IKAR CZIKAR CZ

Klára Janečková
 

Poslední léta na nás ze všech stran útočí všemožné soutěže, které vyhledávají talenty. Mladí lidé se v masách hrnou na konkurzy a před kamerami předvádějí šarády, které zvyšují sledovanost televizních stanic. Tyto rádoby soutěže podporující talent, bohužel ještě nikdy nepracovaly ve prospěch kreativních jedinců, mistrů pera. Proto mne nesmírně těší, že projekt MÁM TALENT vznikl a je cíleně zaměřen na talentované psavce.

Kdo je to vlastně talentovaný člověk? Dlouho jsem se tímto pojmem zaobírala. Za nadaného člověka považuji takového, který vykazuje významné výkony v jakékoliv hodnotné oblasti. A literatura hodnotnou oblastí bezesporu je.

Jak se stát spisovatelem? Tuto otázku mi pokládá spousta lidí. Mám za sebou sedm vydaných knih, spousty publikovaných povídek v časopisech a vytištěné odborné reportáže s historickou tématikou. Přesto se nepovažuji za experta v této oblastí. Domnívám se, že autor je výsledkem působení talentu, zájmu o literaturu a osobnostních vlastností.

Abych podrobněji rozebrala zmíněné články, je nutné podotknout, že každý spisovatel je jedinečný. Žádný není stejný. Ale tyto prvky se ve větší či menší míře vyskytují u každého. Každý autor musí mít talent, vlohy, nadání pohrávat si se slovy. Má vysoce vyvinutou schopnost fabulace a kreativity. Spisovatel je vášnivý čtenář. Od dětství čte známé i méně známé kolegy a hltá jejích styl. Z jejich nedostatků i předností se učí a roste, porovnává a hodnotí sám sebe. V neposlední řadě má každý spisovatel svou specifickou osobnost. Povahové rysy a vlastnosti dokreslují jeho dílo.

Před pár lety jsem podnikla rozsáhlou výzkumnou studii s názvem „Motivace k umělecké tvorbě“, ve které jsem se věnovala spisovatelům, malířům a hudebním skladatelům. Zejména u spisovatelů bylo překvapující, že za klíčové osobnostní vlastnosti, které jim pomáhají psát knihy, považují preciznost, trpělivost, vnímavost a citlivost.

Mistři pera jsou důslední a vytrvalí. Většinu nemotivují peníze, ale práce sama. Spisovatelé píší pro své čtenáře, nikoliv pro kritiky. Každý pozitivní ohlas je těší. Nebrání se ani kritice, pomáhá jim růst. Jako psycholožka a spisovatelka v jedné osobě se již několik měsíců snažím podporovat začínající psavce. Vedu rozvojové skupiny a motivuji malé děti k zájmu o literaturu, k psaní krátkých příběhů a povídek.

V dnešním světě je těžké motivovat lidi k tvorbě, ale občas se mi zadaří a na mém stole se pak kupí umatlané a fixami ilustrované sešity s nedokonalými díly malých autorů, za které jsem jim moc vděčná.

Děkuji projektu MÁM TALENT, že mohu pracovat s lidmi, kteří mají o literaturu zájem. Jsou odvážní a jdou s kůží na trh. Budu jim nápomocná při jejich prvních literárních krůčcích a poskytnu jim „berličky“, se kterými někteří doputují na startovací čáru vedoucí k napsání rukopisu a vydání knižní prvotiny.

Všem tvůrcům přeji hodně štěstí.

 

Klára Janečková (* 1979)

 

  • Česká spisovatelka a psycholožka.
  • V roce 1998 se stala obětí únosu a o tomto svém zážitku píše v knize Unesená (2008, nakl. Ikar). ČT o této události v životě Kláry Janečkové natočila 13. komnatu.
  • Její první román Ďábelská tvář (nově 2009, TeMi CZ) byl oceněn vydavatelstvím jako "Prvotina roku 2002".
  • Klára Janečková má za sebou celkem 10 knih a od roku 2006 přispívá také do časopisu Glanc.

Návštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: