IKAR CZIKAR CZ

Jiří Bílek
 

Když jsem si položil otázku „Proč vyhledávat talenty?“ napadla mě odpověď: „A proč ne? Pak jsem si ale vzpomněl na jistou „talentovou“ televizní soutěž a začal být na pochybách.

Opravdu je možné v té záplavě většinou nesoudných lidí najít skutečný talent? Vždyť ti, kteří ho skutečně mají, se obvykle do podobných akcí ani nepřihlásí. Někteří se prosadí sami, ale kolik jich je? Talent je přece jako křehká květina, potřebuje nejen stálou péči, ale také někoho, kdo ji „zasadí“ či „zaseje“ neboli dá ji šanci vzklíčit, vyrůst a vykvést.

Většina lidí s nadáním – a je jedno v jakém oboru nebo oblasti – svůj dar asi nevyužije a nezřídka o něm ani neví. A pak jsou tu také ti, jimž skromnost či přímo ostych nebo stud brání se jakkoliv projevit. Kolik talentů tak už bylo zmařeno, o kolik možná úspěšných spisovatelů, básníků, hudebníků, malířů, architektů nebo třeba matematiků, fyziků a chemiků jsme přišli?

Vlohy přece nejsou jen doménou umělecké oblasti, ale každého oboru i každé činnosti. Je snad matematické nadání méně hodnotné než nádherný hlas, ruka malíře nebo umění verše? Není snad nikdo, kdo by neměl k něčemu vlohy nebo přímo talent, jde jen o to si to uvědomit a především vyzkoušet. A nevzdat se při prvním neúspěchu ani nezpychnout při prvním úspěchu, ale chtít – jak říkají sokolové – výš, lépe a dál.

Nejtěžší bývá opravdu vždy ten první krok a při něm jsou pomocná ruka nebo impulz mnohdy tím nejcennějším nebo přímo rozhodujícím. Proto si myslím, že talenty je třeba ani ne tak vyhledávat jako nabídnout jim šanci, aby se mohly projevit. Zda a jak ji využijí, pak už záleží jen na nich.
 

 

PhDr. Jiří Bílek, CSc. (*1948)

 

  • Je absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vědecký pracovník, spisovatel, publicista a překladatel.
  • Specializuje se na dějiny 2. poloviny 20. století, především na vojenství a vývoj čs. armády. Vedle studií v odborném tisku samostatně vydal více než tři desítky knih, v nichž se většinou snaží spojovat kritický přístup historika s pohledem milovníka záhad.
  • Tak vznikla díla Stále tajemné UFO, Trojúhelník záhad a legend, Slavné světové podvody, Podvody neznají hranicZáhady a taje české historie a další.
  • Nedávné historie se týkají např. knihy Vojáci druhé kategorie aneb Neříkejte jim černí baroni a Synové velké strany.
  • Ze skutečných případů vycházejí rovněž detektivní příběhy jako Vraždy podle horoskopu, Vrah přichází z bažin, Tajemství jezera smrti, Masakr v Pomněnkové ulici, Zpověď lovce vrahů nebo Smrt s úsměvem.
  • Mezi ženami si získal oblibu jeho poradce Domácí lexikon a Když babičku loupalo v kříži.

 


Návštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: