádné úkoly.Když zazvonil její telefon v autě, bylo mu jasné, že mu přibyla povinnost navíc. Doveze jí ho do knihkupectví. Bude jistě ráda, i když návštěvy na pracovišti měl zakázané. Ale co by si počala bez mobilu?Zaparkoval kousek od nápisu Dobrá kniha. Když otevíral dveře obchodu, tiše si zpíval písničku, kterou načalo radio v autě… Blueberry Hill.Titulní stránky knih mu vyšly vstříc. Nyní konečně pochopil, proč má žena tolik ráda svoji práci.Okouzleně procházel mezi regály a skoro zapomněl, proč je tady.Starší prodavačka se na něj tak zvláštně koukla, když řekl jméno ženy. Broukla, že je u vedoucího a pohodila hlavou směrem do rohu.Jemně zaťukal na dveře a vešel. Vedoucí seděl v křesle s vygumovaným výrazem… za minutu dvanáct.Klečela mu mezi koleny a měla nerozmazatelnou rtěnku naprosto rozmazanou.Jeho bohyně s rudým terčem na tváři vypadala jako klaun.Hořce se usmál a položil telefon na desku stolu.Už od dětství považoval cirkusové šašky za nejsmutnější postavy v manéži.Prošel mezi regály knih jako uličkou hanby. Prodavačka si ho zvědavě prohlížela. Na ulici se otočil.Stála, zarámovaná prosklenou výplní dveří, jako obal románu A co dál blbečku?V autě si znovu prošel harmonogram dne. Po práci pro děti, nakoupit, uklidit, uvařit.V hlavě se mu usadil zvláštní klid. Jakoby se vrátil zpátky o desítku let do prenatálního stavu do dělohy své bohyně. Nenarozené dítě se neptá, jaký je svět za matčinou placentou.Když ho poprvé objala, zakousla se mu do krku. Pak se na něj usmála a hřbetem ruky si otřela kapku krve na rtech.Teprve teď si uvědomil, že ta žena je skutečná Bohyně, která porodila jeho svět. Byl celý její, do konce věků. Stal se obětí krvavé Bohyně Kálí.


hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Dostálová Lenka8.12.2016
 

Dobrý den,

povídka je opravdu krátká, takže toho není mnoho, co hodnotit, ale rozhodně je dobře napsaná. Žádné sáhodlouhé popisy, které do takovýchto povídek nepatří, žádné zbytečnosti. Libí se mi, že je složená ze dvou zdánlivě nesouvisejících příběhů, které však společně tvoří celek.
Nevím sice, jaké je její pravé poselství, zda nevyhnutelnost osudu, karma, varování, že nejen před kulkou je třeba mít se na pozoru, či snad skrytá averze vůči ženám, nebo vše dohromady, ale to nevyvrací fakt, že mě zaujala.
Našla jsem pár chybek, které trochu kazily dojem, ale nebylo jich mnoho.

Lenka

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec
Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •