IKAR CZIKAR CZ

Spisovatel potřebuje zápisník Celkový počet komentářů: 12
 

 

Seriál pro zájemce o tvůrčí psaní píše Vojtěch Žák, který sám sebe nazývá profesionálním tvůrcem příběhů. Vystudoval žurnalistiku a masovou komunikaci na Masarykově univerzitě v Brně. Napsal tři romány a spoustu povídek. Mimo jiné působí jako žurnalista a také copywriter.

 

 

DÍL 7.: Spisovatel potřebuje zápisník.

 

Spisovatelův deník je záchranný kruh geniálních myšlenek, které by se jinak utopily v zapomnění. Já na ty své nedám dopustit. Do některých jsem napsal celé kapitoly.
 

A už jsem mnohokrát udělal tu chybu, že jsem si něco okamžitě nezapsal – např. celý námět povídky – a druhý den si ho už nepamatoval.
 

Určitě znáte ten pocit, kdy máte víc nápadů než času na jejich zpracování. Jsem podstatou archivář a tak jsem se naučil všechny nápady na povídky zapisovat do počítače a rovnou námět i rozepisovat. Nesnáším to. Když přijde nápad, jasně mi září v hlavě, čemu plýtvat časem na jeho zbytečný popis? A když se k němu o půl roku později dostanu, jsem vždycky rád, že jsem to udělal. A čím více detailů jsem při zápisu zmínil, tím lépe.
 

I k tomu může sloužit váš spisovatelský deníček. Slovenský autor Juraj Červenák si do toho svého rozepisuje osnovy příběhů, ale i celé dialogy.
 

Stephen King jednou po ruce neměl papír a tak si nápad napsal na papírový ubrousek. Tak se zrodila Misery.
 

Spisovatelský deník je studnice střípků, které se mohou poskládat do velkého nádherného obrazce, anebo taky nemusí. Byla by chyba s ní nepracovat. Třeba si můžete vyzkoušet techniku, kterou mi poradil spisovatel a hudebník Josef Prokeš:

„Vždycky, když si zapíšu nějaký nápad, tak ho vytrhnu ze sešitu a hodím do krabice. Pokud se při psaní zaseknu, sáhnu do krabice a vytáhnu z něj nápad. Jestli mě nenakopne, sáhnu si pro jiný…“

 

Ve zkratce:

Osobní deník je hlasovou schránkou našich osobních múz. Pořiďte si ho. Vážně.

 

Poznámka od Markéty Dočekalové:

Zápisník či osobní deník je oficiálně v teorii tvůrčího psaní nazýván "autorským deníkem" a jak ho psát, se běžně na všech literárních akademiích a univerzitách v zámoří přednáší. Není to bráno jako něco samozřejmého, ale jako důležitá pomůcka pro každého autora. Kdybyste se chtěli dozvědět více informací o tom, jak správně psát a vést autorský deník, aby měl pro vás co možná největší užitek, velice detailní informace najdete v mé učebnici Tvůrčí psaní pro každého, 2. díl. Na knižním trhu je sice učenice téměř rozebraná, ale v knihovnách si ji můžete půjčit většinou bez problémů.

 

 

Máte nějaké další nápady na vhodné využití spisovatelského deníku? Podělte se o ně!

 

Foto: Žaneta Fleknová a databanka Pixabay.com (CC0 Public Domain)

 Komentáře

Adhara12.7.2016
 

OK, pokiaľ je autorský denník braný v takomto širokom zmysle, nielen ako nápadníček, tak s tým mám rozsiahle skúsenosti. Popri písaní románu si vždy vediem v počítači aj druhý súbor, ktorý slúži... na všetko. Sú v ňom fakty k téme, ktoré nemám poznačené inde a ktoré by som inak bola zabudla, sú tam poznámky ku korektúram, napr. na ktorej kapitole som skončila, čo treba urobiť, čo overiť, čo zjednotiť (v dlhých románoch autor ľahko stráca konzistenciu) a podobne, sú tam návrhy anotácie pre román. A v neposlednom rade sú tam celé state vymazaného textu pre prípad, že by som ho niekedy chcela vrátiť späť. Síce som to ešte nikdy neurobila, ale predsa sa mi ľahšie škrtá s vedomím, že tie škrty nie sú definitívne, že ich mám odzálohované. :-)

Potom si vediem ďalší súbor nazývaný „Obkec“, v ktorom sa snažím chápať a rozvíjať vlastný svet svojej knihy. Píšem si tam charakteristiky postáv, históriu tvorby knihy, zaujímavosti z daného sveta. Veľa textu z „Obkecu“ skončí na mojej stránke adhara.sk, kde majú vlastné podstránky moje štyri najväčšie románové univerzá.

Ivana Píšová - Dvořáková11.7.2016
 

Já bych bez zápisníku také nemohla být. Mám ho uložený v šuplíku nočního stolku. Jelikož nové nápady, myšlenky hrdiny, ale převážně dialogy se mi zdají v noci. A pokud si to nezapíšu, druhý den už nevím o čem si postavy povídaly.

Adhara8.7.2016
 

Žiaľ, opäť musím nesúhlasiť. Napísala som minimálne sedem kníh (bez započítania zbierky poviedok a jednej novely) práve vďaka tomu, že som si žiadny autorský zápisník neviedla. Problémy s pamäťou nemám, dôležité nápady bez problémov držím v hlave roky. Razím teóriu, že ak autor nápad rýchlo zabudne, dobre tak, pretože je to znak, že ten nápad geniálny vôbec nebol.

Markéta Dočekalová10.7.2016
 

Milá Adharo, nedělejte unáhlené závěry. Je vidět, že vůbec netušíte, co vlastně takový autorský deník obsahuje. Nápad je totiž až to poslední, čeho se týká. Ne každý píše ze svého života a pro mnoho kvalitních románů je třeba udělat rozsáhlý výzkum v mnoha oblastech. Autor si těžko může výsledky takového výzkumu pamatovat. Tyto věci je třeba si někam zapsat. Autorský deník má několik důležitých částí a pro autory, kteří nepíší jen o tom, co se jim přihodilo, má velmi důležitou funkci. Ovšem nápadem jako takovým se zabývá poměrně minimálně... Například: Je třeba zjistit, jak probíhá léčba určitého specifického druhu leukemie. Autor navštíví odborníka přímo v nemocnici a začne zjišťovat řadu důležitých informací. Ty je třeba někam zapsat - k tomu slouží autorský deník. A ještě k mnoha dalším věcem.

Adhara10.7.2016
 

Aha, tak rešerše k románu si zapisujem aj ja. Z článku mi však vyplynulo, že autorský denník je niečo úplne iného. Tento článok totiž spomína výlučne nápady, žiadne zaznamenávanie faktov.

dva mraky8.7.2016
 

Tak to jsi menšinový typ. Anebo svou paměť přeceňuješ, kdo ví...
Většina lidí není tak dobře disponovaná, aby si udržela různé poryvy inspirace v hlavě. Zvláště rozevlátější typy dostávají nápady naprosto kdykoli(a stejně snadno se jim zase vykouří) a pro ně je pak taková externí paměť cennou pomůckou.

Adhara8.7.2016
 

Aj ja dostávam nápady úplne kdekoľvek. Keďže sa však aj tak skoro nikdy nesústredím na nudnú realitu, zapamätám si ich. :-)

dva mraky8.7.2016
 

Někdo má prostě zatracenou kliku :-) Važ si toho.

Lenka D.8.7.2016
 

Já nemám ani tak "deník", jako nápadníček, kam píšu nové nápady, hlášky, ale i poznámky k rozepsaným příběhům, co mě napadnou někde za pochodu. Stačí mi věta nebo dvě, abych si vzpomněla na to, co jsem stihla zapomenout:-) Horší je, když přijde nápad a po ruce není žádný papír (ani ubrousek, toaleťák, cokoli!) Jednou jsem takhle dokázala sehnat pouze propisku. Jako papír jsem použila celé předloktí, a pak si musela půl dne dávat pozor, abych to nesmazala!

Markéta Dočekalová10.7.2016
 

Lenko, když se tohle stane, bývá naprosto ideální použít mobil. Netuším, jaký typ telefonu máte, ale dnes už většina telefonů má diktafon a důležitou poznámku si stačí namluvit, nebo mají i různé aplikace typu "poznámky", takže si to může člověk i zapsat. Takže mně na cestách a při pohybu během dne zdařile slouží mobil...

Dostálová Lenka10.7.2016
 

Bohužel, ani mobil nebyl zrovna po ruce. :-)

Tomáš8.7.2016
 

Tak tohle můžu podepsat. Co jsem si nezapsal, to je nenávratně pryč :)

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: