IKAR CZIKAR CZ

Bezejmenná 13 (Lenka Bandurová)18.9.2012
 

4
 počet hodnocení: 5
přečtené 9503, Komentáře 7

 

Bezejmenná třináct

 
Ester probudily sluneční paprsky, které ostře prosvítaly skrze stará okna. Všechno tady bylo staré, ale jí to kupodivu nevadilo. Pro ni tahle ulice měla své kouzlo, i když byste v ní marně hledali víru i obyčejného člověka, pomyslela si posměšně. Nad její hlavou se ozvalo hlasité zavrzání dveří a poté zoufalý pláč, který se nesl studenou chodbou a doléhal do všech třinácti nájemních bytů jako dotěrná meluzína.

Naše paní Anna, stará vyhublá žena, která před dvaceti lety přišla o manžela a od té doby truchlí nad jeho ztrátou. Ester si pamatovala, že tenhle pláč slýchávala už od svých osmi let, tedy přesně od doby, co se nastěhovala k babičce, když její rodiče zahynuli při autonehodě. 
Zpočátku to hlasité kvílení nemohla vystát, je tak teskné a bolestné, až se chce člověku taky bezdůvodně brečet. Jenže ona důvod měla. Jednak jí umřeli rodiče a taky to místo… 
Dokážete si představit, že se nastěhujete do domu, kde když vyjdete ven, máte vpravo výhled přímo na hřbitov? Na ulici, uvnitř domu i před domem se potulují samé ztracené existence? Nejspíš ne. A to ještě neznáte temnou historii téhle ulice, ale Ester Anjel si zvykla. Na všechno. I na to, že za pár vteřin kdosi na paní Annu zakřičí, aby ztichla. Vlastně na ni už nikdo nevolal, všichni ten její brek brali jako nedílnou součást, která k tomu domu patřila. Tedy až na mladý pár, který se sem nastěhoval předně kolika týdny. Ale tihle dva nejdou pro facku, ani pro drogy daleko, a když je nemají, tak křičí v jednom kuse a smůlu má ten, kdo se jim zrovna připlete do cesty. 
„Zavři už hubu, ty krávo stará!“ zaječel mužský hlas a dveřmi bouchnul tak silně, že krátké zachvění musel pocítit každý nájemník. 
Dokonce i Esteřin hrnek s horkým čajem, který nechala stát na lince, se na okamžik zakymácel. Žena se sice o něco ztišila, ale dál pokračovala ve svém tichém smutku. V tak tichém, aby jej dokázal tolerovat i muž, kterému chybí denní dávka fetu. 
Podívala se z okna a mávla na pozdrav Andrému. Tlačil před sebou nákupní vozík s různými krámy. Typický bezdomovec. Vlastně ani neznala jeho pravé jméno, jen věděla, že na ulici Bezejmennou třináct jej zavedla nešťastná láska, jak nám kdysi dávno vypravoval. Tenkrát byla malá a on nevypadal tak zbědovaně jako dnes. Tmavě modrému obleku scházela kravata v téže barvě a bílá rozhalená košile, už nikdy nebude zářivě bílá. Zvedl ruku nad hlavu a se smutným úsměvem na rtech si to štrádoval neznámo kam. Abyste rozuměli, na Bezejmenné třináct nebydlí špatní lidé, jen lidé, kterým se nesplnily sny. Lidé, kteří zapomněli, že si je stále splnit mohou. Stačí vystoupit ze stínu. Ze stínu minulosti.

Kapitola 1-1 z 7
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Lenka Dostálová10.3.2015
 

Krásný den, Lenko,

jak jsem slíbila, přečetla jsem si i Bezejmennou 13. Příběh je skutečně zajímavý s originálním stylem psaní a minimem pravopisných chyb. Místy jsem se sice občas ztrácela v tom, o kom je zrovna řeč, ale naštěstí se to nestávalo příliš často a nakonec se člověk chytnul. Párkrát jsem narazila na netradiční spojení jako například „…v tom strašném místě.“, kde by se asi více hodilo „na tom strašném místě“, ale to se stává každému, když si na poslední chvíli rozmyslí konec věty.
Jak jsem řekla, dokáže děj skutečně zaujmout, avšak hned na začátku se čtenář seznámí se spoustou postav, kdy každá z nich má svůj dílčí příběh, který se zprvu zdá pro hlavní dějovou linii naprosto nepodstatný a tudíž to trochu odvádí pozornost. Zatím to však nehodnotím záporně, protože se to dalším pokračováním může ukázat jako důležité.

Lenka D.

Veronika Černucká4.10.2012
 

Styl je perfektní a dokonale mi sedí. Je to hezky kontaktní, autorka oslovuje čtenáře a to se mi v knížkách líbí. Je vidět, že psát umí - nejsou to amatérské křečovité pokusy, ale čtivý svižný příběh. Líbí si mi hraní s jazykem - různé délky vět, střídání souvětí, kratičkých vět, věty zvolací, tázací. Hezky střídá i tempo a rytmus. Fajn je kratičký popis a pak \"useknutí\" : Typický bezdomovec. Sice je tam pár hrubek, ale na to jsou korektoři a redaktoři:-) Hlavní je styl:-) Autorka píše s lehkostí a ráda bych si přečetla její knížky:-)Její styl nemusí každému sedět, ale určitě se shodneme na tom, že nenudí a jde hezky k věci. Žádné kudrlinky, žádná slovní vata. Držím palce v dalším psaní!

Lenka.B9.10.2012
 

Moc děkuji za krásný komentář, udělal mi velkou radost!:)

L.Král26.9.2012
 

Pro mě pohled vypravěče akorát na míru, těším se co Ester čeká v její ulici.. :)

Lenka.B26.9.2012
 

Děkuji za komentář a přečtení, potěšilo mě, že to aspon někdo čte:)

Anakol24.9.2012
 

Lenka mňa si do deju vtiahla. Myslím, že to je pre autora to najpodstatnejšie, vtiahnuť čitateľa do jeho príbehu. Český jazyk pre mňa nie je žiadna veľká bariéra:) Našla som ti preklep, ale to sa stane aj mne. Iba ak by si chcela vedieť, miesto pridala do kroku, máš korku. Ale to je maličkosť, ktorá sa stáva. Budem sledovať príbeh ľudí, ktorí žili na temnej ulici..)

Lenka.B26.9.2012
 

Anakol, moc děkuji, za komentář a upozornění na překlep, už je opraven:) Budu ráda, když příběh lidí z Bezejmenné budeš sledovat:)

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Lenka Bandurová

O mně

...Nemůžeme si zachovat život věčný, ale můžeme si zachovat věčné jméno... (z eposu o Gilgamešovi)

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  

  •