IKAR CZIKAR CZ

Růženčini radi k nezaplacení (Pavlíková Růženka)2.7.2011
 

4
 počet hodnocení: 10
přečtené 12543, Komentáře 17

 

Několik rad, jak ódu psat

 

 

 

 

Ahoj, mi nejmilejší čtenáři. Tak sem zase tadi, nemusíte tajně plakat a trápit se, že sem se na vás vikašlala. To bich nigdi neudělala. Uš se určitě těšíte a nemůžete se dočkat, co se dnes dovíte novího, abi ste se zase zdokonalili.

Tak. Dneska se naučíme jak napsat ódu.

Ono to totiš vůbec není tak lechké, jak bi se na první pohlet mohlo zdát.

Ptáte se proč? No, óda se vám totiš lechce může zvrhnout f pamflet, aniš bi ste to mjeli f úmyslu a dotiční, kterému ste chtěli potkuřit, abi vjeděl jak ho obdivujete, se na vás nasere a bude chodit kanálama, místo abi mjel radost.

Mimo to, někteří jedinci úplně nesmislně ódi na sebe nemají rádi vůbec, ani diš sou napsané dobře.

To sou lidi, co se třeba naserou, diš jim napíšete pochfalu do novin, budete je chválit prostřednictvím rádia, nebo na ně budete vesele mávat s televize, pokut se vám nějak podaří do televize se dostat.

Sou divní a za vaší přízeň se stidí.

Jen tak na okraj. Já takoví tip nejsem. Mám pochfali ráda. Jakíkolif. Jen diš mě budete chválit f televizi, tak špatně snáším, diš přiberete dvacet dalších lidi a je s toho taková gremiální pochfala. Chvalte samostatně jen mě a Pavlíka, jo?

 

Jak teda napsat dobrou ódu?

 

Je dobře, diš óda začíná na ó, abi to bilo hnet poznat o co de.

Napříklat, moc holek bi rádo napsalo ódu pro wincenta, protože píše krásně zamilovaní básnički.

Tak napište: 

Ó wincente, diš čtu jak umíš milovat

mám hnet křídla motílí a lásku chci taki budovat…

a tak dál, f podobním duchu. Je dobrí vičíslit čím nejvíc kladů chváleného a o nedostatcích pomlčet, má-li nějakí, že ano.

A ne že to vičíslování zas napíšete f bodech, jako seznam vjecí, co si musíte vzít, diš jedete na dovolenou. To si odvikněte!

Pokut nechcete začínat klasickím ó a chcete raději zvolit nějakou novátorskou formu,  začněte rozhodně heskím pozitivním slovem.

Třeba:

Nádherní

Krásní

Nejlepší

Chitrí

Nadaní

Bezkonkurenční

Úžasní

snoví

Interesantně bledí…

A tak podobně. Možností máme nepřeberně, hlavně abi se to nějak rímovalo a vaše óda potěšila srdíčko chfáleního.

Pokut víte, že váš oblíbenec je s někím na kordi, je třeba to ve sfí ódě nenápadně zmínit. To potěší nejvíc.

 

Příklat:

 

Nejkrásnější, nejchytřejší paní hanako

Váš obzor sahá aš za Monako.

Weili hnízdí při zemi,

nedotknou se jako vi hvjezdiček na nebi.

 

Vidíte jak se mi to šikovně vlezlo do jední strofi?

Ale pozor! Dál uš jen chválit, weili nezmiňovat. Nebila bi to óda ale nějakí pamflet, nebo jiní paskfil.

 

Doufám, že několik chitrích jedinců napíše ódu pro Růženku. Dibi ale ne, tak si jednu spíchnu jen tak, sama pro sebe, páč mě to moc baví.

 

Ó Růženko, krásná, chirá, spanilá,

gdes ti se dífko moudrá zrodila?

Tfůj tanec je lechkí jak ot víli mořskí,

Ne divokí, zavilí a čardášově hořkí.

 

Moc heskí kousek ódi, že? Sama sebe musím pochválit.

 

Tak, pochopili ste to?

Snat ano. Tak pište, pište a já to pak posoudím.

Možná se mi podaří napsat i nějakou ódu pro mí nohsledi, ale neslibuju, protože sem dost unavená. Teť ale půjdu na pivo, tak tam možná něco spíchnu. U piva je vůbec dobrí psát, protože přicházejí dobrí nápadi a vůbec, hospoda je moc inspirativní místo, dibi ste to nevjeděli.

 

Tak zatím pá a piš péro, vaše vjerná Růženka.

 

 

 

Kapitola 5-5 z 14
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Viktor12.11.2012
 

:-D Výborne.

Adhara27.4.2012
 

Tak tieto rady ma fakt pobavili. Za štýl Ti nenadávam, aj keď miestami sa mi to čítalo dosť ťažko a nezrozumiteľne (čomu zrejme pomohlo aj to, že čeština nie je môj rodný jazyk), inokedy mi tam však ten „ľavopis“ perfektne pasoval.
Postrehy sú výstižné a neraz tnú do živého. Vidno, že sa na literárnych serveroch pohybuješ dlho a nás začínajúcich autorov máš pekne prekuknutých. Zvlášť ma zaujali mladistvé spisovateľské celebrity. Tie ich témy sú trefa, akurát by som doplnila ešte jednu veľmi rozšírenú medzi mladými autorkami – dievčenský román. Hlavná hrdinka má 15-16-17 rokov (nehodiace sa škrtnite) a prííííííšerné mindráky z toho, že ešte nemá chalana. Ale našťastie hneď na druhej stránke sa jeden super-hyper-úžasný a očarujúci zjaví. Hrdinka je najprv neistá z toho, či ho môže zaujať, pretože je nesmelá-neobľúbená-škaredá (nehodiace sa škrtnite), ale nebojte sa, všetko dobre dopadne. Ale to je len taký môj nápad, nie návrh, tie radšej nedávam, aby na mňa (zase) niekto nevybehol, že zasahujem do autorových myšlienok. :-)
Takže späť k téme – chcem sa ešte vyjadriť k rade písať o tom, čo najčastejšie čítajú. Obávam sa, že presne to však mladí robia. A nielen oni, aj starší. Problém je ale v tom, ako píšeš ďalej, že mladí čítajú len tie upírske, vlkodlačie a iné príbehy na jedno kopyto. No bez ohľadu na ich sčítanosť, ešte nikdy som sa nestretla s nejakým doporučením, akým témam by sa mali mladiství venovať. Teda, nie že by som očakávala, že sa takým doporučením bude niekto riadiť. Len – s ohľadom na fakt, že zatiaľ každý mladistvý autor hodnotený profesionálom dostal svojim spôsobom po nose, nech písal čo chcel – veľmi, ale naozaj veľmi by ma zaujímalo, čo vlastne tí skúsení od tých mladých očakávajú. Alebo je všetko, čo vyprodukujú, zlé už len z princípu? Dobre, ja viem, že už zase žvaním od veci :-) a bolo by to skôr na samostatnú úvahu, no nedalo mi to.
A ešte k spolku spisovateliek – keď už na konci padla tá otázka. :-) Skvelý nápad. Som všetkými desiatimi za. A čo ten háček? Žiadny problém, ja totiž s výnimkou starej perzskej mačky doma žiadneho miláčika nemám. A podľa všetkého ani mať nebudem. Takže kľudne mi pošli aj nejakú miss a tie staré a škaredé šetri pre zadané.

Lýdia J.24.1.2012
 

Skvelé postrehy, napriek novokodifikovanej češtine.:) Asi si prejdem aj ostatné rúženkoviny. A kde nájdem jej alter?

Prajem pekný deň

Alina23.1.2012
 

Pravda pravdoucí, Růženko! A jak říkám, fajn návrat!;-)

pavlíková růženka23.1.2012
 

hihi, díki, má milá Alino:DDD

Jitka17.9.2011
 

Ahoj Růženko, dovču už mám sice za sebou...ale zas nějaká bude...tak si pak vzpomenu...na Radi..:)))Jóó, piš dál!Čte se to fajnově...:)))Měj se!

Pavlíková Růženka19.10.2011
 

ahoj, paní Jitko. Tak sem se rozhodla, že přispjeju i sfími slavními rotbori, abi se lidi taki něco naučili:D

Jitka1.9.2011
 

Rady nelit.,jak na nevjerníka...fajn odreagování po perným dnu...fakt jsem se bavila...:)))

Jitka26.8.2011
 

:))))Dostala jsem se k Tvým radám čirou náhodou... Nejdřív jsem musela docela zaostřit, abych si zvykla na ten \"nepravopis\"...a bavila jsem se od začátku do konce...škoda, že jsem tyto rady neměla k dispozici, když jsem na jaře začala na tento server vkládat...Byly by to rady k nezaplacení...:)))

Určitě si zas něco přečtu!

růženka26.8.2011
 

jeee, paní Jitko, tak to sem celá natěšená:DDD
Fšak můj alter vás taki rát čte a za chfíli vám nějakou kritiku napíše:D
tomu vikání se nedifte, mám to tak zařízení. Růženka viká, ostatní Růžence tikají.

Jitka26.8.2011
 

Bingo!!!Dík za nápovědu...už jsem si aspoň dala dohromady jedna a jedna....:))
Někdy mám s počty problémy...:)))

růženka26.8.2011
 

:DDDDDDDDDDD

Jan Liška27.7.2011
 

Já nevím, ale mně to přijde jako brutální mučení českého jazyka a i když obsah může být zajímavý, ty záměrné chyby mě odradily od čtení.
Jestli mohu autorce poradit, tak vtipné texty se dají psát i jinak. Nevím, jestli chcete někdy vydat knihu, ale tohle by vám pravdpodobně nikdo nikdy nevydal. Ale třeba se to někomu líbí, tohle je jen můj osobní názor.

růženka27.7.2011
 

fšak tu mám altera, ten píše normálně, Růženka je tu pro pobavení:D

Michal26.7.2011
 

Hurááááá!!!! :)

růženka26.7.2011
 

jeeeee, uš sou tu, mí skfělí díla, no konečně:D

Michal27.7.2011
 

no sou sqjelí, tose musý nechaŤ! Kašdopádňe Růšenko, musiš psát nofí díla, aby si toho tady někdo fčimnul taky! Jak njeco přydáš, tag se to wobjewí na hlavný stránse, pak uš Ťe tu Ňegdo najde, to se neboj!

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Pavlíková Růženka

O mně

Sem jen hloupá Růženka, píšu růženkofštinou a určitě mi za to bude moc lidi nadávat, já to ale vidržím.
A moc ráda radím, tak si tí mí radi přečtěte, uvidíte, že nebudete litovat.

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •