IKAR CZIKAR CZ

Dana Flídrová
 

 

Vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a francouzštinu. Je pyšná na to, že jejími učiteli byly takové osobnosti jako lingvista a bohemista Karel Hausenblas, literární vědkyně Jaroslava Janáčková či fonetička Marie Dohalská. Po studiu nastoupila do Ústavu pro jazyk český ČSAV, kde se šest let zabývala úskalími současného českého jazyka. Odtud přešla jako redaktorka do Národního divadla, kde pracuje dosud. Pečuje o časopis a jiné tiskoviny ND, o naší první scéně napsala několik publikací (např. Divadlo před oponou nebo komiks Nazdar, Národní divadlo!). Divadlo ji inspirovalo také k napsání Roztančených pohádek, kde se dočtete, o čem vlastně je slavné Labutí jezero. Je spoluautorkou několika scénářů k baletním performancím a televiznímu filmu Sirael. Řadu let spolupracuje jako redaktorka s nakladatelstvím Grada.

 

Markéta Dočekalová o Daně:

Dana je jazykový poklad, a to bez jakékoliv nadsázky. Protože působí jako jazyková korektorka, vidí v textech to, co tam my, obsahem zaujatí autoři, mnohdy vůbec nevidíme - chybějící a přebývající interpunkci, chybně psané pomlčky, číslovky apod. Pro portál mamtalent.cz píše nepravidelně (protože má bohužel velmi málo času) příspěvky do rubriky Hezky česky a také zodpovídá Vaše jazykové dotazy v poradně. Je to človíček, bez kterého by náš redaktorský tým nikdy nebyl kompletní.

 

Několik slov přímo od redaktorky Dany:

 

Všichni, kdo píšete, už víte, že čeština je nádherný jazyk. Jinak byste nepsali. To samé vám zřejmě o svém jazyku řekne Angličan, Laponec, Sioux, Francouz, Maďar či třeba Křovák. Ať si to říkají, my stejně víme své! Čeština je živý, a proto trochu neposedný jazyk. S latinou je to snazší – tam je už skoro vše v tabulkách, gramatika se již nemění, nepřicházejí do ní nová slova, čas se v ní jakoby zastavil.

 

Čeština žije, a tak se musí stejně jako každý živý organismus denně vypořádávat s novými skutečnostmi, myšlenkami, podněty. Něco si myslíme, o něčem hovoříme a neděláme si starosti, kde v řeči „napsat“ čárku a kde „vyslovit“ velké písmeno. Kdo chce psát, řeší JAK TO SPRÁVNĚ NAPSAT. Ale všichni víme, že to není ten největší problém. S tím už nám pomůžou Pravidla českého pravopisu, jazyková poradna nebo redaktor či korektor. Je-li CO napsat, způsob se již vždycky najde. Proto vám přeji, aby jste v první řadě měli inspiraci, náměty, nápady, aby zkrátka vaše tvorba ve vaší mysli zněla jako krásná hudba. Notový záznam se pro každou hudbu už najde. Pravopis je jen notovým záznamem vaší literární hudby.


PS. Což neznamená, že úplně nejlepší je, když sami víte, co a jak pravopisně správně napsat. Jenže pravopis je jen soubor domluvených pravidel. Ale děj, kompozice, styl, syntax a další literární nástrahy ty se skutečně můžete naučit jen tím, že bude číst, přemýšlet a dobře sledovat vše kolem sebe. Takže závěrečná rada: Čtěte, čtěte, žijte, žijte... a pište.
 

POKUD CHCETE DANĚ COKOLIV NAPSAT, MŮŽETE TAK UČINIT PROSTŘEDNICTVÍM KOMENTÁŘE. NEVKLÁDEJTE VŠAK DO KOMENTÁŘŮ SVÁ DÍLA ANI ODKAZY NA NĚ! TAKOVÉ KOMENTÁŘE BUDOU SMAZÁNY. POKUD NÁS CHCETE NA SVÉ DÍLO UPOZORNIT, UDĚLEJTE TO PODLE BODU 13 PRAVIDEL TOHOTO PORTÁLU.

 

 

 


Návštěvník

 

Autor

 

Náš tip

Čtivé, poutavé, zajímavé.
Doporučujeme i Vám!

 
 

Autoři

 

Hodnocení agentury

 

Mediální partneři projektu: