IKAR CZIKAR CZ

KONEC VESMÍRNÉHO ČASU (Josef Čáp)14.9.2011
 

0
 počet hodnocení: 0
přečtené 23281, Komentáře 3

 

Kapitol 3.

Život v emigraci!

 

Přestože to nebylo vůbec snadné, tak se oběma rodičům podařilo, hned krátce po vyřízení všech náležitých povolení k legalizaci našeho pobytu zde v Rakousku, tady najít dobře placenou práci, což bylo pro všechny emigranty absolutně to nejdůležitější.

 

V krásné alpské zemi se nám dařilo docela dobře, místní kultura nám tady nebyla v žádném případě cizí. Dokonce jsme někdy měli i pocit, že nežijeme v emigraci, nýbrž doma! Ano, ta Rakouská kultura, ale i různé tradice včetně tradičních vánoc, jsou těm českým dosti podobné. I určité pokrmy se tady nazývaly úplně stejně jako u nás v Čechách, Štrůdlu se zde říkávalo taky Schtrudel, Šterc ten jsme znali od babičky, a řízky byly v chuti bez rozdílu, o pivě nemluvě. Bylo zjevné, že naše společná Česko-Rakouská historie, ať v dobrém tak i ve zlém, zanechala nějaké ty společné kořeny, které byly pro nás v této situaci kladně vnímané. Člověk by si tedy určitě řekl, a tak tam žijí spokojeně až dodnes, ale bohužel, tak tomu v našem případě nebylo!

 

Po pěti letech ztrávených v emigraci, pocítíte náhle větší stesk po domově, než-li kdykoliv předtím. To, že žijete v zemi kde je všechno kulturně podobné vaší staré vlasti, může do jisté míry u někoho vyvolat i negativní emoce, jako u mé matky, která měla velkou touhu vrátit se zpět do staré domoviny, jenom kvůli tomu, že jí to tady vše připomínalo ztracený domov, který byl navíc vzdálen pouhých čtyřicet kilometrů od tohoto nového a dočasného útočiště. Z tohoto důvodu nám bylo i zdejšími psychology doporučeno, opustit tuhle zemi, a najít si tak úplně jiný, kulturně odlišný svět - čili odlišný stát, což nebylo nikterak snadné. Nakonec po dlouhých úvahách otec přišel s tím že, >>odletíme do Ameriky, tedy do Spojených států amerických!<< A jak řekl, tak se taky stalo! Po pěti nelehkých letech ve vyhnanství,  naše nejistá cesta opět pokračovala někam do neznáma, tentokrát z Evropy rovnou  za velkou louži do Ameriky.

 

Největší demokracie světa byla pro nás jako stvořená, nic nám tady nemělo připomínat ten starý domov, byli jsme daleko předaleko od mateřského kontinentu, který byl po celá staletí zmítán a postižen všemi možnými krvavými revolucemi, včetně těch dvou strašných světových válek, co se odehrály ve dvacátém století. Jenom Amerika nám mohla poskytnout novou existenci ale i nový bezpečný domov, taky pro nás velmi důležitý klid, a tohle vše v Evropě nebylo prostě možné! Ano, právě tady v Americe začal můj životní příběh, který se tak narychlo a dobrodružně odehrál.

 

Kapitola 3-3 z 24
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Šárka24.6.2015
 

Nechci se Vás nijak dotknout, ale to se takřka nedá číst. Na Vaši češtinu bych potřebovala tlumočníka. Doporučuji zapracovat na slovních spojeních.

Lenka Dostálová22.6.2015
 

Dobrý den, Josefe,

tento komentář píšu poněkud zpětně, protože jsem doufala, že se k Vašemu příspěvku ještě dostanu, ale bohužel už jsem nenašla potřebné odhodlání. Důvod je jednoduchý. I když má Váš příběh zajímavý nápad, nudil mne. Což samozřejmě neznamená, že musí nutně nudit všechny čtenáře!

Když opominu některé pravopisné chyby, kostrbaté věty či podivná slovní spojení jako „rázem na ráz“ nebo „lezlo hlavou“ místo vrtalo hlavou, tak mi asi nejvíce ze všeho vadilo, že celý příběh byl jen jakýsi popis událostí, které kolikrát ani hlavní hrdinové nezažili, ale pouze o něm slyšeli. Ději chybí jakýkoliv spád, napětí. I samotná předzvěst konce světa tak vypadá jako kdyby zrovna někdo oznámil, že venku prší. Naprosté minimum přímé řeči tomu také příliš neprospívá (a to ani nemluvím o tom, že je přímá řeč ve špičatých závorkách uprostřed sáhodlouhých odstavců!).

Přečetla jsem pouze třetinu textu, a tak nebudu komentovat příběh jako takový, třeba by mě i překvapil, ale tento styl vyprávění mě zkrátka nezaujal.

Lenka D.

Jana15.9.2014
 

Dobrý den, máte-li zájem o vydání jako e-kniha, zašlete svoji práci na nakladatelstvisantini@seznam.cz

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Josef Čáp

O mně

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •