IKAR CZIKAR CZ

Pampelišky, Čas na lásku, Libra masa, Kvadratura kosočtverce, Čas vánoc, Kmit ohnivého meče, Božská Marilyn, Babí léto, Františku, Františku..., Podivný pták, Jako štvaná zvěř, Améba, Interview s mrtvým otcem, 12 apoštolů, Autorefraktometr, Torzo, Fialky, (Josef Farkas)15.3.2016
 

5
 počet hodnocení: 2
přečtené 6540, Komentáře 1

 

Autorefraktometr                                         AutorefraktometrVe výzkumáku byl v poslední době pečený vařený. Trochu ho trápilo, že o objevu nesměl nikomu vyprávět. Dokonce ani manželce.

Po návštěvě důstojníka tajné služby zpočátku nebral jeho požadavek vážně. Připadal mu jako ve špatném americkém filmu.

Později se zakázka zadřela pod kůži a on si řekl, proč by ne?

Stereotyp života přerušila výzva a on měl výzvy rád. Výzkumný ústav P.A. Čerenkova se zabýval zakázkami pro lékařské přístroje a on, Boris Laňka, kandidát věd se nadechl, jako plavec před dlouhým ponorem. Doufal, že se neutopí.

Zakázka Velkého bratra byla natolik futuristická a přelomová, že to za ponor stálo.

Po měsících se vynořil a nadechl. Byl před cílem.

Stmívalo se. Pomalu plnil kazetu s čipy do autorefraktometrů. Ráno si pro ně přijdou z montážního závodu. Jen to nepoplést.

Napadlo ho, že měl ten tajný projekt nějak rozlišit, aby se nepomíchal s běžnými, sériově vyráběnými. Vzal červenou fixu a na spodní stranu černého těla čipu, udělal malou, sotva patrnou, tečku. A je to.

Potom otevřel sejf, aby ho v něm uložil. Ostatně jako každý večer na konci pracovního dne.

Oranžové světlo na stropě laboratoře se varovně rozblikalo. Pronikavá siréna naplnila místnost k prasknutí: „Huí huí, ven, ven." Doufal, že poplach je zase cvičný.

Dav zaměstnanců vědce na chodbě vcucnul jako vývěva a řeka lidských těl vyplivla na ulici.

Chvíli stál a čekal, co bude dál. Všem konečně došlo, že je konec pracovní doby a vracet se už nemusí. Sedl do auta a odjel domů.

K ránu ho vzbudila neodbytná myšlenka. Nemohl si vzpomenout, jestli ten tajný, přelomový čip zavřel do trezoru. Seděl na okraji postele a vytřeštěně civěl do tmy.

     „Pane doktore, kurýr ráno přivezl opravený autorefraktometr," sestřička si upravovala bílý čepeček na hlavě.

Doktor Beránek si jí prohlížel. Kdysi se mu na ní líbila figura. Po dvaceti kilech navíc, proporce přestaly být důležité. Odbornost zůstala a zvyk je železná košile. Proto si ji nechal.

„No konečně. Už jsem si připadal jako ve středověku," odemknul ordinaci a zálibně se zadíval na opravený přístroj.

Na devátou se dostavil objednaný Lang. Typ sebevědomého, stárnoucího seladona. Projevoval se velikostí ega. Mockrát mu ho záviděl. U tohoto pacienta měl důvodné podezření na začínající kataraktu. Byl rád, že díky autorefraktometru bude mít jistotu.

Při poslední návštěvě pacienta se svým podezřením seznámil. Vzpomínal si, že jiného by informace o začínajícím šedém zákalu přinejmenším znejistěla, avšak sebevědomý Lang se tvářil, jakoby podobné zprávy dostával denně.

„Opřete si čelo do popruhu a bradu do mističky,” lékař se rutinně zahleděl do přístroje.

Ticho začalo bobtnat. Čas si přestal dávat otázku, co je věčnost. Za to se nad ní zamyslel pacient.

„Děje se něco pane doktore?”

Beránek sebou trhl: „Nic, nic. Vydržte ještě chvíli,” nevěřil svým očím.

V rohu Langovi sítnice se krčila postavička malého Langa. Ustrašeně seděla na bobku a chránila si hlavu před útoky okolního světa.

V hlavě očního lékaře zrála neuvěřitelná teorie. Jako ve snách zapsal do karty fakta anamnézy a rozloučil se s pacientem.

V příštích dnech užíval autorefraktometr u dalších ošetřovaných lidí a utvrzoval se v šokující teorii. Přístroj odhaloval lidská ega. Dokázal odhalovat to, co skrývali před ostatními lidmi.

U abstinenta zahlédl malého notorika, zvracejícího v koutku sítnice, u dalšího fragelanta, bičujícího se před ukřižovaným svědomím. Bylo mu na zvracení z pacientů s vysokým společenským kreditem, skrývajících různé úchylky a libůstky, které byly varující.

A jednoho dne ho malá skrytá ega začala oslovovat.

Napij se se mnou, hraj si, svaž mě, to bolí, krásné, zkus to taky, pronásleduj, lži, podváděj, miluj, nuď, mlč, zab mě, sebe, jí, všechny, přetvařuj se, buď mnou, můj, tvůj, její... stůj, stůj, stůj.

Všechno kolem začalo křičet, šeptat, smát se, plakat. Jeviště se nenápadně stávalo součástí hlediště a on přestával rozlišovat kdo je kdo. Šílený kostymér oblékal lidská ega do charakterů Felliniho filmů. Salvador Dalí stál na jedné noze a automobilová pružina jeho těla kovově drnčela.

Končily ordinační hodiny a on stál před sítnicovým šaškem, který měl na hlavě barevný cylindr a mířil na něj ukazovákem, a cos udělal ty se svým umrněným egem, doktůrku.

Přistihl se, že neví co odpovědět. Nechtěl přiznat, že jeho život stojí za zlámanou grešli. Samota a nicota se svlékly do naha a důstojné hadry navoněné důležitostí pověsily na ramínko minulosti.

Stal se součástí tragédií, burlesek i nudných fresek tajných životů pacientů.

Po několika měsících oční lékař cítil, že musí změnit profesní zaměření, jinak se zblázní. Začal se vyhýbat vyšetření přístrojem a s většinou pacientů mluvil s despektem.

Jednoho dne přišlo to, co přijít muselo. Mohlo by se zdát, že si chtěl otevřít oční ordinaci v areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích, ale opak byl pravdou.

Bývalá sestřička doktora Beránka se zájmem sledovala policisty v civilu, kteří opatrně odnášeli autorefraktometr do neoznačeného vozidla.

     Boris Laňka, kandidát věd, vytáhl z očního přístroje černý čip a pozorně ho prohlížel. Na spodní straně byla nepatrná červená tečka.

Chvíli přemýšlel a potom ukápl na malý hadřík několik kapek lihu.

Pečlivě stíral červené znaménko, než ho uložil až na samé dno sejfu, do krabičky označené nápisem Vědecké omyly.

Když zavíral bezpečnostní trezor, už si nebyl tak jistý, že novou technologii lidé potřebují.


hodnotit:
hodnotit
12345

 


Komentáře

Shaki Lex16.8.2016
 

Moc se mi líbí, jak dané situace a věci popisujete, ale strácím se v tom, kdo zrovna v danou chvíli příběh vypráví. Pak bych ještě udělala něco s přímou řečí.
Přečetla jsem obě vaše povídky a rozhodně si přečtu i další.

Upozornění správce

Napište text v rámečku do pole pod ním. V případě, že nebude správně vyplněný, mail_to_by_send

sec
Mediální partneři projektu:

 

 

  • AGENTURA MÁM TALENT SPOLUPRACUJE S TĚMITO NAKLADATELSTVÍMI: Albatros Media, Alpress, Amenius, Arkus, Baronet, Beta - Dobrovský, Brána, Carpe Diem, Dobrovský, Dokořán, Egmont, Epika, Epocha, Euromedia Group, EvitaPress (SK), Grada Publishing a.s., Hejkal, Host, JaS, Jota, Ikar (SK), Koruna (SK), agentura Krigl, Lekmoty, Mladá Fronta, Moba, Monument, Nakl. 65. pole, Nava, Paseka, Portál, Šulc - Švarc, Vašut, Viking, Vyšehrad


                    
  •  
  •  
  •