IKAR CZIKAR CZ

Jan Rybář
 

Jsem si jist, že napsat knihu napadlo někdy každého. Přinejmenším podvědomě. Stačí se zaposlouchat do vět, které kolem nás občas proletí. „To by dalo na román!“ říkává se na úvod líčení barvitých historek. Či ledaskdo nad zvláště nudným čtivem utrousí, že „tuhle slátaninu bych snad dokázal napsat i já.“
Sny o životě á la James Bond jsou možná četnější, ale o bytí druhým Hemingwayem se též nesporně sní dobře.

Jenže málokomu se tento sen nakonec vyplní. Což je velká škoda. Napsat knihu je totiž mnohem snazší, než si mnozí myslí. Stačí k tomu tři věci. Za prvé: Začít. Za druhé: Vytrvat. Za třetí: Mít nad sebou nemilosrdného dohlížitele.

Po světě se často začínající autoři sdružují v různých spolcích, kde si navzájem své texty hodnotí. Tyto spolky, abych volně citoval jednu knížku o kreativním psaní, jsou v zásadě dvojího typu: konstruktivní, kde si lidé navzájem říkají, jak skvěle jim to jde, a destruktivní, kde jeden na druhého řve, že takhle se to prostě dělat nedá.

Která cesta je ta správná? Ano, destruktivní! Protože psaní, navzdory romantickým představám o múzách činících z matlalů přes noc literární génie, je především tvrdé a vyčerpávající řemeslo, jemuž je třeba se alespoň částečně vyučit.

A tak si tedy myslím, že tyto stránky by měly s velkou energií dělat dvě věci: Říkat těm všem, co se odváží začít, jak skvělí a stateční jsou. Ale zároveň se nebát vpálit jim v případě nutnosti do očí tvrdou pravdu: Takhle ne!! Tohle nefunguje!! Zkus to znovu a trochu jinak!!

Já to nikdy nezažil. Ale vážně by se mi to moc líbilo...

Tedy tomuto serveru přeji co nejvíce destruktivnosti! A tím pádem co nejvíc skvělých textů!

 

Jan Rybář (* 1971)

 

  • Novinář, fotograf a autor několika knih.
  • V roce 2004 získal hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo za fotografii Bolest Beslanu.
  • O rok později vyšla jeho první reportážní kniha Historky z konce světa (2005, nakl. Universum), která byla v roce 2009 v anketě časopisu GEO a serveru Hedvábná stezka zařazena mezi TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů všech dob. Po ní následovalo volné pokračování s názvem Válečníci, teroristé a jiní šílenci (2008, nakl. Universum).
  • V roce 2010 vydal Knižní klub jeho beletristickou prvotinu Čtvrtá kostka, „renesanční detektivku“ z rudolfinské Prahy, v níž „je odhalen“ vrah slovutného astronoma Tychona Braheho.
  • Kontakt: www.janrybar.cz, www.ctvrtakostka.cz
     

 


Návštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: