IKAR CZIKAR CZ

Bílá negativa (Pavla Knotková)21.11.2015
 

0
 počet hodnocení: 0
přečtené 14127, Komentáře 0

 

Kapitola4

Chtěla jsem se k Miriasovi dostat blíže, jenže byl bůh. A k bohům se smí přibližovat jen vyvolení. My ostatní je jen smíme pozorovat z dálky. A přesto i těch pár pohledů stačilo na to, aby mě zaujal více, než kterýkoli muž ve městě.

Vyvolení, byli ti, co se směli od bohů učit. Abyste byli vybráni mezi vyvolené, museli jste projít mnohými zkouškami. Ze sta vybraných se stal jen jeden vyvolený. Ale i tak to mělo jeden háček. Jen muž se směl učit od boha, a jen žena od bohyně. Já se nanejvýš stanu učenkyní jeho sestry, nádherné Lesliany. To mi bude muset stačit. Jsou přece sourozenci, určitě se setkávají, a já doufám, že často a se svým doprovodem.

I přihlašování na zkoušky, však mělo svá pravidla. Bylo zahájeno a ukončeno duhou na obloze, duhou nad chrámem Nejvyšších. Jen v tomto mezičase, jste směli vhodit do misky na vrcholu chrámu Počátku lístek se svým jménem. A hodit lístek do misky jste museli nanejvýš do dvaceti čtyř vteřin, co se na obloze objevil blesk. Pokud byste ho hodili později, nebo ne za bouřky s blesky, tak by vás zastihl boží hněv.

„Můžu si přisednout?“, narušil mi tok myšlenek nějaký kluk. Tenhle dotaz vážně nikdy nepochopím, nikoho tu nemám a nemám zaplaceno soukromé kupéčko, a když ne on tak si sem lápne někdo jiný, takže proč bych mu měla odpírat místo?

„Jasně,“ přikývnu a nemůžu se dočkat, až budu zas bušit do klávesnice.

Pocítit boží hněv, znamenalo přijít o všecko. Počínaje dobytkem, majetkem, konče rodinou, přáteli a vůbec vyhoštění z města nadobro, s malou nadějí na přežití. Ale nevím, jestli se život, ve kterém přijdete o vše, na čem vám záleží, dá stále ještě nazývat životem.

Zatraceně, ten kluk na mě zírá! Nejsem žádná Selena Goméz, takže vážně nechápu, co se mu na mě tak líbí. Sám vypadá jak pianista. Aspoň pianista, tak jak jsem si ho vždy představovala. Byl hubený a měřil bez mála dva metry, a samozřejmě měl dlouhé štíhlé prsty a úzké zápěstí (které mívají spíš holky). Vlasy měl krapet delší, jak to nosívají romantičtí básníci, černé rozpustilé vlny se mu kroutily kolem obličeje, obličeje lehce opáleného s drobnými dolíčky, útlou bradou, a úzkým, ostře řezaným nosem a očima tmavě modré barvy připomínající hřejivý letní večer.

Uznávám, je hezký.

Ach jo, proč jen patřím k té sortě holek, na které kluci jen hledí a nic neřeknou. Dneska se asi očekává, že spíš holka začíná navazovat kontakt. Ale já jsem odjakživa výjimka. Místo hromady kámošů, jsem měla mámu, místo sledování sitkomů čtu, když je mi smutno, nepřejídám se čokoládou, ale poslouchám muziku a píšu. Psaní to je můj recept na všechno. Vždycky když se vypíšu, tak se mi tolik uleví. Já prostě neumím, někomu říct o všech svých problémech. Ted si mě asi představujete, jako hodně odtažitou holku, nudnou intošku, mimoňku, nerdku. Ale zklamu vás, jsem mnohem složitější.

Znáte pohádku o ošklivém káčátku? Já si ji prožila. Jen mi v té pohádce chybí, že tam nikde není napsané, že ta krásná labuť, ve kterou se proměnilo káčátko, nikdy nezapomněla na to, že kdysi byla ošklivé káčátko a jak se k ní tehdy ostatní chovali.

A jaká jsem byla vždycky? Usměvavá, mám báječný smysl pro humor, a v pamatování si různých hlášek a citátů, co kdo řekl, jsem jednička. A moc ráda lidi rozesmávám. Když nad tím tak přemýšlím, rozesmávání lidí je asi můj jediný talent. (Ale klaun bych být nemohla, jak jsem říkala, mám fobii z vystupování na veřejnosti.)

Jenže já za každý svůj úsměv zaplatila slzou. Ačkoli se to některým lidem nezdá, jsem citlivá duše. Asi se jim to nepozdává, protože nemám tendenci nahlas všechno zveličovat, já tak pěkně zalézt do postýlky a udělat v ní menší kaluž slz.  No a co je nejdivnější, ačkoli já se moc neumím lidem svěřovat, tak oni se svěřují mě a čekají ode mě radu. Asi mě považují za moudrého krále Šalamouna, což mě vážně rozesměje.

„To je z Malého prince, že?,“ zeptal se mě na můj náramek s lištičkou a růží.

Mlčky jsem přikývla.

„Ochočit znamená vytvořit pouta,“ tvářil se jako by snad zrovna tento citát nebyl nejznámější.

„Ano, ale já mám nejradši: Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.“

Kluk nevěděl co dál říct a tak jsem zaklapla notebook a nechala se ukolébat jedoucím vlakem.

Probudila jsem se, když vlak vjížděl do nějakého velkého města. To asi bude Bratislava. Budete se smát, ale já v Bratislavě nikdy nebyla, spoléhám se na internet a GPS v mobilu, přinejhorším se zeptám, nechala jsem si dost velkou časovou rezervu. Což mi připomíná, kolik je vlastně hodin?

V tašce jsem vyhrabala mobil a ukazoval: 12:30! Do háje, v jednu mám být na přijímačkách!

Bez rozmýšlení jsem vystartovala z kupé, kde ten vlak nabral takové zpoždění!

Byla jsem úplně první, kdo vystoupil z vlaku. Pak jsem běžela dlouhým podchodem co nejrychleji ven z nádraží. Až venku jsem si uvědomila, že nápisy všude okolo nejsou slovenské, a že řeč jakou ti lidé mluví, je mi naprosto neznámá. Pár metrů ode mě stál novinový stánek, popošla jsem k směrem k němu, a kromě novin a časopisů jsem si všimla pohlednic, pohlednice s názvy Budapest, Hungaria. Do prdele, já jsem v Madarsku! Tak to ty přijímačky nestihnu určitě. Bože, jak jsem mohla tak zaspat. A co vůbec budu teď dělat!

V prvé řadě si musím koupit jízdenku domů. Když jsem procházela vchodovými dveřmi, uvědomila jsem si, že jsem ve vlaku nechala svůj noťas. Ne! Já v něm měla uloženy všechny svoje příběhy. Spíš bych oželela svou tašku s penězi a doklady, než své příběhy. Byly za nimi hodiny práce. Ale ne to nebyla práce, to bylo potěšení, moje radost. A teď to zůstane nedokončené!

 

 

Kapitola 4-4 z 31
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec
Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •