IKAR CZIKAR CZ

Spisovatel musí být trpělivý. Celkový počet komentářů: 10
 

 

 

Je tu zcela nový seriál pro všechny zájemce o tvůrčí psaní! Píše ho pro vás Vojtěch Žák, který sám sebe nazývá profesionálním tvůrcem příběhů. Vystudoval žurnalistiku a masovou komunikaci na Masarykově univerzitě v Brně. Napsal tři romány a spoustu povídek. Mimo jiné působí jako žurnalista a také copywriter.

 

DÍL 4.: Spisovatel musí být trpělivý.

 

Tvorba knihy je běh na dlouhou trať. Delší než byste čekali. Není to marathón, ale čtyřiadvacetihodinový běh s cílem dostat se co nejdál. Ti, kdo neuběhnou alespoň 100 km, budou navždy zapomenuti.

 

Psali a psali a psali

Spousta lidí není ani schopna dostat své myšlenky na papír. Přitom dokončení první verze příběhu, je mnohokrát to nejsnazší.

Susanna Clarková psala knihu Jonathan Strange a pan Norrell deset let. Bulgakow dával dohromady svůj masterpiece, Mistra a Markétku, 12 let. Kerouack sice napsal knihu Na cestě za 14 dní na roli toaletního papíru, ale potom ji 7 let přepisoval a upravoval. Ani nemá cenu zmiňovat, jak dlouho trvá G. R. R. Martinovi dopsat další díl jeho Písně ledu a ohně (nejenom autor, i čtenář musí být trpělivý).

Já sám jsem psal svůj první román čtyři roky a asi dva roky strávil jeho editacemi, než mi došlo, jak špatné je to dílo a celé se ho rozhodl zahodit. Tehdy jsem ještě nebyl vypsaný (viz Spisovatel musí psát).

Psaním to ale teprve začíná.

 

Prosili a prosili a prosili

Když přeskočíme celé schéma posílání textu betačtenářům, nekonečné hodiny opětovného pročítání, opravování a přepisování, dostáváme se k fázi, která donutí k pláči i toho nejotrlejšího spisovatele: publikování.

J. K. Rowlingová poslala v roce 1995 Harryho Pottera do 12 nakladatelství. Všechny ji odmítly. Spása přišla až o rok později. Goldingův Pán much byl odmítnut dvacetkrát, Herbertova Duna třiadvacetkrát, Carrie od Stephnena Kinga třicetkrát, Jih proti Severu osmatřicetkrát a Gertrude Stein musela čekat na publikování svých básní 22 let!

Marcel Proust si publikování Hledání ztraceného času raději sám zaplatil – strategie, k níž dneska přistupuje celá řada autorů.

 

Neztrácejte naději

Že vaši knihu odmítnou v nakladatelství, ještě neznamená, že je špatná. Pokud skutečně věříte tomu, co děláte, neztrácejte naději. Jednou to může vyjít. Nemalujte si ale růžové zámky. Psaní jsou galeje.

 

Ve zkratce

Vypomůžu si slovy Ondřeje Jireše a řeknu: „Aby se z vás vůbec mohl stát spisovatel, musíte splňovat tři kritéria: chtít (lépe toužit) psát, obrnit se trpělivostí a pro své poslání ledacos obětovat.“

Když nebudete chtít psát, nebude vás to bavit. Když nebudete trpěliví a neobětujete se, nikdy dílo nedokončíte.

 

Jak dlouho už pracujete na svém díle? Napište nám do komentářů své zkušenosti!

 

NĚKOLIK POZNÁMEK OD MARKÉTY DOČEKALOVÉ:

 

Ne, pokud pravidelně píšete, nejspíš jste v tomto textu nic nového nenašli - možná až na pár zajímavých informací o tom, jak dlouho trvalo, než některá věhlasná literární díla našla svého nakladatele. Přesto má tento článek smysl. Proč?
 

 • Protože dnes a denně vidím, že ani stokrát opakovat autorům některé pravdy, nestačí.
 • Protože se stále setkávám s autory, kteří si myslí, že napsat román nebo novelu je "brnkačka".
 • Obecně platí, že nejvíce je těch autorů, kteří říkají "píšu knihu", "píšu román" apod. Nikdy od nich ale nikdo nic dokončeného neviděl. To je realita.
 • Protože je velmi mnoho těch, kteří píší svou knihu tři měsíce a už toho mají "plné kecky" a myslí si, jak "strašně dlouho už na knize pracují".
 • Protože na "první dobrou" nepíše nikdo a přesto neustále potkávám autory, kteří nechtějí své texty přepisovat, upravovat, zdokonalovat.
 • Protože pokud někdo tvrdí, že je mu dvacet let a má v šuplíku 30 dopsaných románů, není to nejspíš génius, ale s velkou pravděpodobností grafoman. Kvalita těchto textů bývá zoufalá. Takových "exotů" se mezi autory pohybuje stále překvapivě mnoho.
 • Protože když už se konečně najde poctivý autor, který na sobě i svém textu maká, často to vzdá po několika prvních odmítnutích ze strany nakladatelství. (Paradoxně grafomani mívají mnohem větší výdrž.)
 • Protože pokud někdo chodí do zaměstnání a k tomu po večerech píše, často si myslí, kdo ví jak velkou oběť nepřináší na oltář literatury. Nepřináší nic, takové chování je normální a vzniká takto 90% všech knih. Skutečná oběť vypadá úplně jinak.

 

Takže i pokud zrovna pro vás v textu  nic nového nebylo, dejte si alespoň ruku na srdce a zamyslete se nad stokrát opakovanými pravdami: 

 

 • Skutečně jste dost disciplinovaní a usilovně každý den (nejspíš po večerech) již několik let makáte na své knize?
 • Opravdu vás neodradilo prvních deset odmítnutí z nakladatelství a neleží teď váš rukopis zapomenut na dně šuplíku?
 • A pokud jste snad pochopili, že odmítnutí byla oprávněná a vaše dílo skutečně za moc nestojí, jak jste se k tomu dokázali postavit? Píšete dál? Pracujete na sobě? Znáte literární řemeslo? Zdokonalujte svou stylistiku a celý autorský styl? Rozšiřujete si slovní zásobu? Děláte vůbec něco? Nebo jste hodili flintu do žita a šli raději sportovat?

 

Foto: archiv autora, foto-databanka

 

"Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích" je čtvrtou učebnicí tvůrčího psaní Markéty Dočekalové. Najdete v ní odpovědi na 300 otázek, které začínající autoři nejčastěji pokládají.

 Komentáře

Margaretta21.7.2016
 

Po přečtení mi hlavou vrtá jedna otázka... jak tedy poznat, že je dílo skutečně nekvalitní a nemá smysl dál vynakládat energii pro jeho vydání? Kdy nastává ten okamžik, v němž bych měla přestat tvrdošíjně trvat na tom, že je mé dílo dostatečně dobré...?
Já se nechci vzdát za žádnou cenu a zatím jsem stále přesvědčena o tom, že mé (třebas i budoucí) výtvory rozhodně stojí za vydání, ale teď nějak nevím jak poznat, že by bylo lepší zkusit to u vydavatelství s jiným dílem? Jak může sám autor poznat, že jeho dílo není dobré, pokud odmítání vydavatelství toho není známkou? (Tím nechci tvrdit, že je.)

dva mraky7.5.2016
 

V důsledku je kniha řemeslný výrobek. Takže k její přípravě bude vždycky patřit spousta nudného obrábění.
S poznámkami Markéty Dočekalové je to lepší :-). Ano seriál má jistě smysl a opakování funkčních principů je potřeba, ale pořád bude platit, že něco nad běžný rámec by pomohlo.

Margaretta21.7.2016
 

Něco nad běžný rámec je určitě fajn, ale popravdě... například mě, kterážto nikdy dříve žádné rady pro spisovatele nečetla, jsou v každém zdejším článku informace velmi cenné a užitečné. Protože jsem ještě mladé pískle, to co někdo považuje za běžný rámec je prozatím nad mými schopnostmi a znalostmi. Protože já zatím ani ten běžný rámec neznám, jsem vážně vděčná, že existuje něco takového.

Alena Adamcová5.5.2016
 

Tak mě text naopak znovu uklidnil a potvrdil mi, že ještě není tak špatně... Přes svůj střední věk jsem stále teprve začínající autor. První knížku jsem rozepsala a odložila na několik měsíců, před nedávnem jsem se k ní opět vrátila se zcela jasnou představou a už to vidím docela nadějně... Mezitím jsem napsala pár povídek a kapku žurnalistických útvarů, věnovala se studiu ohledně psaní samotného i konkrétních materiálů pro knihu. Nyní už moc dobře vím, že mám výdrž ohledně tématu a potřebovala bych více té disciplíny! ;-)

Marek Mikula5.5.2016
 

Škoda len, že na úkor skúšania autorovej trpezlivosti pri očakávaní vyjadrenia z vydavateľstiev, klesá aj jeho dôvera v samotný román. Najhoršie je, ak nie je nikto, kto by si rukopis prečítal a upovedomil autora o jeho nedostatkoch, aby ho mohol prebrúsiť, preškrtať a prepísať. Ale trpezlivosť je vskutku prepotrebná, nepoznám nikoho, komu by vyšiel román v hneď prvom oslovenom vydavateľstve. Na svojom prvom románe som pracoval roky, aj keď nie sústavne, no od jeho počiatočných riadkov až po koniec, uplynula poriadne dlhá doba. Druhý som škrtal trochu, tretí takmer vôbec, ale je tu jeden, ktorý takisto prešiel kompletnou rekonštrukciou a stále je čo zlepšovať. Hodlám však vytrvať :)

Alena Adamcová5.5.2016
 

Zlatá slova, zpětná reakce, nejvíce ta kritická nad zlato! Já jsem se za dva roky konečně rozkoukala, objevila stejně zaměřené přátele a skupiny a díky bohu za ně...

Adhara5.5.2016
 

Áno, súhlasím. Chýbajúci testovací čitatelia vhodného zamerania boli aj mojím problémom. Napokon sa ukázala ako schodná cesta obrátiť sa nie na rodinu a známych, ale na internet, na špecializované fóra, kde sa po určitú dobu trvajúcom hľadaní niekto vhodný nájde.

Adhara5.5.2016
 

Prvý diel tohto seriálu, ku ktorému nemám námietky. Som rada, že sa otvorene hovorí o tom, ako dlho to môže trvať. Nielen laici si myslia, že vytvoriť hotový román je záležitosť nanajvýš pár mesiacov. Dokonca aj medzi mnohými začínajúcimi či pokročilejšími autormi panujú názory typu, že venovať sa jednému rukopisu dlhšie než rok je akosi „neslušné“ a hovoriť o tom dvojnásobne. Že niekoľkoročná práca na diele nie je známkou autorovej trpezlivosti a vytrvalosti, ale jeho nezrelosti. Že začínajúci autori musia oplývať kvantitou (čím sa však myslí počet, nie dĺžka diel) a nie kvalitou. Kecy!

A aby som odpovedala na záverečnú otázku, moje najstaršie stále aktívne dielo je tu na portáli publikovaná Druhá planéta. Prvý nápad na ňu som dostala pred asi 15 rokmi, spisovať som ju začala pred vyše 10 rokmi. Prvú verziu som dokončila pred vyše 9 rokmi, odvtedy prešla bezpočtom úprav a beta-readingov. A vydavateľa si stále ešte len hľadá.

Koho zaujíma, ako dlho – a celkove ako – pracujem na románoch ja, odporúčam adhara.sk/?page_id=397

Adhara5.5.2016
 

A ešte, neviem ako som mohla zabudnúť – čo sa týka dĺžky procesu písania samotného, tak jednoznačne vedie Súhvezdia od Andromédy po Žirafu, moja jediná plánovaná náučná publikácia, ktorú píšem bez preháňania už dvanásty rok. Jedná sa však o nesmierne rozsiahle dielo a jeho písanie je, dúfam, už pri konci.

Dostálová Lenka5.5.2016
 

Sice jsem svoji prvotinu psala jen půl roku, ale od její poslední tečky po vydání jsem ji po sobě nejméně sedmkrát četla a upravovala. I když šlo spíše jen o slovíčkaření, děj zůstával neměnný. Hádám, že mi brzy prozradí sami čtenáři, zda jsem byla dostatečně pilná, nebo bych měla ještě přitlačit.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: