IKAR CZIKAR CZ

KONEC VESMÍRNÉHO ČASU (Josef Čáp)14.9.2011
 

0
 počet hodnocení: 0
přečtené 25276, Komentáře 3

 

                                     

 

KONEC VESMÍRNÉHO ČASU

                                                              

SCI-FI

PŘÍBĚH

 

                                           

Kapitola 1. 

 

NarozeninyKonec vesmírného času

 

>>Vstávej,,, vstávej,, už je čas,<< budí mě má matka, že prý slunce už je taky dávno vzhůru, proto září tak nádherně na obloze. Můj den tedy začal krásným slunečným dnem, takových co není nikdy mnoho. Přesto tohle ráno nebylo úplně obyčejné jako vždy! Píše se rok 1968 a já  dnes 20.srpna oslavím své dvanácté narozeniny, na které jsem se tak moc těšil, jenže tento den se kromě mých narozenin, událo ještě něco mimořádného,na co budu vzpomínat po celý svůj život,tak jako ostatně všichni Češi!

 

Po snídani rychle pospíchám do školy, když po cestě na mne někdo zvolá,  >>nezapomeň zajít za mnou až půjdeš zase domů!<< Ohlédl jsem se a vidím svého dědu, který tady v Praze vedl nádherné hodinářství. Vždycky při svém volnu jsem chodívával totiž k dědovi do jeho úžasného obchůdku, kde jsem obdivoval všechny ty nádherné hodiny, hodinky, a různé hrací strojky. Nejvíce jsem na dědovi obdivoval totiž jeho zručnost a šikovnost, když opravoval nějaký ten rozbitý časový mechanismus, všechny ty různá ozubená kolečka rozebrat a zase precizně složit tak, aby se ozval ten každému známí typický zvuk hodin„ tik, tak, tik, tak“. Dobře si vzpomínám jak mi ještě děda říkával >>synku, nikdy nezapomeň, že bez času by tady na Zemi zavládl neskutečný chaos.<<

 

Hodiny plynuly, nastal večer. Na stole se objevil můj narozeninový dort a dvanáct zapálených svíček, co čekaly na sfouknutí. Celá má rodina oslavila tyhle mé nezapomenutelné narozeniny, které neměly absolutně žádnou chybu, co se týče všech těch věnovaných dárků. Od tety jsem dostal vysněný nůž,  který nesměl chybět pravému skautovi, jako jsem byl zrovna já!  Rodiče mi koupili jako vždy pěkné oblečení. K tomu  skautskému skvělému noži dostal jsem navíc perfektní dalekohled, který nemohl být darován od nikoho jiného, než-li od mého dědy, on totiž vždy věděl po čem má dětská duše nejvíce touží! Dalekohled, to až uvidí spolužáci ve škole, to budou ale zírat, a pozoruji tímto dokonalým vynálezem večerní oblohu, kde měsíc stojí středem veškeré mé pozornosti.

 

Najednou se ale něco stalo, což přerušilo tenhle můj narozeninový povedený večírek. Okna se začala z neznámého důvodu otřásat a police kde byly skleničky řinčet, jako když přijde zničující zemětřesení, nebe plné prohánějících se řvoucích letadel, to způsobilo tyto zdánlivě vypadající zemské otřesy. Soused na nás náhle z jeho balkonu zvolá: "zapněte si rychle rádio!"  Něco se fakt děje. A doopravdy, v rozhlase hlásili něco o nějaké invazi, nechápal jsem to, jaká invaze, co to má být? Někdo řekl: " Rusáci jsou tady!". - A doopravdy, Varšavský vojenský pakt násilně přepadl tehdejší Československo, které se v této době vydalo z totalitního systému na demokratickou cestu, která touto agresí byla na dlouho zastavena. Pro tehdejší obyvatele Československa to byla zrada od bratrského státu, a tohle se nikdy nemělo stát, neboť takhle bratr k bratru se nikdy nechová!

 

Ten kdo nechtěl žít v totalitě, ihned opustil hnilobné zřízení, kterému se odborně tehdy říkávalo -SOCIALISMUS-.

 

Má rodina tuto okupaci nesla taktéž velmi těžce, a právě z tohoto důvodu s velkým smutkem v srdci, jsme opustili rodný domov, zemi těch nejznámějších světových skladatelů, jako byl Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Leoš Janáček, a jiní velikáni vážné hudby. Kdo chtěl ten se vypařil jak pára nad hrncem, rovnou do sousedního ale především demokratického Rakouska, tak jako Já i má rodina. Opustili jsme tedy rodné Československo a odešli do cizí země, smutné na tom bylo, že někteří příbuzní zůstali doma. Děda nedokázal opustit rodnou zem a vlast jeho předků, řekl: >>už jsem na to moc starý abych hledal nový domov někde v cizině,<<  a tak díky této bratrské pomoci, "tak se tato okupace nazývala" jsem přišel navždy o svého dědu, nejlepšího kamaráda a přítele, kterého jsem již nikdy víc neviděl! Dědo, děkuji Ti moc za vše cos pro mne kdy udělal,  nikdy, opravdu nikdy na tebe nezapomenu!

Kapitola 1-1 z 24
hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Šárka24.6.2015
 

Nechci se Vás nijak dotknout, ale to se takřka nedá číst. Na Vaši češtinu bych potřebovala tlumočníka. Doporučuji zapracovat na slovních spojeních.

Lenka Dostálová22.6.2015
 

Dobrý den, Josefe,

tento komentář píšu poněkud zpětně, protože jsem doufala, že se k Vašemu příspěvku ještě dostanu, ale bohužel už jsem nenašla potřebné odhodlání. Důvod je jednoduchý. I když má Váš příběh zajímavý nápad, nudil mne. Což samozřejmě neznamená, že musí nutně nudit všechny čtenáře!

Když opominu některé pravopisné chyby, kostrbaté věty či podivná slovní spojení jako „rázem na ráz“ nebo „lezlo hlavou“ místo vrtalo hlavou, tak mi asi nejvíce ze všeho vadilo, že celý příběh byl jen jakýsi popis událostí, které kolikrát ani hlavní hrdinové nezažili, ale pouze o něm slyšeli. Ději chybí jakýkoliv spád, napětí. I samotná předzvěst konce světa tak vypadá jako kdyby zrovna někdo oznámil, že venku prší. Naprosté minimum přímé řeči tomu také příliš neprospívá (a to ani nemluvím o tom, že je přímá řeč ve špičatých závorkách uprostřed sáhodlouhých odstavců!).

Přečetla jsem pouze třetinu textu, a tak nebudu komentovat příběh jako takový, třeba by mě i překvapil, ale tento styl vyprávění mě zkrátka nezaujal.

Lenka D.

Jana15.9.2014
 

Dobrý den, máte-li zájem o vydání jako e-kniha, zašlete svoji práci na nakladatelstvisantini@seznam.cz

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Josef Čáp

O mně

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •