IKAR CZIKAR CZ

Růženčini radi k nezaplacení (Pavlíková Růženka)2.7.2011
 

4
 počet hodnocení: 10
přečtené 12544, Komentáře 17

 

Jak napsat dobrou povítku, abi se líbila a lidi neremcali

 

Vjetšina furt neví jak na to. Čtu totiž díla f soutěžním péru a nestačím se divit. Fšechno sem ale eště nepřečetla, možná tam nějaká ta perlička bude. Jak napsat povítku sem uš psala, ale vono to asi bilo moc vjedeckí, tak sem se rozhodla, že zas poradím.
Povítka, to je takoví krátkí literární útfar, kterí bi mjel bít zajímaví a dávat smisl. Tagže diš píšeme, nebudeme trápit čtenáře nesrozumitelníma metaforama jako f básničce. Naopak, děj musí bít logickí, sfižní, ftáhnout čtenáře dovnitř, nepustit a na závěr dát takovou pecku, že si řekne, no toto!!! Je to vůbec možní?
Jak na to, abi se nám to povedlo?
Vibereme si téma. To uš je jedno jakí. Ale pozor. Budu chtít třeba napsat, jak sem jela s hospodi na kole, spadla do potoka a rozbila si hubu.
Tak to okořením něčím zajímavím, proč jako k tomu došlo, i diš se nabízí logickí řešení, že sem bila namazaná jako prase. To ale nikoho přece nezajímá. I diš to budu viprávjet kamarádům, tak to nějak spestřím. A kdiš o tom budu chtít napsat, tak to musím pojat úplně jináč. Páč, jinak se čtenáři naserou, že zbitečně stráceli čas takovou volovinou a řeknou si f duchu, dobře ti tak, Růženo blbá. A ke fšemu mi to napíšou do komentáře, ať se du bodnout a dělám raději něco užitečního, neš píšu takoví nudní kravini.
Chce to koření. Nějakí vedlejší postavi, popis místa, gde k tragickí události došlo, prostě, budu se snažit, abi čtenář vnímal fšemi smisli.
NEBUDU SE BÁT FABULOVAT. To znamená, že si klidně přimislím spoustů vjeci, kterí se vůbec nestaly. Jakí to budou události záleží na tom, jestli chci mít povítku strašidelnou, tajemnou, dojemnou a podobně.
Druhák. Lidi k smrti rádi píšou f první osobje. Jenže, todlec zvládnou jen mistři, abi to bilo fakt zajímaví. O tom, jak blbje se manipuluje se zájmenem „jsem,“ asi nikomu ani vikládat nemusím.
Tak to skusím raději ve třetí osobě a vjeřte mi, že mi půjde líp i to vimíšlení, páč budu mít určití otstup. Nebudu psát o sobje a nebudu se snažit přet čtenáři hesknout, jak sem skfjelá a jedinečná. Vono se to človjeku furt nabízí, to, musím se zalíbit. (neplatí pro pana Šfejcárka)
Třeťák. Povítka není román. To znamená, že se odehrává f krátkím časovím úseku. Nemůžu v povítce popsat celí život nějakí osobi.
Čtfrťák. Budu se snažit používat spíš krátki vjeti. Ti děj urichlujou. Jen diš budu popisovat něco tak, abi čtenář viděl jaká to bila nuda a nekonečno, dám dlouhou rozvitou vjetu. Bude pak trpjet spolu se mnou a uvjeří mi.
Páťák. Dialogi. Čtenáří je milujou. Jenže povítka postavená na samích dialogách, gdiš čtenář f duchu nevidí místo činu a necítí atmošku je taki na prd. Mimo to, dobře si promislím, jak lidi vůbec mezi sebou mluví. To je strašně důležití. NEMILOSRDNĚ VIMAŽU KAŽDÍ DIALOG, I SLOVO, CO SKŘÍPE, páč s toho budu mít leda argentinskou telenovelu a čtenáři, místo abi bili dojatí, nebo plakali, se budou chechtat.
Šesťák. Vimislím si nějakou pořádnou pointu. Nejlepší je něco neočekavaního. Fšak to znáte, dočítáte a f duchu uš si říkáte, no jooo, uš vím jak to dopadne. A nejednou, ejhle! No totok?!
Tak to je nejlepší pointa. Samozdřejmje, že pokaždí tam nemusí bít to překfapení. Já ho třeba nepoužívám, páč mje v životě žádní nenapadne a pak, sem něžní lirik. Ofšem pointa, jakákolif chibhjet nesmí.
Nezaměňujte pointu s mravokárním ponaučením. Jednak budete za debila a f neposlední řadě, mislím, že je nemají rády ani učitelky ve škole, i diš vás chfálí.
Abisem to zhrnula. Povítka musí o něčem bít. Ale jen takoví povídání u kávički, jak sem mjela blbí porod, je k ničemu. Sama osobně todle nesnáším ani u tí kávički, abi sem bila upřímná.
Vůbec není na škodu, napsat si osnovu. Já osobně to nedělám, páč stejně nigdi nevím, o čem má povítka bude.  Vi, co to víte a nedaří se vám, biste to skusit mjeli.
Tím vůbec nechci říct, že jeden, nebo druhí spůsob je lepší. Každí to má jinak daní.
Každopádně dbejte, abiste čtenáře  nějak uvedli do děje, prskli tam nějakou zajímavost a ukončili to tak, že si čtenář buďto sedne na prdel, nebo koukne pot postel, nebo se posere smíchi, nebo orosí. U toho posledního de právje o to, abi se neorosil vaší hlouposti.
Úplně na závěr.
Nevjeřím, že tu uš fšechno bilo. Pokut příjdete s něčím úplně novím, nedávejte to na net, páč vás vikradou!!!
Ofšem i tak nezoufejte. Páč, nigdo nemá takoví pohlet na sfjet, jako vi. Ste originál, jako sněhová vločka. Taki je každá jiná. De o to, abi ste se ten sfůj, jedineční pohled, naučili dát najevo.
Tak piš péro a buť sám sebou!!! Jako vaše chápavá Růženka!

Kapitola 14-14 z 14
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Viktor12.11.2012
 

:-D Výborne.

Adhara27.4.2012
 

Tak tieto rady ma fakt pobavili. Za štýl Ti nenadávam, aj keď miestami sa mi to čítalo dosť ťažko a nezrozumiteľne (čomu zrejme pomohlo aj to, že čeština nie je môj rodný jazyk), inokedy mi tam však ten „ľavopis“ perfektne pasoval.
Postrehy sú výstižné a neraz tnú do živého. Vidno, že sa na literárnych serveroch pohybuješ dlho a nás začínajúcich autorov máš pekne prekuknutých. Zvlášť ma zaujali mladistvé spisovateľské celebrity. Tie ich témy sú trefa, akurát by som doplnila ešte jednu veľmi rozšírenú medzi mladými autorkami – dievčenský román. Hlavná hrdinka má 15-16-17 rokov (nehodiace sa škrtnite) a prííííííšerné mindráky z toho, že ešte nemá chalana. Ale našťastie hneď na druhej stránke sa jeden super-hyper-úžasný a očarujúci zjaví. Hrdinka je najprv neistá z toho, či ho môže zaujať, pretože je nesmelá-neobľúbená-škaredá (nehodiace sa škrtnite), ale nebojte sa, všetko dobre dopadne. Ale to je len taký môj nápad, nie návrh, tie radšej nedávam, aby na mňa (zase) niekto nevybehol, že zasahujem do autorových myšlienok. :-)
Takže späť k téme – chcem sa ešte vyjadriť k rade písať o tom, čo najčastejšie čítajú. Obávam sa, že presne to však mladí robia. A nielen oni, aj starší. Problém je ale v tom, ako píšeš ďalej, že mladí čítajú len tie upírske, vlkodlačie a iné príbehy na jedno kopyto. No bez ohľadu na ich sčítanosť, ešte nikdy som sa nestretla s nejakým doporučením, akým témam by sa mali mladiství venovať. Teda, nie že by som očakávala, že sa takým doporučením bude niekto riadiť. Len – s ohľadom na fakt, že zatiaľ každý mladistvý autor hodnotený profesionálom dostal svojim spôsobom po nose, nech písal čo chcel – veľmi, ale naozaj veľmi by ma zaujímalo, čo vlastne tí skúsení od tých mladých očakávajú. Alebo je všetko, čo vyprodukujú, zlé už len z princípu? Dobre, ja viem, že už zase žvaním od veci :-) a bolo by to skôr na samostatnú úvahu, no nedalo mi to.
A ešte k spolku spisovateliek – keď už na konci padla tá otázka. :-) Skvelý nápad. Som všetkými desiatimi za. A čo ten háček? Žiadny problém, ja totiž s výnimkou starej perzskej mačky doma žiadneho miláčika nemám. A podľa všetkého ani mať nebudem. Takže kľudne mi pošli aj nejakú miss a tie staré a škaredé šetri pre zadané.

Lýdia J.24.1.2012
 

Skvelé postrehy, napriek novokodifikovanej češtine.:) Asi si prejdem aj ostatné rúženkoviny. A kde nájdem jej alter?

Prajem pekný deň

Alina23.1.2012
 

Pravda pravdoucí, Růženko! A jak říkám, fajn návrat!;-)

pavlíková růženka23.1.2012
 

hihi, díki, má milá Alino:DDD

Jitka17.9.2011
 

Ahoj Růženko, dovču už mám sice za sebou...ale zas nějaká bude...tak si pak vzpomenu...na Radi..:)))Jóó, piš dál!Čte se to fajnově...:)))Měj se!

Pavlíková Růženka19.10.2011
 

ahoj, paní Jitko. Tak sem se rozhodla, že přispjeju i sfími slavními rotbori, abi se lidi taki něco naučili:D

Jitka1.9.2011
 

Rady nelit.,jak na nevjerníka...fajn odreagování po perným dnu...fakt jsem se bavila...:)))

Jitka26.8.2011
 

:))))Dostala jsem se k Tvým radám čirou náhodou... Nejdřív jsem musela docela zaostřit, abych si zvykla na ten \"nepravopis\"...a bavila jsem se od začátku do konce...škoda, že jsem tyto rady neměla k dispozici, když jsem na jaře začala na tento server vkládat...Byly by to rady k nezaplacení...:)))

Určitě si zas něco přečtu!

růženka26.8.2011
 

jeee, paní Jitko, tak to sem celá natěšená:DDD
Fšak můj alter vás taki rát čte a za chfíli vám nějakou kritiku napíše:D
tomu vikání se nedifte, mám to tak zařízení. Růženka viká, ostatní Růžence tikají.

Jitka26.8.2011
 

Bingo!!!Dík za nápovědu...už jsem si aspoň dala dohromady jedna a jedna....:))
Někdy mám s počty problémy...:)))

růženka26.8.2011
 

:DDDDDDDDDDD

Jan Liška27.7.2011
 

Já nevím, ale mně to přijde jako brutální mučení českého jazyka a i když obsah může být zajímavý, ty záměrné chyby mě odradily od čtení.
Jestli mohu autorce poradit, tak vtipné texty se dají psát i jinak. Nevím, jestli chcete někdy vydat knihu, ale tohle by vám pravdpodobně nikdo nikdy nevydal. Ale třeba se to někomu líbí, tohle je jen můj osobní názor.

růženka27.7.2011
 

fšak tu mám altera, ten píše normálně, Růženka je tu pro pobavení:D

Michal26.7.2011
 

Hurááááá!!!! :)

růženka26.7.2011
 

jeeeee, uš sou tu, mí skfělí díla, no konečně:D

Michal27.7.2011
 

no sou sqjelí, tose musý nechaŤ! Kašdopádňe Růšenko, musiš psát nofí díla, aby si toho tady někdo fčimnul taky! Jak njeco přydáš, tag se to wobjewí na hlavný stránse, pak uš Ťe tu Ňegdo najde, to se neboj!

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Pavlíková Růženka

O mně

Sem jen hloupá Růženka, píšu růženkofštinou a určitě mi za to bude moc lidi nadávat, já to ale vidržím.
A moc ráda radím, tak si tí mí radi přečtěte, uvidíte, že nebudete litovat.

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •