IKAR CZIKAR CZ

Diagnóza Maruška (Martin tt)4.10.2012
 

4
 počet hodnocení: 3
přečtené 145120, Komentáře 13

 

Jedenácté přikázání: Nerozmrazíš, nenajíš!

Přiznám se, že mi rodiče čas od času přilepší a přihrají nějaké ty domácí obědy z jejich bezedné mrazničky, a jsem tomu rád. Na druhou stranu musím dodat, že si pamatuji i na těžkosti, které mi jejich zmrazená nepopsaná jídla přinášejí. Prý snadno poznám co je co, tvrdí mi vždycky jednoznačně. No, nepoznal jsem, asi nepovedený syn jsem. V paměti mi utkvělo třeba moje jednoznačné rozpoznání zmrazené houbové omáčky, takže si k ní předem kupuji knedlík. Neměli malý, takže velký. Mističku s omáčkou rozmrazuji, ale co to? Vyklube se zní dršťková polívka. Sice dobrá, to zas jo, ale jíst ji s knedlíkem? No a hlavně - hlavní chod nikde!Takže jsem jim zavolal a způsobně, tak nějak v legraci si polostěžuji, že až mi příště zase něco na chatu přivezou, ať mám krabičky raději popsané, abych z nich měl užitek přesně takový, jak si myslí. Přislíbili a nedávno mi hodní rodičové přivezli další zmraženou nadílku. Během návštěvy jsme samozřejmě plácali páté přes deváté, takže jsme se výtečně bavili, a přitom řešili i kupu důležitějších věcí než obědovou výslužku. Ale i tak jsem si nakonec vzpomněl a těsně před odjezdem se jich ptám, jestli mám od nich proviant popsaný.„Neboj, to víš že jo, nezapomněli jsme! Ledničku jsme ti naládovali k prasknutí, však uvidíš,“ ujišťoval mě taťka, a mě nenapadlo jeho slova jakkoli zpochybňovat.No, a tuhle minulý pátek si říkám, že bych si o víkendu zrovna dal na oběd něco dobrého k snědku. Tak se na to těším a předpokládám, že největší problém bude vybrat si.Jdu na to. Otvírám ledničku, pak dvířka mrazáku, a vytahuji první balíček, na který koukám jak na boží zjevení, druhý balíček, zase nevěřícné zděšení, třetí, čtvrtý, to samé. Proč? Protože první mistička, druhá, třetí i ta čtvrtá, všechny byly vzorně popsané, a já čtu: Martin, Martin, Martin… 


hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Stanka9.10.2017
 

Eric Pedaja je 100x lepsi ako ty

Martin tt12.10.2017
 

Děkuji za názor, Ericu.

Severína9.1.2017
 

Pekný deň, pán Martin.

Vyjadrím sa k poslednej poviedke - Štekajúce predavačky. Priznám sa, že som od vás ešte nič nečítala. Náhodou som len tak otvorila, s tým, že ak ma to nebude baviť, proste to zatvorím. Neurobila som to, dočítala som dokonca. Áno, vyčítajú vám, že nedávate priamu, reč, dialógy a pod. Ale mne v tomto prípade vôbec priama reč nechýba. Hoci sa to zmenilo z poviedky na úvahu. Zvláštny štýl písania, pre mňa zaujímavý. Rozosmiali ste ma. Predstavila som si tie vaše tri predavačky. Ja som tiež predavačka s dlhoročnou praxou, dokonca som mala aj svoje obchody. Ale táto vaša poviedka na mňa vôbec neplatí. Ja som opačný človek. Ja s každým rozprávam, nie len služobne, ale aj súkromne. Ľudia sa za mnou vracajú, keď majú nejaké problémy, obrátia sa na mňa.

Ale inak to bolo dobré. Po tých románoch, ktoré tu čítam, a po mojom vlastnom je to také osvieženie. Ešte sa mi páčila veta, ktorú ste napísal v komentári: ,,Inak to nebude..." To je pravda. Každý máme svoj štýl písania, vyjadrovania sa. A proste ho čitatelia prijmú a zaujme ich, alebo... je tu druhá možnosť voľby. Nečítať!

Myslím, že si prečítam od vás aj ďalšie poviedky.

Martin tt11.1.2017
 

Moc děkuji za Vaši milou odezvu, paní pohodová prodavačko. Po dlouhé době zase nějaký komentář a znovu takový, že mi udělal radost. Asi jste z textu poznala, jak jsem to myslel, že v povídání není zášť ani zloba, že měl pobavit a otevřít oči. Narážím samozřejmě i na usměvavé a veselé prodavačky jako jste Vy, až se divím, jak jste toho vůbec schopny.
A co jinak moje psaní? Však poznáte, až si přečtete i něco jiného - přinejmenším v nich bude snad osobitý styl, který Vás zaujal. Ještě jednou děkuji a mějte se fajn. Martin H.

Aleš Beseda19.2.2015
 

Vaše texty jsou podle mne poněkud monotónní a suché. Při jejich čtení mám nutkání přeskakovat věty, trochu se nudím.
Střídáte jen přímou řeč s vyprávěním a někdy nadměrně archaickými formulacemi, které působí jako závaží na krku utonulého.

Celkově se Vaše psaní podobá lékařské zprávě. Popisujete stav pacienta a jeho chorobopis. Přímá řeč zde sice je, ale chybí dialogy nutné k oživení příběhu.

Doporučuji Vám nahlédnout postavám do hlavy a nechat je „nahlas“ myslet. Osoba vypravěče je ve Vašem podání příliš dominující a rušivá. Nechte lidi přirozeně mluvit a posouvejte děj více pomocí dialogů. Chce to občas nějakou šťavnatou větu, nechte postavy zařvat, vdechněte jim trochu života. Nemusíte přece znít jako smuteční řečník.

Prošel jsem si víc Vašich textů a netýká se to jen tohoto.

Hodně zdaru.

tt23.2.2015
 

Děkuji Aleši, tou lékařskou zprávou jste to u mě trefil fakt přesně. Ostatní mě už tolik nerozesmálo. Děkuji za rady, ale lepší to už nebude.
Děkuji i někomu z MT, kterému při hvězdičkování "Udělej si to v práci" ujela ruka.

Aleš Beseda23.2.2015
 

Ok, snad to berete sportovně. Budiž řečeno, že se Vás nechci dotknout. Poznámku, že to lepší nebude, docela chápu, píšeme jak je nám vlastní a lámat to jinak by bylo jako pokoušet se lámat si povahu.
Mějte se hezky.

Lucie Křížková31.1.2015
 

Text se mi dobře četl...pěkné, jen bych vyměnila či upravila některá slova - například ZASVIŇOVAT...jinak typický příběh ze života :) ...také je otázkou, která z žen Vašeho příběhu to vyhrála...manželka nebo Olinka? :-):-)

tt3.2.2015
 

Lucie reaguje na "Udělej si to v práci" a já na ni:
Zasviňovat? To že jsem tam napsal? To bych do sebe fakt neřekl! A která to vyhrála? No, já nevím... vyjadřovat se k tomu mám zakázaný :-)

Lotty13.5.2013
 

Zdravím,
abych pravdu napsala, tento text mě nezaujal.

A.Adamcová22.9.2014
 

Dovolím si s Lotty nesouhlasit. Text mne naopak zaujal už jenom svým nápadem, který je opravdu dobrý. Vytkla bych jen jakousi uspěchanost psaní. Nebo to na mne alespoň tak působí. Občas by bylo lepší nespoléhat se na to, že si čtenář domyslí a psát sroumitelněji. Možná, když si text s odstupem třeba dvou dní přečtete, uvidíte to také. Např v místě, kde byl doktor svědkem rčení já o voze, ty o koze. Omlouvám se, ale jelikož zde nejde kopírovat text,píši jen takto přibližně. Snad mi budete rozumět. A potom mi chybí závěr. Buď jste se měl zmínit o následující návštěvě a jak byl pacient spokojen a nebo naopak zakončit: ...kamarádovi nic neříkejte a o další návštěvě se vůbec nezmiňovat. Toť můj názor jako čtenáře. Doufám, že neurazí. Mne to pobavilo a znovu chválím nápad. Držím palce do další tvorby, je vidět, že píšete rád. ;-)

A Adamcová22.9.2014
 

Omlouvám se, ale nastal nějaký zkrat, nevím, na čí straně. Můj komentář patří k povídce Placebo. Díky za pochopení.

tt23.9.2014
 

Díky moc za názor. Lotty reagovala na Milostnou scénku, což byl jakýsi experiment a skutečně se jednalo o scénku. Moji první a jedinou :-) Nechtějte po mně, abych si zase četl Placebo a upravoval ho, jinak máte určitě pravdu v tom, že raději tvořím dál. Zkrat nastal vlivem toho, že povídky uveřejňuju na pokračování, takže pod jakoukoli se objevuje ten samý prostor k vyjádření. Mějte se!

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

secNávštěvník

 

Profil autora

Martin tt

O mně

Prý nemám rád lidi, ale svoji rodnou vlast, kakao a červené víno určitě ano. Pak i zvířátka a malé děti, kterým rodiče ještě nevysvětlili, že s cizími lidmi se nemají bavit :-)

 

Všechna moje díla


Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •